Slovákov čaká veľké zdražovanie. Ceny niektorých surovín dosahujú rekordné hodnoty

  • Príčinou sú neustále stúpajúce náklady vstupov a absencia pomoci pre odvetvie zo strany štátu
  • Problémom sú aj ceny energií
pjimage - 2022-01-10T092650.724
Unsplash/Jeremy Yap Unsplash/Mae Mu
  • Príčinou sú neustále stúpajúce náklady vstupov a absencia pomoci pre odvetvie zo strany štátu
  • Problémom sú aj ceny energií

Ceny chleba a pečiva porastú aj v roku 2022. Príčinou sú neustále stúpajúce náklady vstupov a absencia pomoci pre odvetvie zo strany štátu. Informuje o tom Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) v tlačovej správe.

„Analytici nepredpokladajú pokles cien vstupov pre pekársky, cukrársky a cestovinársky sektor ani v tomto roku, práve naopak. Ceny potravinárskej pšenice budú vysoko nad 300 eur. Ceny ďalších surovín ako napríklad masla, maku či orechov dosahujú rekordy,“ uviedol predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

„Ceny obalových materiálov rastú v desiatkach percent. Ceny logistiky aj vzhľadom na extrémne ceny pohonných hmôt a nedostatok pracovných síl prakticky každý mesiac stúpajú. A ceny energií lámu celoeurópske maximá,“ doplnil.

Podľa Lapšanského sa v roku 2022 stane prvýkrát, že niektorí pekári budú musieť ukončovať uzatvorené kontrakty predčasne, z dôvodu stúpajúcich cien.

Štát podľa neho nebol schopný okopírovať schémy pandemickej pomoci pre potravinársky sektor z iných členských štátov Európskej únie a bremeno zdražovania ponecháva na pleciach občanov.

Pekári agrorezortu podali pomocnú ruku štátu pri príprave novej legislatívy, ten ju však nevyužil s tým, že pripravuje vlastné podpory, ktoré podľa SZPCC doteraz nerealizoval.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie