Slovákov zo sna vytrhli búrky, niektorí však spozorovali výnimočný úkaz. Pri Martine sa vyskytlo počiatočné štádium tornáda

  • Slováci mohli počas noci opäť pozorovať silné búrky
  • Okrem krúpov sa vyskytol aj zaujímavý úkaz
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Facebook/Severe Weather Slovakia/ Marcin Krúpa, pixabay/AbelEscobar
  • Slováci mohli počas noci opäť pozorovať silné búrky
  • Okrem krúpov sa vyskytol aj zaujímavý úkaz

Búrky, ktoré sa túto noc prehnali našim územím, nemohol prespať ani ten najväčší spáč. Na mnohých miestach počasie lámalo konáre, či dokonca vyvracalo stromy.

Búrky sa počas včerajšieho dňa začali vytvárať v oblasti Rakúska a postupne sa dostali nad Záhorie, informuje imeteo.sk. Následne sa rozšírili nad veľkú časť nášho územia. Nočné búrky so sebou priniesli aj silný vietor, ktorý mal za následok výpadok elektriny na niekoľkých miestach.

Okrem prerušení dodávok elektriny tiež ľudia upozorňovali aj na zaujímavý prírodný úkaz. Čitatelia portálu imeteo.sk informovali, že búrka, ktorá sa prehnala Martinom, so sebou priniesla aj trombu. Ide o počiatočné štádium tornáda, ktoré sa ale nedotkne zeme. Lievik, ktorí Martinčania spozorovali, mal rotovať.

„Tromba sa tvorí buď počas slabého vetra nad prehriatym zemským povrchom a alebo pod konvektívnymi oblakom. Medzi tromby vzniknuté pod konvektívnymi oblakom sa radí aj tornáda a vodné smršte. O tornádo sa ale jedná iba v prípade, že sa tromba dotkne zemského povrchu a napácha na ňom škody. Tornáda ale aj tromby možné na Slovensku pozorovať relatívne výnimočne,“ objasňuje úkaz Meteopress.

Aj v Maďarsku

Búrky nad územím Slovenska ojedinele sprevádzali aj krúpy. Omnoho výraznejšie búrky sa ale mali počas noci prehnať Maďarskom.

Mala by sa podľa teba vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

Už do polnoci so sebou stihli priniesť 20 000 bleskov, objasnilo imeteo.sk.

Blesk
zdroj: pixabay/AbelEscobar

 

Zdroje: imeteo, Meteopress

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá