Slovák stavil na tradičné rezbárske remeslo. Ručne premení akúkoľvek fotografiu na drevený obraz

  • Dávid Maliňák sa rozhodol v dnešnej uponáhľanej dobe vytvoriť niečo, čo vydrží celé generácie.
  • Dávid Maliňák sa rozhodol v dnešnej uponáhľanej dobe vytvoriť niečo, čo vydrží celé generácie.

Dávid Maliňák je mladý Slovák zo Spišského podhradia, ktorý sa rozhodol vydať čoraz nezvyčajnejšou cestou tradičného remesla spojeného s umením. Objavil v sebe talent pre drevorezbu a našiel pre ňu nezvyčajné využitie – zvečňuje fotografie v dreve.

„Prenášam podobizeň fotky do dreva, pretože chcem, aby podoba blízkych nezostala len vo vašich srdciach. Mojim cieľom je, aby sa moje obrazy stali rodinnou pamiatkou a dedili sa z generácie na generáciu,“ tvrdí Dávid na svojej stránke.

Táto filozofia si v dnešnej dobe, keď sme väčšinu vecí zdigitalizovali, určite nájde svojich zástancov. Veľa ľudí totiž stále túži mať svoje spomienky zaznamenané v niečom hmatateľnom. A práve drevený obraz je niečo, čo skvelo splní tento účel.

„Hodnota obrazov nadobúda rokmi stále vyššiu cenu a stáva sa tak rodinným bohatstvom. Predstavte si moment, keď budú svetu vládnuť už len technológie. Akú cenu bude mať takýto obraz pre vás a vašu rodinu?“ píše Dávid na svojej stránke.

O tom, že jeho diela majú v sebe naozaj niečo výnimočné, svedčia aj nespočetné pozitívne ohlasy jeho zákazníkov. Mať svojich blízkych zvečnených takýmto spôsobom má istý nádych nezvyčajnosti a možno až exkluzivity. Dáva nám to možnosť vyjadriť, ako si ich vážime. A Dávid si to uvedomuje.

„Keď si kupujete moje diela, nekupujete si len obraz. Do svojich diel vkladám kúsok seba. Každým novým dielom napredujem a zlepšujem sa. Bol som obdarený talentom, ktorý sa snažím nepremrhať a stále rozvíjať. Prostredníctvom svojich diel sa môžem o môj talent podeliť aj s vami,“ dodáva Dávid na svojej stránke.

Veľa ľudí sa obáva, že ručné remeslá zaniknú. Dávid a jemu podobní sú však dôkazom, že sa len ich význam transformuje. Samozrejme, v dobe masovej výroby nemôžeme čakať, že vo všetkých domácnostiach budú ručne vyrobené príbory či nábytok. No o poctivú ručnú prácu, ktorá vďaka automatizácii získava nádych exkluzivity, bude záujem stále.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech