Slovákov čaká na EURO 2024 poriadna výzva: Po dráme s Rumunskom sa postavia kádru nabitému hviezdami

  • Majstrovstvá Európy vo futbale potrvajú celý mesiac
  • O titul sa na EURO 2024 pobije 24 krajín vrátane Slovenska
  • Reprezentanti Slovenska odohrali prvý zápas 17. júna
lobot
Slovensko sa postaví silnému súperovi. TASR - Martin Baumann, TASR/AP
  • Majstrovstvá Európy vo futbale potrvajú celý mesiac
  • O titul sa na EURO 2024 pobije 24 krajín vrátane Slovenska
  • Reprezentanti Slovenska odohrali prvý zápas 17. júna

Športoví fanúšikovia si ešte nestihli poriadne vydýchnuť z hokejového šampionátu a už ich zachvátila ďalšia horúčka, tentokrát futbalová.

Tá potrvá mesiac a v celej Európe vypukla už v piatok 14. júna. Dejiskom turnaja je Nemecko a šampionát odštartoval zápasom domácej reprezentácie proti Škótsku. 

Slovensko sa po remíze s Rumunskom prebojovalo do osemfinále, ktoré si zahrá v nedeľu 30. júna. Reprezentanti našej krajiny vyzvú poriadne silného súpera – Anglicko, ktoré má tím nabitý hviezdami.

Celkovo sa na nemeckých trávnikoch odohrá 51 zápasov, pričom slovenská reprezentácia nastúpila 17. júna o 18.00 proti Belgicku, ktoré zdolala. Zaujímavé príležitosti si pre tipujúcich pripravili aj stávkové kancelárie.

Stav si na ME vo futbale za 70 € bez rizika! Využi jedinečný bonus od Fortuny a uži si šampionát naplno! 

Chcem bonus →

500×800

 

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

Slovensko je na ME 2024 tretíkrát

Na Majstrovstvách Európy vo futbale sa uskutoční 51 duelov a turnaj potrvá presne mesiac. Účastníkom tohtoročných majstrovstiev je už po tretíkrát za sebou aj Slovensko.

Slovenskí reprezentanti sa prebojovali do osemfinále z E-skupiny, v ktorej ich súpermi postupne boli Belgicko a Rumunsko, pričom prvý z menovaných je víťaz play-off B-skupiny.

S Belgickom sa Slováci stretli 17. júna o 18.00 vo Frankfurte, 21.6. o 15.00 s Ukrajinou a s Rumunskom 26. júna o 18.00 rovnako vo Frankfurte.

Slovenskí fanúšikovia môžu zápasy sledovať na staniciach televízie Markíza. Pozri si, ako vidia šance Slovákov stávkové kancelárie →

Oporou tímu budú Škriniar aj Lobotka

Do Nemecka odcestovalo 26 hráčov slovenskej reprezentácie, ktorých vybral taliansky tréner Francesco Calzona. Ten niekoľko mesiacov trénoval aj taliansky tím SSC Neapol, v ktorom hrá Stanislav Lobotka.

Lobotka je považovaný aj za oporu reprezentačného tímu. Lobotka prispel aj k výhre neapolského tímu, ktorý sa po 33 rokoch stal majstrom talianskej Serie A.

Calzona pritom nemá klasickú hráčsku minulosť, o ktorej by sa dalo veľa hovoriť – kedysi bol predavačom kávy a hral amatérsky futbal.

Širší káder predtým absolvoval prípravný kemp, z ktorého Calzona vyradil zraneného obrancu Michala Tomiča, ako aj brankára Dominika Takáča či obrancu Matúša Kmeťa.

Priebežná nominácia mala 32 hráčov. Nakoniec na šampionát odcestovali aj hráči z najvyššej slovenskej súťaže: Juraj Kucka, Sebastián Kóša a David Strelec. 

Hlavnou oporou tímu však budú obrancovia Milan Škriniar a Dávid Hancko či útočníci Róbert Boženík s Lukášom Haraslínom. V bráne bude Slovákom kryť chrbát Martin Dúbravka.

09062024_SVK_WAL_1049432
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj – Na snímke futbalisti Slovenska pózujú pred prípravným zápasom medzi Slovenskom a Walesom.

Top favoritmi sú Francúzi a Španieli

Favoritmi tohtoročného šampionátu sú Francúzi, Angličania, Portugalci, ale aj Španieli či Belgičania, ktorých sa podarilo Slovensku zdolať. Posledným víťazom boli Taliani, ktorí za sebou majú nevýraznú kvalifikáciu.

Úradujúci majstri Európy si v B-skupine zahrajú so Španielmi, vicemajstrami sveta z roku 2018 Chorvátmi a Albánskom. Slováci bojovali o priamu miestenku na diaľku s Luxemburskom.

Na EURO 2024 postúpili z druhého miesta kvalifikačnej J-skupiny pod taktovkou nového trénera Francesca Calzonu. V priebehu kvalifikácie stratili osem bodov, keď prehrali s Portugalskom. Pozri si, ako vidia šance Slovenska bookmakeri →

20241106_euro_odlet_07049732
zdroj: TASR/Jaroslav Novák – Na snímke tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona pred odchodom slovenského futbalového tímu na majstrovstvá Európy vo futbale v Nemecku.

Rozhodovať budú aj slovenskí rozhodcovia

Medzi osemnástimi arbitrami na európskom šampionáte 2024 nechýba ani Slovák. Premiérovú nomináciu na ME dostal Ivan Kružliak, na kontinentálny šampionát pôjde aj s asistentmi Branislavom Hanckom a Jánom Pozorom.

Do Nemecka vyšle svojich rozhodcov štrnásť rôznych krajín. Dvoch zástupcov budú mať na turnaji Taliansko, Nemecko, Francúzsko a Anglicko.

Rozhodcovské tímy na každom zápase budú pozostávať z hlavného rozhodcu, dvoch asistentov rozhodcu, štvrtého rozhodcu, náhradného asistenta rozhodcu a tímu troch arbitrov, ktorí budú mať v opatere videoasistenta.

Pred začiatkom šampionátu ešte rozhodcovia absolvovali príslušný kurz v nemeckom Frankfurte, v ktorom budú aj ubytovaní. 

Motivačná odmena

Okrem titulu Majstra Európy 2024, každý tím, ktorý úspešne absolvoval kvalifikáciu, automaticky dostane 9,25 milióna eur. Za každé víťazstvo v základnej skupine dostanú tímy 1 milión eur a za remízu pol milióna eur.

Tímy, ktoré postúpia do osemfinále, dostanú 1,5 milióna eur. 2,5 milióna eur dostanú tímy, ktoré sa prebojujú do štvrťfinále a semifinalisti si prilepšia o 4 milióny eur. 

Tím, ktorému sa podarí získať trofej, dostane 8 miliónov eur a druhý v poradí zinkasuje 5 miliónov. Celkové prémie sú 331 miliónov eur, čo je rovnaká suma ako na predchádzajúcich majstrovstvách Európy. Pozri si, ako vidia šance Slovákov bookmakeri →

Na začiatku je 24 tímov po šiestich skupinách

O titul majstra Európy hrá 24 tímov, ktoré sú rozdelené do šiestich skupín po štyroch. V skupine hrá každý s každým jeden duel, čo znamená, že každý z tímov odohrá tri zápasy.

Hrá sa o body – ten, ktorý má najvyšší počet bodov, vyhráva. V prípade, ak by nejaké tímy skončili s rovnakým množstvom bodov, o víťazovi rozhodne vzájomný zápas – ak by aj ten skončil remízou, rozhodujúce bude skóre. 

Šampionát sa začína osemfinálovými súbojmi, z ktorých postupujú dve najlepšie mužstvá z každej skupiny, a zároveň štyria najlepší z tabuľky tretích tímov. 

Po osemfinále čaká postupujúcich štvrťfinále, potom semifinále a nakoniec si dva najlepšie tímy zahrajú vo veľkolepom finále. Zaujímavosťou je, že na Majstrovstvách Európy vo futbale sa nehrá o tretie miesto. Deje sa tak už od roku 1984.

09062024_SVK_WAL_5049436
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj – Slováci sa tretíkrát po sebe dostali na Majstrovstvá Európy vo futbale.

Stav si na ME vo futbale za 70 € bez rizika! Využi jedinečný bonus od Fortuny a uži si šampionát nalno! 

Chcem bonus →

500×800

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

Najnovšie videá

Trendové videá