Naháňal ma agresívny hroch, v noci ma prepadla nebezpečná hyena. Slovák pracoval v Afrike ako ochranca divých zvierat

 • David Sowiňski si v Afrike vyskúšal netradičnú prácu
 • Nie raz sa ocitol v nepríjemnej situácii s divokou zverou
 • Ako vyzerá život rangerov?
David Sowiňski
David Sowiňski
 • David Sowiňski si v Afrike vyskúšal netradičnú prácu
 • Nie raz sa ocitol v nepríjemnej situácii s divokou zverou
 • Ako vyzerá život rangerov?

Niekto sa do Afriky vydá pre oddych a spoznávanie rozmanitých kultúr, niekto sa rozhodne pre úplne iný odvar naplnený adrenalínom. 26-ročný David Sowiňski je ten druhý prípad a svoj život sa rozhodol zasvätiť aj ochrane divokých ohrozených druhov zvierat.

Majiteľ streleckej školy a súkromnej bezpečnostnej služby Guardian Security si vyskúšal prácu v teréne, na ktorú by si netrúfol každý. Africký kontinent je plný nástrah, o čom nás David veľmi rýchlo presvedčil a z niektorých jeho zážitkov mrazí.

Skúsiť si spolunažívanie s africkými rangermi si predsa len nevyskúšalo veľa Slovákov a podľa náročných podmienok sa tomu nedá čudovať. V rozhovore sa s nami podelil o jeho skúsenosti a zaujímavé príhody zo života v rezervácii, kde strávil niekoľko týždňov, a na viaceré z nich tak ľahko nezabudne.

 • Ako sa k tejto nezvyčajnej práci dostal?
 • Akým bizarným spôsobom sa snažia pytliaci oklamať rangerov?
 • Za koľko by si dokázal predať roh nosorožca?
 • Kde bol ubytovaný a ako riešil stravovanie?
 • Pri akej „nevinnej príhode“ nevedomky čelil smrti?
 • Za akých okolností mal povolené používať zbraň?

Afrika je plná nástrah. Aké najnebezpečnejšie zveri sa ti počas tvojej práce prilietli do cesty?

Počas mojich misií v Južnej Afrike som videl väčšinu divokých zvierat. Rešpekt som mal z každého z nich, pretože aj obyčajný byvol ťa dokáže zabiť.

Husiu kožu som mal taktiež vždy pri pohľade na hrocha. Je veľmi nebezpečný a nevyspytateľný. Mal som tú česť a jeden ma dokonca naháňal. Našťastie si to rozmyslel a vrátil sa do svojho teritória.

Ako si sa k tejto nezvyčajnej práci dostal?

Hneď na úvod musím povedať, že to nie je práca. V Afrike som ako dobrovoľník bez nároku na honorár. Práve naopak, ja a ďalší sponzori im nosíme veci a jedlo.

Ale ak mám byť presný, dostal som sa k tomu úplnou náhodou. Vždy som chcel ísť pracovať ako kontraktor do Iraku alebo Afganistanu. Mal som rôzne ponuky, aj jednu konkrétnu, ktorú som riešil a vyzerala celkom sľubne. Nakoniec sme sa však nedohodli na podmienkach.

Náhodne som neskôr na Instagrame našiel fotografiu jedného inštruktora z Talianska. Kontaktoval som ho, zistil si podmienky a celý postup. O 2 roky som bol už v Afrike.

Čo bolo tvojou hlavnou úlohou?

Kontrolovať a stopovať zvieratá, trackovať stopy a celkovo dávať pozor na celý park, či už pri ochrane zvierat, alebo v prípade výskytu pytliakov.

Ako prebieha také stopovanie? Máš nejakú príhodu?

Zvieratá stopujú hlavne rangeri, pretože to vedia robiť ako skutoční profesionáli. Dokážu presne zistiť, ktorá stopa komu patrí. Už podľa podrážky vedia určiť, či ide o pytliaka alebo o niekoho z parku.

Dá sa stopovanie zo strany pytliakov nejako oklamať?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá