Slovák vyrába originálne hand-made svetlá do domácností. Z LED-iek sa dostal k nádherným svetlám

  • Pri návrhu a výrobe svietidiel do priemyselných hál používa InLED tú najmodernejšiu technológiu
  • Spolumajiteľ spoločnosti sa rozhodol vstúpiť do nového zákazníckeho segmentu a ponúka novinku s dreveným obalom
  • Napriek svojmu minimalistickému dizajnu sú svietidlá InWood dominantou interiérov
5
InWood
  • Pri návrhu a výrobe svietidiel do priemyselných hál používa InLED tú najmodernejšiu technológiu
  • Spolumajiteľ spoločnosti sa rozhodol vstúpiť do nového zákazníckeho segmentu a ponúka novinku s dreveným obalom
  • Napriek svojmu minimalistickému dizajnu sú svietidlá InWood dominantou interiérov

Vďaka úsporným svietidlám do skladov a hál vyrábaným priamo na Slovensku sa InLED stal obľúbenou firmou. Tentoraz sa však spoločnosť rozhodla osloviť úplne inú cieľovú skupinu a začala vyrábať dizajnové svietidlá pod značkou InWood. Práve týmto krokom sa pre Tomáša Barátha splnil jeden z jeho detských snov.

Začalo to v priemyselnej hale

Majitelia spoločnosti InLED to najprv skúšali s čínskou klasikou. Svietidlá však neboli v želanej kvalite, preto sa rozhodli pre vlastnú výrobu priamo na Slovensku.

Prozákaznícky prístup, predĺžená záruka a kvalitný produkt dostali firmu vysoko v hodnoteniach a odporúčaniach v rámci B2B segmentu.

Kvalitné svietidlá však nepotrebujú len priemyselné haly. Patria aj do domácností, preto vznikol slovenský InWood. „Cieľovka je pri našich priemyselných svietidlách naozaj špecifická a hlavne úplne iná. Pri InWood je cieľovkou každý jeden dom či byt,“ hovorí spolumajiteľ InWood Tomáš Baráth.

InWood je spojením úspešného biznisu a lásky k drevu

Tesárčinu mal Tomáš Baráth v rodine. Pri priemyselných svietidlách sa však veľmi uplatniť nedala. Myšlienka na novú značku sa v jeho hlave zrodila, keď hľadal vhodné osvetlenie do vlastnej domácnosti, ale nikde nenachádzal to pravé.

„Nikde som nevedel nájsť presne také svietidlo, aké som si predstavoval. Zároveň som nechcel kupovať tie s naozaj premrštenými cenami, ktoré sa hýbali v tisíckach eur. Tak mi napadlo spraviť svietidlo nielen pre seba, ale aj pre všetkých ostatných, ktorí po podobnom túžia, no nechcú platiť v tisíckach, ale radšej v stovkách.

zdroj: Instagram/inwood_lighting – Príklad umiestnenia osvetlenia InWood.

V ponuke svietidiel je podľa Barátha všeobecne veľmi málo drevených produktov, čo je škoda: „Ozajstné drevo v interiéri je niečo úplne iné, ako jeho napodobeniny. Vidieť tam peknú kresbu. To platí aj pre naše svietidlá. Práve pre kresbu dreva je každé svietidlo unikátne.“

Zároveň existuje veľa svietidiel, ktoré sú skôr pre atmosféru, ale miestnosť neosvetľujú dostatočne. Aj takéto svetlo je v interiéri dôležité, ale nedokáže skutočne nahradiť centrálne osvetlenie, ktoré by malo byť výkonné. InWood sa rozhodol vyplniť túto dieru na trhu a vyrobil moderné svietidlo v drevenom ráme s integrovanou LED technológiou. Kým však dospeli k finálnemu produktu, prešlo veľa času.

Precízna výroba svietidiel trvala dlho

Svietidlá InWood sa vyrábajú na Slovensku. „Vymýšľať sme začali, keď začala korona. Spravil som prvú vzorku a skúšal veľa kombinácií. Finálny produkt sme mali až skoro po roku,“ spomína Baráth.

Proces výroby začína ohnutím dreva do správneho okrúhleho tvaru, čo zaberie približne týždeň. Následne sa kruh zlepí. Najdôležitejším prvkom je však samotné opracovávanie dreva, ktorého výsledkom je vytiahnutie jeho kresby – drevo sa viackrát morí a brúsi.

zdroj: Instagram/inwood_lighting – Postup opracovania dreva.

Práve kresba je podľa Barátha to, čo zákazníkov na svietidlách InWood púta: „Zákazníkom sa na našich produktoch najviac páči práve drevo a jeho kresba, potom jednoduchosť v dizajne. Ja mám InWood napríklad v obývačke. Je to dominantný prvok priestoru a naozaj si ho všimne každý, kto k nám príde. A to aj vtedy, keď je svietidlo vypnuté.“

Čo zákazník okrem kvalitného produktu ešte dostane

Tak, ako pri prvej firme InLED, aj pri InWood, ktorý je mimochodom aktívny aj na Instagrame, majitelia vsádzajú na detaily nielen pri výrobe produktu, ale aj pri jeho balení či následnom servise – produkt sa vďaka pribaleným bielym rukaviciam pri montáži neznečistí a výrobca v balení prikladá aj ďakovný list. 

zdroj: InWoon - Ukážka balenia produktu.

V ponuke sú tri dizajny a štyri farebné varianty. Svietidlá InWood sa dajú regulovať a ovládať napríklad z mobilu. 

Občas do firmy príde aj špeciálna požiadavka: „Už sa našiel klient, ktorý chcel, aby svietidlo menilo farbu na modrú, ale to nie je veľmi v harmónii s naším dizajnom,“ spomína na vtipnú príhodu Baráth.

Budúcnosť si spoluzakladateľ firmy ešte netrúfa presne predpovedať. Momentálne firma pôsobí na slovenskom a českom trhu a zákazníci ich produkty postupne nájdu v každom dobrom svetelnom štúdiu. 

zdroj: InWood – Kresba dreva zblízka.

„Odozvy na naše produkty sú zatiaľ veľmi dobré. Budúcnosť záleží hlavne od dopytu. Momentálne máme tri typy svietidiel, ktorými sa dá vyriešiť osvetlenie do celej domácnosti, takže nové dizajny sú skôr hudbou budúcnosti,“ hovorí Baráth.

Okrem svojich zákazníkov myslí InWood aj na prírodu – ako vysvetľuje Baráth, zaviazali sa vysádzať stromček za každý jeden predaný produkt: „Každý rok sa spočíta množstvo svietidiel a za každé jedno predané svietidlo bude na Slovensku zasadený jeden strom. Aj keď sme s projektom začali len nedávno, už teraz vieme, že so sadením budeme mať veľa práce.“

Firma plánuje stromy zatiaľ sadiť sama. Dôkaz zákazníci nájdu na jej sociálnych sieťach. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech