Slovákov učil surfovať na Bali. Teraz vyvinul účinnú náhradu rúšok z recyklovaných PET fliaš

  • Podnikateľ Miro Brzák žije na Bali, trápia ho však oceány plné plastov a najnovšie aj jednorázových rúšok
  • S tímom preto predstavil certifikované nákrčníky, ktoré ťa na 99,99 % ochránia pred baktériami a vírusmi
Nanogaiter
Facebook/ Milo Brzá, Nanogaiter
  • Podnikateľ Miro Brzák žije na Bali, trápia ho však oceány plné plastov a najnovšie aj jednorázových rúšok
  • S tímom preto predstavil certifikované nákrčníky, ktoré ťa na 99,99 % ochránia pred baktériami a vírusmi

Milo Brzák je mladý surfér, ktorý už roky prevádzkuje úspešný hotel na Bali. Jeho Riviera house často navštevujú aj Slováci, ktorí tu môžu absolvovať hodiny surfingu.

Milo sa okrem hotelierstvu venuje aj projektu Adapted, ktorý podporuje hendikepovaných ľudí v tom, aby športovali a púšťali sa aj do extrémnych športov.

Mimi Candi Pelikan: Na Bali postavila a prenajíma 4 vily a má niekoľko reštaurácií

Ambiciózny mladý podnikateľ dobre vie, že fyzický hendikep nemusí pre človeka znamenať žiadnu prekážku či už pri lyžovaní, skateboardingu, alebo napríklad surfovaní.

Milo má totiž už od narodenia pretrhnuté nervy v ramene, čo mu spôsobuje problémy s rukou. Aj tak sa profesionálne venuje surfovaniu na vlnách a dokonca začal lietať aj na paraglajde a 20 rokov jazdí na skateboarde.

Uverejnil používateľ Milo Brzák Nedeľa 31. januára 2021

Ako surfér denne vidí aj to, ako sa oceány a moria plnia plastami. Život pri oceáne mu zabezpečil priamu skúsenosť s tým, aké problémy dokáže napáchať náš odpad. Najnovšie prírodu zaťažuje aj alarmujúce množstvo jednorázových rúšok a ich zlá likvidácia.

zdroj: Nanogaiter/ Adapted

Milo sa preto spolu s tímom rozhodol vyvinúť a následne vyrábať opakovane použiteľné nákrčníky, ktoré ľudí ochránia pred vírusmi, dajú sa prať a sú pohodlné na nosenie aj pri športe.

Technológia

Klasické respirátory fungujú na elektrostatickej báze, kedy kvôli vlhkosti ľudského dychu strácajú účinnosť. Avšak produkty, ktoré vznikajú pod novou značkou Nanogaiter, obsahujú mechanickú membránu tvorenú nanovláknami.

zdroj: Nanogaiter

S použitím vysoko účinnej nanotechnológie tak dokážu zachytiť aj tie najmenšie častice, a to aj bez chemického ošetrenia. 

„Naše Nanogaiter filtre sú testované a certifikované americkými štandardmi Nelson Labs, ktoré potvrdili 99,9 % účinnosť pri časticiach veľkosti 0,4 mikróna, čo prekračuje štandardy N95,“ objasňujú tvorcovia novinky.

Je tiež dôležité spomenúť, že účinnosť vírusovej filtrácie bola vykonávaná v súlade s predpismi EÚ.

 

 

Tenšie ako tvoj vlas

„Základom produktov Nanogaiter je vysoko kvalitná aktívna sieťovina s membránou z nanovlákien, ktorá ľudí účinne chráni pred vírusmi, baktériami, alergénmi, plesňami a prachovými časticami,“ objasňujú.

Využívané nanovlákno je dokonca až 1 000-krát tenšie než ľudské vlasy a voľným okom je vlastne neviditeľné. 

zdroj: Nanogaiter

Väčšina výrobcov dnes využíva na výrobu nanovlákien technológiu založenú na vyfukovaní taveniny. Filtre z dielne Mila Brzáka sú však postavené na technológii elektrostatického zvlákňovania, preto môžu byť vlákna oveľa tenšie a dosahovať laboratórne overené najvyššie filtračné vlastnosti.

„Môžeme tvrdiť, že sme na vrchole technického vývoja nanovlákien na našej planéte,” tvrdia výrobcovia.

zdroj: Nanogaiter

Nanovláknová membrána má testovaný záchyt submikrónových častíc v rozmedzí 10 – 400 nm, je preto ideálna pre zachytenie rôznych baktérií a vírusov. Pre zaujímavosť, udávaná skutočná veľkosť vírus SARS-CoV-2 je 80 až 150 nm.

Eko aspek

Propagácia nosenie rúšok, s cieľom spomaliť šírenie nového koronavírusu, viedla v celosvetovom merítku k ich masívnej produkcii. Organizácie, ako OSN a UNCTAD odhadujú, že celosvetový predaj v roku 2020 dosiahol približne 166 miliárd dolárov, oproti cca 800 miliónov dolárov v roku 2019. 

zdroj: Nanogaiter

Niet preto divu, že v médiách sa hromadia videá a fotografie potápačov, ktorí zbierajú použité rúška a rukavice, ktoré deň čo deň vyplavujú vlny svetových morí a oceánov.

Milo pritom poukazuje aj na riziká, ktoré sú spojené s nekontrolovaným spaľovaním použitých rúšok. Takéto spaľovanie aj podľa expertov vedie k uvoľňovaniu toxínov do životného prostredia a k sekundárnemu prenosu chorôb na človeka.

„Nanogaiter používa najlepšie nanovlákna na trhu, sú zo 100 % recyklovaných PET fliaš a rovnako ako kedysi Custom longboardy sme ich schopní robiť na mieru s vlastným dizajnom, napríklad aj fotkou. Zakúpením nášho produktu podporujete miestne neziskové organizácie, ktorým sa v súčasnosti venujeme,” objasnil Milo Brzák. Kúpiť ich môžeš na e-shope za 34 eur.

Zdroj: Nanogaiter

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech