Slovák Rasty Turek dosiahol nevídaný úspech. Investori podporili jeho startup 46 miliónmi eur

  • V jeho startutupe našli miesto Slováci, Česi, Američania a aj Číňania
  • Slovák Rasťo Turek získal pre svoj startup Pex investíciu, ktorej výška ťa prekvapí
czechcrunch.cz
  • V jeho startutupe našli miesto Slováci, Česi, Američania a aj Číňania
  • Slovák Rasťo Turek získal pre svoj startup Pex investíciu, ktorej výška ťa prekvapí

Najväčší investori sa rozhodli startup podporiť dotáciou vo výške 46 miliónov eur. Mladý Slovák buduje svoj startup už 8 rokov a doposiaľ sa mu podarilo získať iba jednu investíciu. V roku 2017 dostal takmer 6 miliónov eur.

Aktuálni investori veľkorysou sumou poukázali na fakt, že startupu Slováka veria. Rasťo Turek však ostáva pri zemi, pretože vie, že trh, na ktorom aktuálne pôsobí, sa neustále mení. Cieľom startupu je, aby malo každé dielo zverejnené na internete také uznanie, aké si zaslúži.

„Keď sme sa pre 3 rokmi rozprávali s investormi, hovorili nám, že sami nevedia, ako sa trh vyvinie, a či to celé bude vôbec fungovať. Osemnásť mesiacov nás všetci odmietali a tak sme mali dosť problém získať nejaké peniaze. Neskôr sa to však úplne otočilo a my sme boli zo dňa na deň bombardovaní ponukami zo všetkých strán,“ povedal Rasťo pre  CzechCrunch

zdroj: Czechcrunch.cz

Nápad za milióny

Investori veľmi rýchlo pochopili, akým smerom sa trh s digitálnymi autorskými právami posúva, a že myšlienka 35-ročného Slováka môže mať obrovskú hodnotu. V roku 2021 vstúpi v niektorých krajinách do platnosti európska smernica o autorskom práve na digitálnom trhu.

Práve tomu sa venuje softvér startupu Pex, ktorý sa doposiaľ zameriaval na hľadanie autorskej tvorby na internete. Teraz chce zmeniť fungovanie licencovania. „V tomto odbore fungujeme ako napríklad Visa. Sme prostredník medzi online platformami, majiteľmi práv a tvorcami obsahu,“ vysvetľuje Rasťo. 

zdroj: Czechcrunch.cz

Kvôli smernici o autorských právach budú musieť platformy obsah, ktorý na nich používatelia nahrajú. YouTube si to rieši prostredníctvom Content ID, no Pex tieto možnosti ponúkne aj iným platformám, ktoré sa v Európe využívajú.

Neočakávaná suma

„Pôvodne sme chceli 10 miliónov dolárov, no začali sa objavovať investori, pre ktorých to bolo málo,“ opisuje Rasťo. Startupu začali ponúkať rôzne sumy, dostali sa až na 300 miliónov dolárov. „Hovorili sme im, že toľko nepotrebujeme,“ smeje sa Rasťo. 

Mániu spustil hlavný investor Tencent. Z Pexu sa tak stala jedna z mála firiem, do ktorých spoločnosť investovala. Rasťo dodal, že 46 miliónov dolárov je najnižšia suma, na ktorej sa dohodli. Ak by však potrebovali viac peňazí, nemal by to byť problém. 

Zdroj: Czech Crunch

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech