Slovákov čaká masívne zdražovanie. Poriadne si priplatíme nielen za sladené nápoje

  • Inštitút moderného spotrebiteľa považuje daň za neférovú
  • Daň za sladené nápoje sa bude týkať aj zdravých produktov
  • Priplatia si najmä športovci
sladené nápoje
Ilustračný obrázok Reprofoto:Freepik/@gpointstudio,TASR/Miroslava Mlynárová
  • Inštitút moderného spotrebiteľa považuje daň za neférovú
  • Daň za sladené nápoje sa bude týkať aj zdravých produktov
  • Priplatia si najmä športovci

Daň zo sladených nápojov prinesie do štátneho rozpočtu niekoľko miliónov eur. Slováci si však priplatia nielen za dosladené nezdravé nápoje, ale aj tie zdravé. Ministerstvo totiž neplánuje zohľadniť, či sa v nápojoch nachádza cukor, alebo jeho zdravší variant. Daň sa tak bude týkať aj ochutených mliek, rastlinných mliek či Slovákmi obľúbených proteínov.

Podľa odborníkov tak daň nepredstavuje férovú a úprimnú snahu riešiť zdravie občanov. Zdvihnutie dane pravdepodobne spôsobí aj zvýšenie koncovej ceny a to v niektorých prípadoch o desiatky percent.

Sladené nápoje nie sú vždy nezdravé

Ministerstvo financií predpokladá, že po zavedení novej dane zo sladených nealkoholických nápojov pribudne do štátneho rozpočtu v prvom roku 85 miliónov eur. V každom ďalšom to bude 117 miliónov eur.

Ministerstvo chce daň zaviesť od budúceho roka a podľa druhu nápoja dosiahne od 15 centov do 4 eur a 30 centov za liter alebo kilogram, ak ide o práškový koncentrát.

Ako sme ťa už informovali, daň sa bude týkať ochutených nealkoholických nápojov, energetických nápojov, tekutých koncentrátov a tuhých koncentrátov, ktoré obsahujú cukor alebo iný druh sladidla. Daň sa však bude týkať aj mliečnych nápojov. 

Podľa hovorcu Ministerstva financií SR Pavla Kirinoviča ministerstvo nebude rozlišovať cukor a jeho zdravšie náhrady najmä z dôvodu nižšej administratívnej záťaže pre výrobcov a predajcov, ale aj preto, aby bolo dané zdanenie prehľadnejšie a efektívnejšie, dodal pre RTVS.

O efektivite dane však pochybuje Únia potravinárov: „Únia potravinárov nesúhlasí so zavedením alebo zvýšením akejkoľvek dane na potraviny, máme obavy aj z toho, že výrazným spôsobom narastie cezhraničný nákup týchto tovarov,“ uviedol predseda Únie potravinárov Slovenska Daniel Molnár.

Zavedenie dane môže spôsobiť opačný efekt na ekonomiku aj podľa prevádzkovateľa reštaurácie a pohostinstva Andreja Berkesa. „V rámci toho, že keď si ľudia pôjdu kúpiť sladené nápoje, tak si kúpia aj iné potraviny, takže bude to mať taký dosah, že peniaze budeme nosiť pravdepodobne do okolitých krajín,“ podotkol Berkes v reportáži RTVS. 

Drahšie jogurtové nápoje

Daň z nealkoholických sladených nápojov však schvaľujú odborníci na výživu. Podľa nich prípadné zníženie spotreby týchto nápojov môže byť len k dobru. Podľa odborníčky na výživu zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Marty Habánovej totiž gro populácie, ktorá konzumuje sladené nápoje sú deti, čo vedie k výskytu detskej obezity. Nová daň však zasiahne aj ochutené a jogurtové mlieka, pri ktorých si zákazníci priplatia viac o 15 centov za kilogram. 

Marta Habánová sa vyjadrila, že aj napriek tomu že tieto mliečne výrobky obsahujú cukor, nevidí v tom až taký problém. Deti podľa nej potrebujú k životu aj cukor a nemyslí si, že ak by skonzumovali takýto jeden mliečny jogurtový nápoj denne, ohrozilo by to ich zdravie.

Ako uvádza RTVS, Slováci navyše v konzumovaní mlieka a iných mliečnych výrobkov zaostávajú. V priemere ich prijmeme o 50 kilogramov na osobu menej, ako odporúčajú odborníci. 

„Mlieko je základná potravina a dať mlieku kvôli tomu, že je nejakým spôsobom dochutené, nálepku negatívnej externality je skutočne veľmi veľmi nevhodné. To postihne najviac detí,“ vyjadril sa na margo veci prezident Slovenského mliekarenského zväzu Marián Šolty v reportáži.

Podľa hovorcu Ministerstva financií Slovenskej republiky Pavla Kirinoviča však pre deti určite existujú vhodnejšie alternatívy. Ako príklad uviedol obyčajné mlieko bez pridaného cukru a iných sladidiel. 

Coca-cola
zdroj: Unsplash/Eiliv Aceron

Boj s obezitou

Nová daň spôsobí aj zdraženie rastlinných alternatív mlieka či nápojov pre športovcov. Inštitút moderného spotrebiteľa (IMS) predpokladá, že daň sa pravdepodobne prenesie do ceny koncového nápoja a zvýši základ, z ktorého sa počíta daň z pridanej hodnoty a obchodná marža. Nápoje tak môžu nakoniec zdražieť o desiatky percent, informuje portál kryptomagazin.sk s odvolaním sa na TASR.

Podľa IMS tak ide pri zavedení dane skôr o zámienku na ďalšie zvyšovanie daňovo-odvodového zaťaženia bežných spotrebiteľov. Nie o reálny boj proti obezite, či o ochranu zdravia. Inštitút z toho dôvodu spustil hromadnú pripomienku za férovejšie nastavenie tejto dane.

Túto hromadnú pripomienku môže podporiť každý. „Štát nemá spotrebiteľov a spotrebiteľky trestať,“ tvrdí riaditeľ IMS Filip Kužma. „O to viac nie v čase, keď intenzívne komunikuje boj s potravinovou infláciou,“ tvrdí riaditeľ IMS Filip Kužma.

V hromadnej pripomienke inštitút žiada o odstránenie kľúčových problémov návrhu novej dane. Konkrétne chcú, aby sa daň nevzťahovala na rastlinné, jogurtové a mliečne nápoje. Rovnako tak vyzývajú Ministerstvo financií aby v návrhu zreálnilo sadzby pre športové tuhé koncentráty. „Pretože ich miera zdanenia môže byť ešte vyššia než pri klasických sladených nápojoch,“ priblížil Kužma.

Zdroje: RTVS, kryptomagazin.sk , IMS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá