Slovák ručne vyrába nezvyčajné nástroje, ktorých zvuk pobláznil bratislavské ulice

  • Unikátny nudobný nástroj, ktorý vznikol v bratislavskej škole pre nepočujúcich, zaujme dizajnom aj neopísateľným zvukom.
cover
facebook.com/woodpackinstruments
  • Unikátny nudobný nástroj, ktorý vznikol v bratislavskej škole pre nepočujúcich, zaujme dizajnom aj neopísateľným zvukom.

Nezvyčajný hudobný nástroj začal vyrábať slovenský hudobník Boris Čellár, ktorý študoval v Rakúsku na Kunst Universität Graz. Po štúdiu chcel vytvoriť niečo vlastné. Hlavnou víziou bolo vyrobiť typ nástroja, ktorý by bol zvučný, s dobrou intonáciou, a hralo by sa naň jednoducho – intuitívne.

Už v apríli 2015 vzišiel zo stolárskej dielne jeho prvý prototyp nástroja WoodPack. Povzbudený prvým naladeným nástrojom sa vydal na cestu, ktorá prináša stále vylepšované verzie tohto neobvyklého nástroja.

Bez falošných tónov

Z unikátneho WoodPacku talentovaného Slováka vychádza drevený zvuk, ktorý znie doslova hypnoticky a ťažko k nemu nájsť prirovnanie. Tento svojský nástroj je vlastne drevená debnička, na ktorú vie podľa Borisových slov zahrať naozaj každý. Nástroj nemá falošný tón, a tak je hra naň obrovskou zábavou ako pre dospelých, tak pre deti.

WoodPack je vyrábaný ručne na Slovensku, ide o osobitý proces, kde len ladenie trvá niekoľko dní. V každom jednom prípade ide o originál, neexistujú dva rovnaké nástroje s rovnakým vizuálom či zvukom.

Jeden z najkvalitnejších nástrojov sveta

Neobvyklý nástroj sa vyznačuje precízne vyberaným a prirodzene sušeným drevom a kvalitným prevedením, čo ho radí medzi najkvalitnejšie nástroje typu slit drum na svete.

“WoodPack je z čisto prírodných materiálov (drevo a prírodný olej) a má muzikoterapeutický účinok, či už vďaka dotyku rúk s prírodným materiálom, alebo cez vibrácie korpusu nástroja, ktoré sú citeľné pri kontakte s ľudským telom. Nástroj je odporúčaný a často používaný pri meditácii zvukom,” povedal Boris pre Startitup.

Samotný WoodPack je unikátom, ktorý bol ocenený na mnohých dizajnérskych podujatiach. V súčasnosti naň hrajú tí najlepší perkusionisti sveta. Vyrába sa pritom priamo v Bratislave, a to v škole pre nepočujúce deti.

WoodPack si už stihlo vyskúšať aj niekoľko náhodných okoloidúcich v bratislavských uliciach, ktorí mali možnosť zažiť nečakanú situáciu. Jedno performance slečny v kostýme však hraničilo s virtuozitou. Atmosféra a reakcie turistov či miestnych hovoria za všetko. Čo ty, vyskúšal by si si, ako hru na tento netradičný nástroj zvládneš? :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech