Slovák si zvolil unikátne zamestnanie deratizéra: „Zažil som desiatky sršňov narážajúcich mi do masky“

  • Michal pracuje ako deratizér, svoju prácu by mohol robiť do konca života
  • Posadiť sa do kancelárie a robiť „bežnú“ prácu si aktuálne nevie predstaviť
Deratizér
Deratizér, Verve Facility Services
  • Michal pracuje ako deratizér, svoju prácu by mohol robiť do konca života
  • Posadiť sa do kancelárie a robiť „bežnú“ prácu si aktuálne nevie predstaviť

Bratislavčan Michal Stano vo svojej mladosti vyštudoval strednú veterinársku školu. Momentálne je zamestnaný vo firme, ktorá má pod palcom celé portfólio služieb týkajúcich sa správy budov a, samozrejme, nesmie chýbať aj podstatná služba – deratizácia. 

Michal vyskúšal v tejto firme už rôzne pozície, nakoniec sa uvoľnilo lákavé miesto na oddelení označovanom ako DDD – deratizácia, dezinsekcia, dezinfekcia. Túto pozíciu, podľa jeho slov, prijal bez najmenšieho váhania.

„V uvedenej sfére sa dlhšie orientujem a mám blízko k odvetviu veterinárstva a potravinárstva, ktoré medzi sebou úzko súvisia,“ prezradil nám Michal na margo jeho pracovných začiatkov.

Platy v tomto segmente výrazne kolíšu podľa kraja aj typu zamestnaneckého vzťahu. Priemerný plat deratizátora sa tak na Slovensku pohybuje okolo sumy 1 000 – 2 000 eur mesačne.

„Zisky tu kolíšu aj v rámci kalendárneho roka, keďže práce sú najmä sezónneho charakteru. Cenu služby väčšinou netvoríme podľa hodinovej sadzby. Štandardne sa vieme zmestiť do bežného 8-hodinového času, ale nie sú výnimkou ani 12-hodinové pracovné dni. Typické sú najmä neštandardné časy výkonov, často ide o večerné alebo nočné práce,“ konštatuje.

Michal objasňuje, že tak ako vo väčšine profesií je aj táto práca v zahraničí finančne hodnotená o niečo lepšie. „Nesie totiž so sebou aj istú mieru rizika a zodpovednosti za zdravie klientov, respektíve verejnosti.“ 

Tvrdí, že posadiť sa do kancelárie a robiť „bežnú“ prácu si aktuálne nevie ani predstaviť. „Vyhovuje mi pestrosť tejto práce. Užijem si kanceláriu, ale aj strechy, pivnice a kanalizácie. Nie je to určite práca pre citlivých a pohodlných.“

Na snímke je muž, ktorý deratizuje.
zdroj: Michal Stano/Verve Facility Services

Na to, aby sa človek v našej krajine mohol oficiálne stať deratizátorom, potrebuje predovšetkým 2-ročnú prax v odbore, následne musí absolvovať odbornú prípravu a nakoniec úspešne prejsť skúškou pred komisiou na Úrade verejného zdravotníctva

„Záujem o služby je, dá sa povedať, celoročný, ale zimné obdobie je vždy slabšie. Jar a jeseň sa nesú v znamení preventívnych deratizácií, letné obdobie je zas bohaté na hmyzích škodcov, ako sú mravce, komáre, osy a sršne.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Finstat.sk, Verve Facility Services 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá