Slovák ručne vyrába luxusné stoly, vďaka ktorým môžeš mať unikátne tvary prírody priamo v obývačke

  • Miloš Ostrolucký vyrába stoly, ktoré ti porozprávajú svoju minulosť a priznajú všetky svoje „rany“ i hrany. Prinesú dokonalosť prírody v jej autentickej podobe až k tebe domov.
woodcover
unsplash.com/archív:Ostrolucký
  • Miloš Ostrolucký vyrába stoly, ktoré ti porozprávajú svoju minulosť a priznajú všetky svoje „rany“ i hrany. Prinesú dokonalosť prírody v jej autentickej podobe až k tebe domov.

Miloš mal už od malička vzťah k prírode a k drevu. Práve z jeho najväčšej záľuby dokázal vyťažiť maximum, keď v roku 2015 zo spontánneho nápadu vznikla jeho firma špecializovaná na výrobu unikátnych stolov s prírodnými hranami. Dielňu má na Sliači, len pár kilometrov od mesta Zvolen, v ktorom žije. Aj keď Miloš dlhé roky pracoval v odvetí drevárskeho priemyslu, po čase pocítil potrebu zmeny.

Jeho zručnosť ho priviedla práve k výrobe stolov, ktoré ho fascinovali najmä kvôli významu, ktorý majú v živote každého človeka. Miloš stôl vníma ako miesto, kde sídli duša našich domovov a firiem. Stôl je miesto, kde sa najčastejšie stretávame so svojimi blízkymi a priateľmi.

Je to aj miesto, ktoré nám ponúka nielen fyzickú potravu alebo profesnú realizáciu, ale uskutočňujú sa tu aj dôležité stretnutia a robia dôležité rozhodnutia. Je to miesto, ktoré je pri väčšine významných udalostí v našom živote. Milošovi predovšetkým záleží, aby produkty z jeho dielne obohatili tieto udalosti práve prirodzenou krásou dreva.Už prvé kontakty zákazníkov s našimi produktami naznačili, že som sa rozhodol ísť správnou cestou,“ konštatuje na margo svojej práce Miloš.

Základ stolov tvorí zväčša kmeň exotickej dreviny Parota. V menšej miere sa však využíva aj Španielsky céder a Tigerwood. Stromy Parota rastú v Strednej Amerike a severnej časti Južnej Ameriky. Dosahujú výšku 40 metrov a priemer kmeňa až do 3,5 metra.

„Drevinu Parota sme zvolili z dôvodu veľkosti kmeňa a hlavnú úlohu pri rozhodovaní zohrala skutočnosť, že príroda dala tomuto drevu veľmi krásnu štruktúru a kresbu. V sučasnosti rozširujeme našu ponuku drevín o 6 nových druhov exotických drevín,“ povedal Miloš.

Pri výrobe stolov sa ponecháva dizajn hlavných línií drevenej časti stola v kompetencii najdokonalejšej dizajnérky- prírody. „Našou filozofiou je preniesť tvary, ktoré vytvorila príroda až do interiérov. Pri návrhu podnoží sa snažíme vhodne doplniť dosku stola tak, aby bol konečný výsledok harmonický a jeho drevená časť pritom ostala ako dominanta výsledného diela,“ povedal Miloš.

Drevo je materiál, ktorý sa čoraz viac presadzuje v súčasnej architektúre v interiéri aj exteriéri. Drevo, ako materiál, nepodlieha módnym trendom. Či už vedome, alebo podvedome ľudia inklinujú k prírodným materiálom, vnímajú, cítia ich silu a energiu.

Miloš chce so svojou prácou zájsť ešte ďalej a ľuďom drevo priniesť v čo možno najautentickejšej podobe. Predsa len, v priereze je možné vidieť celý život stromu v podobe originálneho kusu nábytku. „Snažíme sa vytvoriť hodnotu, ktorá pretrvá po dlhé obdobie pre viac generácií,“ povedal Miloš.

V súčasnosti Miloš so svojím tímom vyrába stoly výlučne na zákazku podľa individuálnych požiadaviek klienta, zároveň však v spolupráci s dizajnérom Mgr. art. Františkom Tóthom pripravujú výrobu stoličiek a  limitovanú sériu stolov. V tejto spolupráci vznikajú aj ďalšie nápady, ako posunúť dizajn stolov s prírodnými hranami na ešte vyššiu úroveň.

Ďalšiu spoluprácu Miloš nadviazal s umelcom Jozefom Stančíkom, s ktorým pripravujú sériu ručne maľovaných drevených stolov a doplnkov do interiéru. Dĺžka trvania výroby samozrejme zavisí od individuálnych požiadaviek zákazníka, no stôl je zväčša hotový za 10 až 20 dní.

Viac o týchto jedinečných stoloch sa dozvieš TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech