Slovák vzal dcéru do Portorika v jej 11 mesiacoch. Keď cestujete s dieťaťom, všetci sú ústretovejší, hovorí

 • Michal je vášnivý cestovateľ
 • Na vlastné oči videl Mount Everest či magický Madagaskar
 • Dnes s rodinou, vrátane malej dcérky, cestuje po Ázii
archív Michal Foltýn
 • Michal je vášnivý cestovateľ
 • Na vlastné oči videl Mount Everest či magický Madagaskar
 • Dnes s rodinou, vrátane malej dcérky, cestuje po Ázii

10 rokov pracoval, no po narodení svojej dcérky sa rozhodol ísť na „materskú dovolenku“. Spolu s ňou a s manželkou sa rozhodli vybrať na 4,5-mesačnú cestu po Ázii, počas ktorej spoznávajú krásy najväčšieho svetadielu sveta. Michal Foltýn počas tohto výletu s rodinou navštívil jeden z najstarších pralesov sveta či jeden z najväčších hotelov.

Startitup sa s Michalom spojil osobne prostredníctvom rozhovoru, v ktorom nám povedal o tom, ako takúto dlhú cestu zvláda ich dvojročná dcérka. Okrem témy cestovania s dieťaťom po svete sme s ním rozobrali aj životné podmienky v Ázii či to, prečo tam chutí obyčajný banán inak ako na Slovensku. 

 • Michal precestoval celý svet, no najviac ho zaujali tri konkrétne miesta
 • Do ktorej krajiny v Karibiku cestovali s dcérkou, keď mala iba 11 mesiacov
 • Cestovanie s dieťaťom hodnotí ako príjemné, no zvyky ľudí v Malajzii voči deťom mu vždy príjemné neboli
 • Ktorých 6 najfascinujúcejších vecí zažili spolu s rodinou v Malajzii
 • Malajzia je podľa Michala plná unikátnych miest, kam nechodia turisti

Ako by si porovnal svoj súčasný život s tým spred 4 rokov, keď si ešte nebol otcom?

Život pred 4 rokmi a dnešný sú dva úplne rôzne svety. V minulosti som mal väčšiu slobodu a vedel som sa zo dňa na deň, či dokonca z minúty na minútu rozhodnúť, čo budem robiť, kam pôjdem. Dnes je to o väčšom plánovaní a zo slova „ja“ sa stalo „my“.

Príchod dcérky do môjho života bol najkrajší moment a tým okamihom začala nová kapitola a nové dobrodružstvo. Bolo krásne s ňou robiť množstvo vecí po prvý raz a dodnes si to užívam. Často je to náročné, ale na druhú stranu, keby to tak nebolo, asi by to bola nuda.

zdroj: archív Michal Foltýn

Čomu sa venuješ ty a čomu tvoja manželka? Obmedzuje vás práca v cestovaní?

Pracujem v marketingu a PR, aj keď teraz si užívam menší „sabatikal“ od práce po 10 rokoch v pracovnom kolotoči. Aktuálne som na „materskej“ dovolenke a mojou hlavnou činnosťou je starostlivosť o dieťa. Manželka pracuje v oblasti vzdelávania a komunikácie, vie pracovať aj na diaľku.

Cestovanie a aktivity teda plánujeme tak, aby mala ona čas a priestor na prácu. Keď sme na cestách, pracuje väčšinou večer, čo dobre vychádza aj v rámci časového posunu voči Slovensku. Keď sme niekoľko dní na jednom mieste, rozdelí si prácu podľa potreby.

Je to určite do istej miery obmedzujúce, na druhej strane si takúto možnosť vážime a aj to nám uľahčuje cestovanie. Okrem toho sa snažíme každý deň aspoň chvíľu vzdelávať, predsavzali sme si to pred cestou.

zdroj: archív Michal Foltýn
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá