Slovák robí MMA v rytierskej zbroji: Rozbehne sa na vás 5 obrovských mužov so sekerami. Trend zvalcoval aj top manažérov

  • Keď sa ľudia zamyslia nad stredovekom, často si predstavia obdobie plné rytierov
  • Nechýbajú ani honosné turnaje či epické bitky
BRATISLAVSKÁ ŽELEZNÁ KOMPÁNIA
BRATISLAVSKÁ ŽELEZNÁ KOMPÁNIA/@pressburg_iron_company
  • Keď sa ľudia zamyslia nad stredovekom, často si predstavia obdobie plné rytierov
  • Nechýbajú ani honosné turnaje či epické bitky

V dnešnej dobe, kde prevládajú moderné technológie a rýchly spôsob života, sa mnohým môže zdať stredovek ako vzdialená a nedosiahnuteľná éra. Avšak pre nadšencov Historických stredovekých bitiek (HMB) je to viac než len kapitola v učebniciach histórie – je to vášeň, šport a spôsob života.

HMB nie je obyčajná historická rekonštrukcia alebo historické divadlo, je to plnohodnotný bojový šport, kde účastníci, oblečení v autentických stredovekých zbrojach, súťažia v simulácii stredovekých bojov. Tieto bitky nie sú len o silových zápasoch a fyzickej výdrži, sú aj o stratégii, technike a historickom poznaní.

O tomto nevšednom športe s historickým nádychom sme sa rozprávali s Jánom Šalátom a Marekom Dedinským.

Marek je kapitán Bratislavskej Železnej kompánie @pressburg_iron_company.

HMB celým názvom Historical medieval battles je už dnes celosvetovo rozšírený plnokontaktný šport, ktorý v sebe nesie prvky niekoľkých bojových športov. Celý boj nevyhnutne prebieha v celoplátovej rytierskej zbroji, ktorá je špeciálne upravená. 

Boje prebiehajú v niekoľkých disciplínach a to:

  • Buhurt – hromadný plnokontaktný boj v aréne zvanej kolbisko, najčastejšie 5 na 5, 12 na 12, avšak poznáme aj 120 na 120 plne vyzbrojených rytierov.
  • Profight – bodovaný plnokontaktný súboj 1 vs 1 odpovedajúci váhovej kategórii so zbraňami, ako napríklad meč či sekera.

Pravidiel je viacero, avšak najdôležitejšie je nebodať a bojovať, dokým posledný protivník nepadne, alebo sa inak nedotkne zeme.

Ján objasňuje, že k tomuto netypickému športu ho priviedlo viacero faktorov, ako napríklad fádnosť kancelárskeho pracovného života či zlepšenie telesnej kondície.

zdroj: Pressburg Iron Company

„Najsilnejší moment je skutočnosť nepredstierať rytiersky súboj, ale naživo ho zažiť v prvej osobe. Je to istá dávka adrenalínu, ktorú si naozaj užívate plnými dúškami. Napríklad ja cítim, že skutočne žijem. K HMB som sa dostal náhodou, na YouTube som narazil na video, kde organizovane a hromadne bojovali proti sebe rytieri, pozrel som si komentáre a zistil som, že je to šport.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: BRATISLAVSKÁ ŽELEZNÁ KOMPÁNIA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá