Slovákov chcú naučiť upratovať ekologicky. V ich produktoch nenájdeš ani molekulu chémie

  • S čistiacimi prostriedkami PÁNBACH zostaneš čistý ty aj príroda
  • Ako funguje čistota bez chémie?
  • S čistiacimi prostriedkami PÁNBACH zostaneš čistý ty aj príroda
  • Ako funguje čistota bez chémie?

Aj Slováci sa čoraz viac zaujímajú o našu planétu. Okrem toho, že sa snažíme stravovať zdravšie, obmedzujeme plasty či nakupujeme menej oblečenia, chceme žiť ekologicky aj v našich domácnostiach. A preto sa na pultoch v predajniach začíná objavovať čoraz viac produktov, ktoré chcú byť šetrnejšie k našej prírode.

Výraznou značkou, ktorá neunikla ani nášmu oku, je PÁNBACH, za ktorým stojí známa firma EcoheartIvekol. Stojí za ňou jej zakladateľ Roman Kovács, ktorý hovorí, že v ich produktoch nenájdeme ani molekulu chémie. Okrem ekologického rozmeru chcú spotrebiteľov tešiť aj vďaka príjemným prírodným vôňam svojich produktov. 

 

Spoločnosť Ecoheart, ktorá má v portfóliu aj známe zubné kefky, bola založená v roku 2013 a vznikla na ideológii jednoduchosti, transparentnosti a ľudskosti. Začala výrobou ekologických dentálnych pomôcok a ústnych vôd. Neskôr pre výrobu produktov PÁNBACH spojila sily s rodinnou firmou IveKol, ktorá sa prostredníctvom svojich prírodných produktov, vodných filtračných systémov snaží ochraňovať a zlepšovať životné prostredie. Spoločný tím technológov a chemikov priniesol na svet čistiace prostriedky, ktoré neškodia našej matke prírode.

zdroj: PÁNBACH

Tajomstvo výroby si firma pochopiteľne stráži. Roman nám ale prezradil pár ingrediencií: výťažky z kôry a koreňov Borovice lesnej (podporujú čistiacu silu), výťažky z plodov a stromu Kokosovníka orechoplodého (pomáhajú tiež stabilizovať zmes, podporujú penenie), výťažky zo stromu Mandle obyčajnej (podporujú čistiaci účinok a pôsobia antialergicky), kyselina glukónová (vzniká prirodzenou premenou cukrov, pomáha rozpúšťať minerálne usadeniny) a napokon esenciálne oleje – prírodné silice. Všetky použité zložky vo svojom spojení vytvárajú účinné čistiace zmesi – súbory povrchovo aktívnych látok.

Čistiace prostriedky PÁNBACH sú snáď jediné, ktoré obsahujú čisté prírodné esenciálne oleje získané parnou destiláciou. Ich kombinácia nie je len náhodným spojením, spolu vytvárajú synergiu účinkov. To znamená, že silice sa nielen vo vôni, ale aj účinku pre samotný čistiaci prostriedok vzájomne podporujú. Práca s esenciami je umenie a my sme sa rozhodli to priniesť aj do oblasti čistiacich prostriedkov. O mnohých siliciach je známe, že majú silné antibakteriálne, antivirotické, protizápalové, ale tiež ukľudňujúce vlastnosti. Podobne ako parfuméri, aj my používame v konkrétnom čistiacom prostriedku nie jednu, ani dve, ale 3-4, či 5 esencií – jednoducho povedané symfóniu prírody. Doteraz to bolo predstaviteľné len pre aromaterapiu a kozmetiku, my sme to dokázali v čistiacich prostriedkoch,“ hovorí Roman.

Ako vznikol nápad vyrábať ekologické čistiace prostriedky?

„Vo svete je mnoho prírodných značiek, ktoré sa tvária ekologicky, no realita je iná. Mnohé z nich majú v sebe chemikálie, ktoré sú len ľahšie rozložiteľné než bežné chemické prípravky. Nás táto pokrivená realita trápila a nechceli sme ju nechať voľne žiť. Naši externí vedeckí spolupracovníci v minulosti vynašli doposiaľ poznaný vrchol pokiaľ ide o čistiace prostriedky. Ak poznáte pojem nanočastice, tak tu sa môžeme rozprávať o časticiach dokonca ešte menších. Keďže je výroba a suroviny drahé, takpovediac odložili svoju myšlienku do šuflíka na čas, kedy budú spotrebitelia pripravený niesť za prírodu väčšiu a úprimnejšiu zodpovednosť. My si myslíme, že ten čas nastal,“ vysvetlil Roman.

Ekologické čističe v ekologických obaloch

„S úsmevom môžeme dodať, že jediným odpadom je voda pri jej destilácii. Čistiace prostriedky balíme do sklenených fliaš, ktoré zákazníci môžu v rámci Bratislavy vrátiť. Momentálne pracujeme na tom, aby sme mali odberné miesta v každom kúte Slovenska a zároveň pripravujeme výčapné zariadenia. Ak to celé v krátkosti zhrnieme, tak balenie je ekologické a výrobky sú kompostovateľné, čiže sa v priebehu jedného mesiaca v prírode rozložia bez toho, aby po sebe zanechali akékoľvek negatívne pôsobiace zvyšky,“ hovorí zakladateľ spoločnosti.

zdroj: PÁNBACH

Čistiace prostriedky PÁNBACH sú na trhu od novembra 2018 a zatiaľ ich možno dostať vo viac než 150 obchodoch po celom Slovensku aj v drogériach DM. 

Stálo nás to nielen veľa energie, ale aj financií. Ide o niekoľko ročné skúsenosti a know how nielen dvoch spoločností, ale aj ľudí, ktorí spolupracovali na vývoji,“ pokračuje Roman.

Dôvodom, prečo väčšina firiem vyrába chemické čističe, je podľa neho pomer cena-výkon-stabilita. Dnes takto už rozmýšľať nemôžeme. Prírodu sme poznačili tak, že od lacnej chémie musíme ustúpiť. A možnosti našťastie máme.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech