Tento Slovák využil slovenské tradície netradičným spôsobom! Vyrába kvalitné hodinky s ľudovými výšivkami na remienkoch

  • Unikátne remienky André Charles sa vyrábajú v chránenej dielni v srdci Slovenska.
  • Unikátne remienky André Charles sa vyrábajú v chránenej dielni v srdci Slovenska.

André Charles je mladá slovenská spoločnosť, ktorá vyrába a predáva hodinky. Jej zakladateľ Matej Karel (Charles), má rád minimalistický dizajn ciferníkov. No s tými sa v posledných rokoch roztrhlo vrece. A tak rozmýšľal, čím by sa mohol odlíšiť.

„Do hodiniek som chcel pridať aj niečo slovenské, až som jedného dňa čítal článok o chalanovi, ktorý zmodernizoval slovenskú ľudovú výšivku a vydal knihu, o ktorú bol veľký záujem. Vtedy mi napadlo, že ľudová výšivka by mohla zdobiť remienky mojich hodiniek, je krásna a nikdy pred tým som nič podobné nevidel. Začal som sa tomu venovať až kým som nemal prvý remienok s ktorým som bol spokojný,“ povedal Matej Karel pre portál kvalitne-slovenske.sk.

foto: FB/André Charles

Slovenská ľudová výšivka je klasickým symbolom nášho ľudového umenia. Jej estetická kvalita je nepopierateľná a v kombinácii s jednoduchými ciferníkmi vytvára unikátny a vkusný dizajn.

„Ľudová výšivka je považovaná za najrozšírenejší prejav ľudového umenia na Slovensku. Prináša k nám nielen posolstvo krásy, ale aj fenomén prirodzeného nadania dievčat a žien, ktoré v skromných životných podmienkach vytvárali často veľmi vzácne hodnoty. Ľudovú výšivku vnímame ako osobitý prvok kultúrneho dedičstva obyvateľov Slovenska, v ktorom sa uchovali prvky estetických princípov z rozličných oblastí, období a spoločenských vrstiev,“ tvrdí Matej Karel na svojej stránke.

foto: FB/André Charles

Remienky s výšivkami sa vyrábajú v chránenej dielni v srdci Slovenska. Vyrobené sú zo Softshellu, na ktorý sú vzory vyšité stálofarebnými niťami pomocou stroja. V ciferníku nájdeš kvalitný japonský strojček značky Miyota Movement. Okrem neho sú všetko materiály zo Slovenska alebo Česka.

„Predaj sme začali čisto len na našom e-shope. Veľa ľudí sa však pýta, či môžu hodinky vidieť aj niekde v kamenej predajni, preto som začal s hľadaním predajne, v ktorej by mohli zákazníci hodinky aj vidieť,” tvrdí Matej pre portál kvalitne-slovenske.sk

foto: FB/André Charles

Cena hodiniek je 125€ a na e-shope si ich môžeš vyskladať podľa svojich predstáv. Teda môžeš si vybrať remienok, veľkosť ciferníka a jeho farbu. Zatiaľ ponúkajú najmä ciferníky farby Rose Gold a Silver, no plánujú aj ďalšie verzie. Môžeš si kúpiť aj samotný remienok, ktorý predávajú za 25€.

„Práve pridávame na e-shop nový červený a ružový vyšívaný remienok s bratislavskou výšivkou. Ciferníky budú onedlho všetky aj v Silver verzii a pribudne aj čisto čierny Black on Black ciferník. Okrem toho pripravujem aj kolekciu tričiek s rovnakými výšivkami aké sú na remienkoch, načo sa veľmi teším. No je toho dosť, ale teším sa na každú novú výzvu,“ tvrdí Matej pre portál kvalitne-slovenske.sk.

Slovenské tradície majú určite potenciál aj v biznise 21. storočia. Naše prastaré mamy vedeli čo robia. André Charles je jedným z príkladov unikátneho a vkusného použitia vzorov, ktoré symbolizujú históriu bežného života na Slovensku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech