Slovák žijúci na Srí Lanke začínal ako skladník, dnes je generálnym manažérom luxusných hotelov

  • Roman Haluška je Slovák žijúci na Srí Lanke, ktorý sa tak trochu zhodou okolností stal generálnym manažérom dvoch luxusných hotelov. Život na Srí Lanke je podľa neho krásny, no miestni sa majú aj od nás stále čo učiť.
collage sri
Roman Haluška
  • Roman Haluška je Slovák žijúci na Srí Lanke, ktorý sa tak trochu zhodou okolností stal generálnym manažérom dvoch luxusných hotelov. Život na Srí Lanke je podľa neho krásny, no miestni sa majú aj od nás stále čo učiť.

Ahoj Roman, tvoj veľký príbeh začína v Prahe, kedy si sa v poslednom ročníku rozhodol odísť z Karlovej univerzity. V posledných rokoch sa dosť rieši, či má štúdium na vysokej škole zmysel. Ako hodnotíš s odstupom tento krok a čo si o danej otázke všeobecne myslíš?

Ono to v podstate nebolo tak celkom dobrovoľné. Keďže sa mi nepodarilo ani na posledný pokus spraviť predmet češtinu tak som sa rozhodol nevyužiť dekanský termín. Bolo to ťažké rozhodnutie, diplomovka bola už v tom čase hotová, rovnako tak ma všetci naokolo tlačili, aby som na ten dekanský termín šiel, ale ja som bol vždy hlava tvrdá a nedal som si povedať. No a ako budúcnosť ukázala bolo to vcelku dobré rozhodnutie.

Ja si myslím, že štúdium na vysokej škole má určite svoj zmysel a svoje opodstatnenie. Avšak len v prípade, že nás štúdium baví a nerobíme to len pre získanie titulu. V dnešnej dobe je chyba nastaveného systému. Produkujeme veľa titulov, ale málo hláv. Aj preto sa zamestnávatelia viac orientujú na získanú prax, ako na titul z VŠ. A niekedy je to naozaj ako jeden bludný kruh, kde zamestnávateľ hľadá absolventa VŠ s trojročnou praxou. Tým pádom sú absolventi odkázaní na úrad práce alebo na prácu v zahraničí. Osobne si myslím, že v tejto veci by sme sa mali začať viac orientovať na kvalitu ako kvantitu. Ale táto téma, to je na ďalší jeden článok. ☺

Foto: Roman Haluška

Ako pokračoval vývoj vecí pred samotnou Srí Lankou?

Ja nie som domased a preto som sa už po mesiaci od ukončenia štúdia rozhodol aspoň nejako si na seba zarábať. Samozrejme vyhralo UK.  Je pravdou, že UK už dávno nie je vysnívaná zem, ako to bolo pred 10 rokmi, keď sa odtiaľ ľudia vracali na nových autách a zlatých kočoch. Dnes je tam veľmi ťažké nájsť si prácu, tobôž prácu, ktorá by nás nejako zmysluplne napĺňala. A tak to bolo aj so mnou, bral som prvé, čo prišlo, aby som vedel platiť nájom a stravu. Bola to práca v sklade.

Ak mám pravdu povedať, boli to pekné mesiace, na ktoré rád spomínam, čo sa do osobného života týka. Nie je pravdou, že Slováci v zahraničí si nepomáhajú. Práve naopak. My sme tu boli super partia a stretávali sme sa vždy, keď to bolo možné. Založili sme tu aj športovú skupinu rovnako tak aj skupinu orientovanú na cestovanie a tak sme spolu športovali a cestovali po UK. Naozaj mimo práce to bol super život so super ľuďmi.

Keď človek ide na Srí Lanku, často sa ide vyslniť a späť. Ty si odišiel a si tam dodnes. Prečo si sa rozhodol práve pre túto krajinu?

Rozhodovanie nebolo ťažké. Keď si človek dá na jednu stranu misiek váh prácu v sklade a na druhú stranu položí prácu generálneho manažéra spoločnosti a dvoch víl tak si myslím, že každý rozumný človek pochopí, aké ľahké bolo vybrať sa do tejto krajiny.

Moje rozhodnutie bolo čisto profesionálneho charakteru. Hlavne kvôli ponúkanej pozícii a praxi na danej pracovnej pozícii. Momentálne sa však zo Srí Lanky stala moja srdcová záležitosť. Je to krásna a exotická krajina, ktorá svojím potenciálom má naozaj ľuďom čo ponúknuť a to nie len do turistického ruchu. Krajina má veľký potenciál pre podnikateľskú činnosť, ktorý nie je podľa mňa ešte ani zďaleka naplno využitý.

Foto: Roman Haluška

V UK si pracoval v sklade, na Srí Lanke si sa z ničoho nič stal generálnym manažérom dvoch luxusných hotelov. Prezraď, ako je niečo takéto vôbec možné? :)

Bolo to šťastie a zopár šialených rozhodnutí, ktoré sa nakoniec ukázali ako úspešné. Ja vždy svojim najbližším vravím, nech sa rozhodujú podľa seba a nie podľa iných. Tvorcami nášho osudu by sme si mali byť len a len my. Mňa sa moja mamina vždy snažila presvedčiť, že si mám dať poradiť. Ja však radšej 100x padnem na hubu ako sa vraví a poučím sa zo svojho rozhodnutia, ako by som mal padať na hubu z cudzích rozhodnutí. A tá moja tvrdohlavosť sa nakoniec vyplatila, veď ak by som vyskúšal dekanský termín pravdepodobne by som teraz bol niekde úplne inde. (úrad práce) :)

Všetko začalo práve v UK v mojej práci, kde som sa dal do reči so Slovenkou Mirkou (tiež vášnivou cestovateľkou), ktorej vďačím za to kde som dnes. Ona mi porozprávala o tej exotickej krajine, ktorú som ja poznal len z pesničky od Lenky Filipovej. Ukázala mi fotky a moja duša cestovateľa zaplesala a bolo rozhodnuté. Tam chcem ísť! Ona mi sprostredkovala kontakty na ľudí, cez ktorých som sa dostal až k tomu môjmu terajšiemu zamestnávateľovi. No a všetko nabralo rýchly spád. Zopár mailov, skype interview a po ňom veta: ,,So buy the flight ticket as soon as possible.” A tento príbeh nabral skutočné kontúry.

Screen-Shot-2016-02-04-at-11.03.37

Foto: Roman Haluška

Bez skúseností si mal zrazu na ramenách obrovskú zodpovednosť. Ako si sa s touto situáciou vysporiadal?

Začiatok bol veľmi jednoduchý. Krásna krajina. Všetci sa usmievali na nového človeka, bolo to naozaj ako z rozprávky. Krása krajiny a ochota ľudí naokolo, myslel som si, že to bude med lízať.

Potom ale prišlo pravé pracovné vytriezvenie. Facka. A ukázala sa aj pravá tvár niektorých ľudí. Vedel som, že tá krásna DEMO verzia môjho začiatku je minulosťou.

Ja som veľký flegmatik a rovnako tak som bral a vždy asi aj budem brať zodpovednosť. Uvedomujem si, že ja som zodpovedný za výsledný produkt, ktorý ponúkame, za marketing, za služby, za reviews, fungovanie financií, reklamy, právnických vecí a pod. Ale ako sa vraví prílišný stres produktivite nepomáha. Niekedy je to naozaj na mozog pracovať tu v tejto krajine s domácimi, hlavne ich timing to je niečo, čo by im v EU nikto nebral. A oni by mali s týmto u nás veľký problém udržať si prácu. Ale tu na Srí Lanke je to proste nepísaný zákon. Ľudia tu nie sú veľkými kamarátmi s časom. Dodržiavanie termínov a dochádzka pokrivkávajú a na to si tu musí  “Sudha”, ako nás tu belochov nazývajú, zvyknúť. Nič sa tu nedeje načas. A ak áno, tak to určite bola len chyba systému ☺

No a keďže ja rád pracujem pod tlakom, tak odpoviem, tá väčšia zodpovednosť ma len posunula a posúva o krok napred. Viac sa učiť, vzdelávať a pracovať na sebe.

Foto: Roman Haluška

Čo vlastne obnáša tvoja práca?

Ja som naozaj taká slečna pre všetko. Od nakupovania surovín a potrieb pre naše vily, riadenie personálu, komunikáciu s našimi klientmi, cez riadenie bookingových stránok a sociálnych sietí až po financie, právnické záležitosti a stavebný dohľad nad našimi novými stavbami. Pre klientov rovnako tak organizujem transport a fakultatívne výlety a ak je to potrebné robím aj turistického sprievodcu. Venujem sa dosť často školeniam nášho personálu to hlavne preto aby sme sa pomaličky začali rovnať službami európskym štandardom.

Niekedy, ak nám zaspí kuchár a tak, sa dokonca hýbem aj v kuchyni a palacinky mi celkom idú. :) Popri tom pomáham s marketingom čajovej plantáže a továrne môjmu svokrovi. Vo voľných chvíľach doučujem svojich srí lanských známych angličtinu.

Myslíš si, že Slováci, teda všeobecne zahraniční ľudia budú mať na Srí Lanke stále akýsi “vyšší status”, vďaka ktorému nie je problém dostať sa tam okamžite na zaujímavejšie pracovné pozície?

Nemyslím si, že to bude večne. Momentálne je to tak, ale veľa ľudí na Srí Lanke už pochopilo, kam ich môže vzdelanie dostať. Začali chápať svoje kvality a aj to, že Srí Lanka má užasný potenciál, ktorý oni môžu prostredníctvom svojho vzdelania využiť.  Srí Lančania sú veľmi šikovní ľudia v oblasti podnikania. Citeľne tu však stále chýba lepšie vzdelanie. Osobne si však myslím, že do 10 rokov to bude pre cudzincov na Srí Lanke veľmi ťažké nájsť si prácu.

Foto: Roman Haluška

Čo má Srí Lanka, čo nám Slovákom chýba? Čím by nás mala táto krajina inšpirovať? 

To je ťažké porovnávať. Obe krajiny majú krásnu prírodu a krásne miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. Obe krajiny sú pre mňa rajom, obe však iným spôsobom.

Srí Lanka má všetko, čo krajina potrebuje pre turistický ruch. Od krásnych pláží, cez vysokohorské oblasti vhodné na turistiku, čajové plantáže s nádhernými západmi slnka, mystické budhistické chrámy a aj napriek tomu je na Srí lanke ešte stále možné nájsť miesta nedotknuté prstami cestovného ruchu. Ja tieto miesta nazývam rajom na zemi, kde nájdete len voľne pohodeného osla či psa ale človeka by ste tam len ťažko hľadali.

Ďalšou vecou, ktorú by sme sa mali od miestnych naučiť je schopnosť vychovávať svoje deti. Žiadne pestúnky, jasle a podobné veci, ktoré nám ,,uľahčujú” výchovu. Pre rodičov je prvoradá výchova potomka. Neuprednostňujú prácu pred rodinou, práve naopak.

Európske krajiny sú plné zhonu a chaosu. Každý sa niekam a za niečím ponáhľa niekedy ani sami nevieme za čím to vlastne ,,spěcháme.”  Ľudia na Srí Lanke vedia ako relaxovať a vedia si naplno užívať nič nerobenie a vedia čo to znamená keď sa zavelí siesta.

Foto: Roman Haluška

A naopak, čo by si mala vziať Srí Lanka od nás? Máš pod sebou nemálo zamestnancov, podarilo sa ti do nich vštiepiť niečo z toho nášho, slovenského?:)

Slovensko vedie určite v správaní ľudí na pracovisku. My sme pracovitejší a dochvíľnejší. Pracovná morálka Slováka je na míle popredu pred pracovnou morálkou Srí lančana. Ľudia na Srí Lanke sú komplikovaní a na pracovisku sa s nimi ťažšie vychádza.

Určite by sa mali zlepšiť v oblasti poskytovania služieb zákazníkovi. Preto sa aj my snažíme  našim zamestnancom prostredníctvom školení vštepovať ideu, ako sú poskytované služby v zahraničí v oblasti cestovného ruchu a myslím, že sa do toho postupne dostávame a zlepšujeme sa každým jedným školením. Videá a obrázky sú pre zamestnancov veľmi inšpiratívne. Radi sa učia novým praktikám. Ale jedno sa mi určite nepodarí a to dostať všetkých načas do práce.

Rovnako tak našu gastronómiu by som nikdy nemenil za túto ryžovú kúru, ktorú zažívam na Srí Lanke. Poznáte ten vtip prečo majú Aziati šikmé oči? Ja už áno. :)

Žiješ v tropickom raji, vieš si vôbec predstaviť život niekde inde? 

Viem si predstaviť život na Novom Zélande, čo je môj životný sen, ale momentálne je to určite Srí Lanka, kde žijem spolu s manželkou. A potom ak nám to podmienky dovolia by sme chceli cestovať po svete. Žijeme len raz (aj keď moja manželka budhistka má na ten iba jeden život iný názor) a preto by sme chceli vidieť čo najviac z tých krás, ktoré nám naša krásna planéta ponúka. No a nakoniec by sme sa chceli vrátiť na Slovensko, ale to je ešte ďaleká budúcnosť.

Foto: Roman Haluška

Viem o tebe, že si vášnivý cestovateľ, stíhaš aj výlety do krásnej srílanskej prírody?

Podarilo sa mi už precestovať Srí Lanku z juhu na sever a zo západu na východ. S kamošom Poliakom sme si spravili takýto nevinný výlet, ktorý začal otázkou: ”Ideš?,,  a on šiel. Tak sme teda prešli Srí Lanku dookola na skútroch. Celkovo to bolo 2766 km ak si správne pamätám. Bolo to niečo úžasné. Videli sme všetko, čo sa dá a oplatí na Srí Lanke vidieť a zážitkov máme viac ako Leonardo DiCaprio Oskarov. ☺ Od krásnych pláži a západov slnka po pláže východného pobrežia, kde po tsunami akoby ten život naozaj zastal. Hodinky síce tykajú, ale ruiny domov na plážach a život zastal. Videli sme Golden Triangle, čo sú tri najvýznamnejšie historické chrámy na Srí Lanke. Boli sme na čajových plantážach a rovnako tak sme na vlastnej koži vyskúšali účinky Ayurvedy. Boli sme aj úplne na severe a na vlastné oči zažili, čo napáchala občianska vojna, aj keď ja osobne si myslím, že to bola jedna z najväčších genocíd spáchaná na ľuďoch.

Zažili sme Colombo, ktoré ja zo srdca neznášam a ktoré svojou atmosférou pripomína chaotický včelí úľ.  Úžasný zážitok. No a na plno sa potvrdilo, že cestovanie je jediná vec, za ktorú platíme, ale ktorá nás predsa len robí bohatšími.

  

Foto: Roman Haluška

Keby si mal inšpirovať mladých ľudí, ktorí by radi vycestovali a vydali sa tvojou cestou, no stále ich niečo drží na uzde, čo by si im povedal?

Povedal by som im ak chceš cestuj. Buď pozitívny a pozitívne sa stane. Nikdy neľutuj svoje rozhodnutia a nikdy sa neprestávaj učiť od ľudí. Či už je to vysokoškolský profesor alebo stará mama zo Srí Lanky.

Hlavnou vecou je byť nad vecou a myslieť pozitívne. Ak myslíte pozitívne ľudia zachytávajú vaše pozitívne vlny a vracajú pozitívne vlny na oplátku naspäť. Cestovanie, to je druh učenia sa. Učíme sa byť samostatní, učíme sa komunikovať a vychádzať s ľuďmi. Každá nová kultúra alebo krajina nám poskytne nové pohľady na svet a na náš život, ktoré sa nám v budúcnosti určite budú hodiť.

Cestovanie je veľká škola a rovnako tak aj droga. Začneš Barcelonou a skončíš na Srí Lanke. :)

Foto: Roman Haluška

Foto: Roman Haluška

Foto: Roman Haluška

Foto: Roman Haluška

Foto: Roman Haluška

Foto: Roman Haluška

Foto: Roman Haluška

Foto: Roman Haluška

Foto: Roman Haluška

Foto: Roman Haluška

Foto: Roman Haluška 

Foto: Roman Haluška

Foto: Roman Haluška

Foto: Roman Haluška 

Foto: Roman Haluška  

Foto: Roman Haluška

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech