Slovák sa spamätal, keď už bolo neskoro. Naletel a prišiel o tisícky eur

  • Polícia upozorňuje, aby Slováci dávali pozor na to, komu posielajú citlivé údaje
  • Muž prišiel o viac ako 4-tisíc eur
zprivý muž, kreditná karta
Unsplash/Yogenda Gighn, Cardni
  • Polícia upozorňuje, aby Slováci dávali pozor na to, komu posielajú citlivé údaje
  • Muž prišiel o viac ako 4-tisíc eur

38-ročný muž z obce Mokroluh v okrese Bardejov prišiel o štyritisíc eur, keď poskytol neznámemu páchateľovi prihlasovacie údaje do svojho účtu. Podľa prešovskej krajskej policajnej hovorkyne Jany Ligdayovej páchateľ prostredníctvom internetovej komunikácie ponúkol mužovi spoluprácu a pomoc pri vytvorení účtu na stránke, kde funguje burza s kryptomenami.

„Emailovou komunikáciou 38-ročný muž dostával od páchateľa inštrukcie, čo a kedy má urobiť, ako si zadať overovacie kódy a ako zasielať jednotlivé transakcie. Záujemca postupne na vytvorený účet prevádzal peniaze zo svojho účtu v banke,“ uviedla Ligdayová s tým, že za mesiac august a september tohto roka previedol sumu 14 100 eur.

Ligdayová dodala, že páchateľ od poškodeného získal prihlasovacie údaje k účtu a na ňom potom zmenil prihlasovacie údaje.

„Poškodený muž zistil, že s účtom niečo nie je v poriadku a problém riešil. Po obnovení prístupu na účet zistil, že mu bez jeho vedomia a súhlasu bolo z účtu prevedených 4 000 eur,“ uviedla policajná hovorkyňa s tým, že polícia vedie trestné stíhanie vo veci trestného činu podvodu.

Zároveň apelovala na občanov, aby pri komunikácií s ľuďmi, ktorých totožnosť v skutočnosti nepoznáme, boli mimoriadne opatrní a neposkytovali svoje osobné údaje, prístupy k bankovým účtom či iné informácie, ktorá by mohli byť zneužité v ich neprospech.

Jemenský inžinier

Podobných prípadov pribúda ako húb po daždi. Často sú opradené tak neskutočnými príbehmi, že sa mnohí musia dobre zamyslieť, ako mohol podvodník zvíťaziť nad zdravým rozumom. Stačí však, že podvodník zahrá na city či obeť zastihne v zlom rozpoložení a problém môže byť na svete, ako napríklad pri dôchodkyni, ktorá uverila „ruskému kozmonautovi“, ktorý sa chcel „vrátiť na Zem“.

Polícia Slovenskej republiky 20. októbra informovala aj o podvode, ktorého obeťou sa stala 67-ročná žena zo Žilinského kraja.

V septembri ženu prostredníctvom sociálnej siete kontaktovala neznáma osoba, ktorá sa predstavila ako inžinier pracujúci v Jemene. Táto osoba žene povedala, že má záujem bývať a podnikať na Slovensku, no potrebuje zaslať na Slovensko leteckou poštou svoju batožinu s vyššou finančnou hotovosťou. 

„Ženu potom v súvislosti s prepravou batožiny táto osoba opakovane kontaktovala s požiadavkou úhrady poplatkov za batožinu, ktoré žena opakovane uhradila na viaceré účty, spolu v sume 17 755 €,“ informuje polícia s tým, že inžinier mal ženu žiadať o ďalšie peniaze. V tom však obeť podvodu nadobudla podozrenie, že nie je všetko s kostolným poriadkom. Následne kontaktovala políciu.

Hrdina taxikár

V máji sme ťa informovali o prípade 84-ročnej babičky, ktorú pred zlodejom ochránil taxikár, ktorý ju za ním viezol. Ušetril jej tak 15-tisíc eur.

„Zneužitie dôvery rodinných vzťahov je silným nástrojom páchateľov. Chamtivosť zlodejov nemá hraníc, čoho je dôkazom bezcitné okrádanie bezbranných seniorov,“ píšu policajti.

Približujú, že 84-ročnú ženu zo Senca kontaktoval neznámy muž. Opýtal sa jej, či spoznáva jeho hlas. Seniorka mala pocit, že počuje hlas jej bratranca Vinca.

Muž pritakal a povedal, že potrebuje 15-tisíc eur, a vyzval ju, aby šla požadovanú sumu vybrať do banky. Dôchodkyňa vybrala 5-tisíc a muž ju kontaktoval opäť. Povedal jej, aby šla na taxíku do nákupného centra na Vajnorskej ulici v Bratislave. Na mieste sa mali stretnúť a on si mal od nej peniaze prevziať.

Seniorka poslúchla. Podľa pokynov si objednala zo Senca taxík a cestovala do hlavného mesta.

Muž, ktorý ju v taxíku viezol, zrejme vycítil, že nie je všetko v poriadku. „Po príchode na parkovisko sa taxikár z dôvodu obavy o seniorku rozhodol sprevádzať dôchodkyňu až do vnútorných priestorov centra.“ Polícia konštatuje, že práve krok taxikára zrejme zneistil páchateľa.

Muž dôchodkyňu opäť kontaktoval a požadoval, aby vybrala ďalších 10-tisíc eur a taxikára poslala preč. Vtedy 84-ročná Soňa poslúchnuť odmietla a komunikáciu s neznámym mužom ukončila.

„Vďaka taxikárovi a jeho príkladnej reakcii 84-ročná seniorka neodovzdala žiadne peniaze falošnému bratrancovi Vincovi,“ vyzdvihujú policajti.

Zdroje: SITA, Polícia SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá