Slovenka a nemecký podnikateľ obnovili dom z roku 1900. Vytvorili tu nový podnik, ktorý nesmieš obísť

  • Ollik Café v Novej Bani je veľkým prekvapením
  • A teraz aj novou povinnou zástavkou pre všetkých milovníkov nielen dobrej kávy
Ollik Café
Ollik Café
  • Ollik Café v Novej Bani je veľkým prekvapením
  • A teraz aj novou povinnou zástavkou pre všetkých milovníkov nielen dobrej kávy

Nová Baňa je menšie mestečko, ležiace medzi Nitrou a Banskou Bystricou. Napriek silnej banskej minulosti, kedy patrilo medzi sedem významných hornouhorských baníckych miest a na jeho území sa ťažilo zlato, si z niekdajšej slávy toho zachovalo pomenej. Píšu Kávičkári.sk.

Unikátne prostredie v ktorom sa nachádza, dolina medzi horami, tajch, nespočetné množstvo cestičiek i rozmanité historické centrum obce – také, aké na Slovensku dobre poznáme. Kde tu ošarpaná budova, nová fasáda nemodernej farby i upravené námestie. Na ňom, v citlivo zrekonštruovanej budove, sídli náš najnovší kávičkársky tip Ollik Café.

Keď máš pocit, že ťa už nič neprekvapí, prídeš do Novej bane

Je to pravda. Novú Baňu sme počas našich ciest po Slovensku tak trošku obchádzali a vraveli si, že veď zas raz, čoskoro, alebo nabudúce. Ale keď sme si začali plánovať cestu s našim novým elektrokamošom Fiat 600, dali sme si na toto mestečko pomyslený špendlík. 

Do Novej Bane sme sa odviezli počas typicky aprílového dňa. Aj pršalo, aj svietilo slnko, aj bolo zima i teplo. Keďže mestečko nie je veľké, na námestie sme trafili hneď na prvú aj bez použitia navigácie. Ollíkov dom, aj tak sa volá budova, ktorú zrekonštruoval nemecký podnikateľ pán Lehmann so svojou manželkou pochádzajúcou z Novej Bane. Majestátne stojí na čele námestia a slušne ohúri.

Od dreva k záchrane domu a vlastnému podniku Ollik Café

Rodina Lehmannovcov sa venuje drevovýrobe a aj cez objekt poukázali na lásku k svojmu remeslu a prvky z dreva preniesli do celého objektu.

cafe1
zdroj: Ollik Café

Predtým Ollíkov dom, ako miestni budovu prezývajú, chátral. Dom patril bohatej rodine podnikateľov Ollíkovcov,  ktorá ho postavila v polovici 19. storočia. Potenciál v ňom dnešný majiteľ, pán Lehmann, objavil už dávnejšie a po procesoch kúpy si povedal, že celú budovu dá dokopy a vytvorí v nej miesto nielen pre turistov, ale aj pre celú komunitu mesta.

Aj preto rekonštrukcia domu prebiehala citlivo – napríklad na stenách sa nachádza špeciálna omietka, ktorá pripomína staré tehly.

„Manžel je vizionár. Vizualizoval si celú prevádzku, sám si ju navrhol a vymyslel. Detaily, ako drevené obklady, svetlá, či machové steny, to všetko boli jeho nápady. Spoločne sme sa však zhodli na tom, že kaviareň chceme mať skutočne kvalitnú a dobrú,“ tvrdí pani Lehmann.

Silné značky v sortimente nenechajú chladného ani skúseného kávičkára

Lehmannovci silno zvažovali dodávateľov a šli cestou odporúčania. A tak v meste, ktoré ešte akoby čaká na svoj rozkvet, nájdete na bare kávu z bystrickej pražiarne Mlsnacava, Vlčie sirupy či Kings Crown čaje. Jeden dodávateľ odporučil druhého, majitelia ochutnávali, hodnotili i počúvali hostí.

Prevádzka je navyše plná aj v čase obeda, kedy si kávičku na terase i v podniku vychutnávajú hostia rôzneho typu a my tak na chvíľku máme pocit, že sme hádam pri mori a kúsok slnka vytiahol ľudí na krátku siestu.

cafe2
zdroj: Kávičkári/Ondrej Bobek, Ollik Café

Ani vitrína s koláčmi vás nenechá chladnými. Na prvý pohľad je jasné, že ich pečie zručná ruka cukrárky a my sa dozvedáme, že pochádzajú z cukrárenskej dielne z neďalekého Starého Tekova. Najobľúbenejší dezert je práve výmysel pána Lehmanna, a to lotus cake v miske.

Pri kaviarni však nekončíme. Ollíkov dom je totiž miesto s multipotenciálom. Na poschodí sa dolaďujú štýlové apartmány, čo chvíľa sa otvorí reštaurácia s terasou, dole bude vináreň i domáce lahôdky s produktami z miestnych fariem.

Samotná pani Lehmann totiž roky viedla rodinnú farmu a má s chovom a pestovaním bohaté skúsenosti. Jej dôraz na kvalitnú stravu je zrejmý, aj keď telefonuje so synom, ktorý má práve ísť na včelársky krúžok. A keďže máme chuť si ešte trošku zajazdiť na našom Fiate 600, odporučí nám výlet k tajchu, kde nás čaká už iný svet.

Nová Baňa je mesto rozličnosti. Socialistický obchodný dom, pri vstupe do mesta remeselník s drevom a typickým neporiadkom pred domom. Plot strieda plot, budova budovu a štýl tu občas chýba. Malebné údolie, snaha miestnych o skrášľovanie a odvaha podnikateľov tu rozvíjať podniky a spolu s nimi aj cestovný ruch však dávajú tomuto mestu potenciál na cielenú kávičkársku návštevu.

Zdroj: Kávičkári.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá