Slovákom radia ako môžu ušetriť pri cestovaní. Toto je 5 tipov pre Šťastnú cestu

  • Michal a Martina ochutnali cestovanie už ako malé deti, dnes je ich vášňou
  • Naučili sa, ako objavovať svet lacnejšie a vďaka tomu aj častejšie
  • So svojimi tipmi sa delia na svojom portáli s názvom Šťastnú cestu
  • Spolu s nimi sme zostavili 5 tipov, ako si užiť cestovanie za menej peňazí
tttt
Šťastnú cestu
  • Michal a Martina ochutnali cestovanie už ako malé deti, dnes je ich vášňou
  • Naučili sa, ako objavovať svet lacnejšie a vďaka tomu aj častejšie
  • So svojimi tipmi sa delia na svojom portáli s názvom Šťastnú cestu
  • Spolu s nimi sme zostavili 5 tipov, ako si užiť cestovanie za menej peňazí

Martina a Michal si cestovaním plnia svoje sny a najväčšiu hodnotu v ich živote majú zážitky a chvíle, na ktoré nikdy nezabudnú. Založením stránky Šťastnú cestu sa rozhodli podeliť o akciové letenky a pobyty s ľuďmi, ktorí chcú výhodne cestovať. Oni sami majú na konte niekoľko navštívených krajín, z ktorých sa chystajú písať aj blogy a na ich stránke už nájdeš aj spovede ďalších cestovateľov. Na ich facebookovom profile ťa čakajú nielen tipy na letenky či ubytovanie, ale aj mnoho aktuálnych informácií a zaujímavostí zo sveta cestovania. Na instagrame zas môžeš v instastories sledovať aj akcie a ich aktuálne zážitky.

A teraz zabudni na všetko, čo si doteraz počúval o tom, aké je cestovanie finančne náročné. S týmito tipmi si ho môžeš spraviť lacnejším: 

Big Island, Hawaii

  • Flexibilita

Ak chceš cestovať naozaj veľa a výhodne, musíš sa tomu trošku prispôsobiť. Ako isto vieš, získať superakciové letenky či pobyt je často otázkou sekúnd a vyhráva vždy ten najrýchlejší. Priprav sa teda byť vždy v strehu, pravidelne „checkuj“ cestovateľské portály (ideálne Šťastnú cestu :)) a vždy buď pripravený konať. Ideálne je byť flexibilný čo sa týka času a miesta. Dávaj ale pozor na sezónu a počasie v danej destinácii. Správnemu cestovateľovi je jedno, kedy a kam poletí, ak to bude stáť za to. Práve vtedy je najväčšia pravdepodobnosť, že nájdeš naozaj výhodnú ponuku. Ak však máš vytipované konkrétne miesto a len čakáš na správnu cenu, skús si na letenkových portáloch nastaviť tzv. Price alert, ktorý ťa na takúto ponuku upozorní.

  • Low-cost doprava

Ak chceš lacno letieť, mal by si upustiť zo svojich nárokov, čo sa týka komfortu a luxusu. Tie najlacnejšie letenky často bývajú s najnelogickejšími prestupmi. Neriaď sa preto tým, či sa ti chce tráviť noc na letisku v Londýne alebo v Naí Dilí. V low-costových letoch tiež nečakaj šampanské a jahody zdarma, dokonca ani len minerálku. Low-cost doprava však často neznamená len low-cost dopravca. Mnoho výhodných leteniek sa dá kúpiť u normálnych dopravcov, dokonca aj u tých najlepších. Niekedy ide o akciu, niekedy o tzv. error fare. Pri hľadaní lacných letov skús Flightor.com, ktorý je zlatým grálom hľadačov leteniek a je vhodný najmä pre tých flexibilných. Ak hľadáš konkrétne lety, skús Pelikan, Kayak či Skyscanner. Nezabudni tiež na zahraničné mutácie stránok. Ak na to všetko nemáš čas a trpezlivosť, klikni radšej na portál Šťastnú cestu, ktorý to všetko nájde za teba. :)

Kailua beach, Oahu, Hawaii

Šetri aj na ďalších typoch dopravy. Je veľmi riskantné objednávať si z letiska prvý taxík, na ktorý natrafíš. Ten zvyčajne dokáže tvoju peňaženku odľahčiť viac než by si chcel. Oveľa lepšie je využiť Uber či podobnú službu. V ťažkej situácii pomôže aj stránka rome2rio.com. Často je najlacnejšie vyhľadať si autobusové či vlakové transfery z letiska, ktoré sú ďaleko lacnejšie ako taxi. Vždy si však vopred zisti, ako sa treba z letiska či stanice dostať a nenechaj sa nachytať „výhodnými“ transfermi. Pre presuny po mestách sa oplatí kupovať niekoľkodňové lístky na mhd alebo ak sa dá, chodiť peši. Uvidíš tak toho oveľa viac.

  • Minimalizmus

V istých veciach je dobré aplikovať princípy minimalizmu. Týka sa to v prvom rade batožiny, pri ktorej vždy platí, že menej je viac. Pokiaľ nejdeš do upršaného počasia a zablateného, špinavého prostredia, stačí ti naozaj len pár kúskov oblečenia. Nejdeš predsa na módnu prehliadku. Pri drogérii a kozmetike treba ešte väčšiu skromnosť. Je ideálne zaobstarať si malé balenia kozmetiky z drogérie a následne tieto 50 či 100 ml fľaštičky používať opakovane. Ušetríš tak na neustálom kupovaní nových.

Zvyčajne je najlepšie zbaliť sa do príručnej batožiny. Ušetrí to tvoj chrbát aj peňaženku. Nielen low-cost prepravcovia, ale čoraz viac aj normálne aerolinky, majú v cene letenky už len príručnú batožinu. Ryanair nedávno upravil pravidlá: Aj naďalej platí, že si môžeš vziať bezplatne 2 kusy príručnej batožiny (1 kus s rozmermi max. 35 x 20 x 20 cm a do 5 kg a 1 kus s max. rozmermi 55 x 40 x 20 cm a do 10 kg). Dva kusy si však na palubu môžu vziať len tí, ktorí si zaplatia prioritný nástup, ostatní si môžu vziať len jeden, pričom druhý kus im uložia bezplatne do podpalubia. V prípade Wizzairu si môžeš vziať bezplatne batožinu s rozmermi 55 x 40 x 23 cm do váhy 10 kg. So službou Wizz Priority k tomu máš aj malú tašku s rozmermi 40 x 30 x 18 cm.

  • Ubytovanie

Zľavové kupóny nikdy nie sú na zahodenie a dokážeš vďaka nim veľmi ušetriť. Preskúmaj groupon.com, kde môžeš nájsť kupóny na ubytko, jedlo, výlety a podujatia. Ubytovanie hľadaj na portáloch, ako Booking, Hotelscombined či Trivago, výhodný vie byť Airbnb, kde nájdeš pekné byty za minimum. Zníž však svoje štandardy a zapamätaj si, že nejdeš tráviť čas v krásnej hotelovej izbe. V mnohých krajinách, napríklad v severnej Európe, sú ideálnou voľbou hostely. Často sú naozaj čisté, pekné a komfortné, niekedy máš v cene aj raňajky. Netreba tiež zabúdať na Couchsurfing, vďaka ktorému sa ti môže podariť prespať aj zadarmo. Často je to záchrana v poslednej chvíli, keď už naozaj nemáš kde prespať.

Quebec, Kanada

  • Všetko v mobile

Je fajn zaplatiť si miestneho guida a absolvovať s ním prehliadku mestom. No úprimne, niekedy je to dosť nuda a oveľa lepšie je objavovať zákutia mesta sám. Niekedy síce zablúdiš, no stojí to za to. Stačí si stiahnuť do mobilu šikovné offline aplikácie a mapky, ako Sygic či mapy.cz, ktoré ti pomôžu sa zorientovať. Nám sa osvedčila napríklad appka Google Trips či Tripadvisor a ďalšie. Offline prekladač a GPS navigácia sú tiež skvelými kamarátmi. Keďže však všetky tieto vychytávky vedia tvoj mobil poriadne vyšťaviť, maj vždy po ruke externú nabíjačku. Napriek digitálnej dobe sa stále oplatí siahnuť aj po papierovom bedekri s množstvom tipov, napríklad od Lonely planet.

Neboj sa skúmať alternatívne možnosti, nezabúdaj sledovať portál Šťastnú cestu a tvoj vysnívaný výlet príde určite čoskoro!

Denali, Aljaška

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá