Slovákov takmer denne otáčajú z letiska domov kvôli zbytočnej chybe. Ide o záležitosť piatich minút

  • Cestovanie stále nie je také, ako bývalo, krajiny majú rôzne podmienky
  • Ak ich nesplníš, nikam neodletíš
  • Cestovanie stále nie je také, ako bývalo, krajiny majú rôzne podmienky
  • Ak ich nesplníš, nikam neodletíš

Hranice boli zatvorené dlho a ľuďom prirodzene chýba cestovanie a pocit slobody. Momentálne sa cestovať opäť ako-tak dá, no stále to nie je až tak jednoduché, ako kedysi. Za sebou máme prvé dni leta, vonku je horúco a každý chce ísť k moru.

Mnohí si myslia, že všetko potrebné vyriešia na letisku, ak prídu s predstihom, no ešte pred kontrolou batožín ich otočia domov. Na bratislavskom letisku M. R. Štefánika sa takéto prípady stávajú denne. Jednoducho sa tomu môžeš vyhnúť.

Chystáš sa tento rok na dovolenku?

Potrebné kroky musíš urobiť ešte doma

Chodíme po uliciach bez rúšok, svieti slnko, každé ráno vstávame do práce alebo školy a po nej sa s niekým stretneme. To všetko znie tak bežne a normálne. Možno aj to je dôvodom toho, prečo ľudia často podcenia situáciu pred odletom.

Cestovanie stále nie je také, ako sme boli zvyknutí. Všetky krajiny majú nejaké podmienky a odletieť do nich môžeš, len ak ich splníš. Niektoré na letisku nestihneš, upozorňuje Plus jeden deň. Ak všetky potrebné kroky neurobíš skôr, pred odletom ťa otočia.

Podľa hovorkyne letiska sa najviac lieta do Grécka, na ostrovy Korfu, Kréta, Rodos a Zakynthos. Slováci si často vyberajú aj Cyprus a obľúbené sú aj španielske destinácie ako Malaga či Malorka.

letisko
zdroj: pixabay/t_watanabe

Pracovníci na letisku nemajú ako pomôcť

Najobľúbenejšie je teda Grécko, kde je podmienka registrovať sa najneskôr 24 hodín pred odletom. V noci pred dovolenkou ti príde QR kód, ktorým sa na neskôr preukážeš. Tento krok sa nedá urobiť na letisku, iba deň v predstihu. Ak tak neurobíš, neodletíš.

V takom prípade nemáš ani nárok na akúkoľvek náhradu, pretože si nesplnil podmienky vstupu do danej krajiny a je to v podstate tvoja chyba. K odletu do Grécka potrebuješ okrem registrácie aj test, buď PCR, ktorý nemôže byť starší ako 72 hodín, alebo antigénový test, ktorý má najviac 48 hodín.

Je potrebné preštudovať si podmienky odletu naozaj detailne, letiskový personál v takýchto prípadoch často nemá ako pomôcť. Takmer všetky krajiny vyžadujú registráciu, čas kedy ju najneskôr môžeš vyplniť sa však od krajiny ku krajine mení. Niekedy tak môžeš urobiť aj na letisku, ale netreba sa na to spoliehať.

Pri drvivej väčšine formulár musíš vyplniť najneskôr 24 hodín predtým, než odletíš, no v niektorých prípadoch to chcú s ešte skôr. Treba si na to dávať pozor, je to záležitosť niekoľkých minút, ktorá vie skaziť celú dovolenku. Odlet naozaj nebude povolený a deje sa to často.

Ak ideš objavovať Cyprus, potrebuješ sa zaregistrovať už 48 hodín pred odletom a mať PCR test, alebo byť zaočkovaný. Napríklad do Španielska a Chorvátska test momentálne nepotrebuješ, registrovať sa však musíš. Podmienky v Španielsku sa menia na začiatku každého týždňa a preto odporúčame situáciu detailne sledovať, najmä v týždeň dovolenky. Niekam stačí očkovanie, niekam potvrdenie o prekonaní ochorenia, niekam test. Podmienky sú rôzne a všetky si treba na oficiálnych stránkach krajín preštudovať včas.

Zdroj: Plus jeden deň

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech