Slovákov na cestách zaskočila snehová kalamita. Situácia sa komplikuje v celej krajine

  • Dopravnú situáciu na Slovensku komplikuje sneh
  • Horský prechod Donovaly je uzavretý
Unsplash/Ali Inay, Unsplash/why kei
  • Dopravnú situáciu na Slovensku komplikuje sneh
  • Horský prechod Donovaly je uzavretý

Dopravnú situáciu na väčšine Slovenska komplikuje sneh. Pre silné sneženie polícia uzavrela horský priechod (HP) Donovaly pre všetku dopravu. Vodičov na to upozorňuje Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk a Zelená vlna RTVS.

Pre poveternostné podmienky je obojsmerne uzatvorený aj hraničný priechod Svrčinovec – Mosty u Jablunkova. „Kolóna sa tvorí už na D3 za Čadcou,“ informuje Zelená vlna. Kvôli počasiu polícia uzatvorila pre nákladnú dopravu nad desať metrov aj horský priechod Čertovica.

Z dôvodu silného sneženia je obmedzená viditeľnosť na 100 metrov v lokalitách Skalité, Svrčinovec, Podzávoz, Ladomerská Vieska, Važec, Hliník nad Hronom, Čierne-Polesie a Čadečka.

Na horskom prechode Besník (I/66) sa vytvárajú snehové jazyky a záveje,“ upozornili cestári.

Pozor, zľadovatený sneh

Na diaľnici D3 Čadca – Skalité sa na vozovke nachádza vrstva čerstvého snehu vo výške do troch centimetrov. Cestári upozorňujú na sneh na vozovke aj v hornatejších oblastiach Slovenska. Do troch centimetrov na ceste II/520 v okolí Lokce a cestách III. triedy v okrese Námestovo a do štyroch až piatich centimetrov v Trstenej.

Miestami zľadovatený sneh do jedného centimetra sa nachádza na cestách I/64 Dedinky – Ostrá Skala a II/535 Dobšiná – Palcmanská Maša,“ priblížilo SSC.

Horské priechody na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je vlhký až mokrý okrem HP Cukmantel, Čertovica, Donovaly, Grajnár, Huty, Chorepa, Javorník, Kremnické Bane, Látky-Prašivá, Makov, Podspády, Príslop, Súľová, Štós, Šturec, Veľké Pole, Vernár, Vrchslatina a Vyšehrad, kde sa na vozovkách nachádza vrstva čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu do jedného až troch centimetrov.

Na HP Dobšiná je miestami zľadovatený sneh,“ doplnili cestári. Horský priechod Čertovica je podľa Zelenej vlny uzavretý pre nákladnú dopravu nad 10 metrov pre poveternostné podmienky.

Sypače Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (SC ŽSK) minuli od piatka 26. novembra 500 ton posypového materiálu a najazdili 2900 kilometrov (km) na cestách I. triedy, 1 350 km na cestách II. triedy a viac než 2 700 km na cestách III. triedy. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Lucia Lašová.

Doplnila, že sneženie zachytilo primárne horské priechody Čertovica, Šturec, Makov, sedlo Príslop i sedlo Beskyd medzi Novou Bystricou a Oravskou Lesnou.

„Upozorňujeme vodičov, že povrch vozoviek je už chladný, preto sú zimné pneumatiky pre zachovanie bezpečnosti premávky absolútnou nevyhnutnosťou,“ zdôraznil riaditeľ SC ŽSK Pavol Liška.

SC ŽSK vykonáva zimnú údržbu na viac než 1900 km ciest. „Okrem 1 416 km ciest II. a III. triedy v správe ŽSK zabezpečuje na základe zmluvy o údržbe so Slovenskou správou ciest tiež prejazdnosť ciest I. triedy, ktorých je v kraji viac než 500 km. Do terénu môže SC vyslať celkovo 111 sypačov, šesť snehových fréz a 14 traktorov s radlicou. V strediskách zimnej údržby je rozmiestnených 25 nakladačov,“ dodala Lašová.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie