Slovenka, ktorá dobyla módny priemysel. Jej šaty nosila Jennifer Aniston a jej unikátne plavky sa objavujú na svetových titulkách

  • Anna Kosturova navrhuje háčkované kúsky oblečenia, ktoré sa objavili na obálke pánskeho časopisu Sports Illustrated
  • Vďaka svojej neoblomnosti sa dnes jej meno spája so značkou, ktorú poznajú ľudia po celom svete
Anna Kosturova
  • Anna Kosturova navrhuje háčkované kúsky oblečenia, ktoré sa objavili na obálke pánskeho časopisu Sports Illustrated
  • Vďaka svojej neoblomnosti sa dnes jej meno spája so značkou, ktorú poznajú ľudia po celom svete

Dôkazom, že Slovensko je rodiskom talentovaných ľudí, je aj návrhárka Anna Kosturova. Tá tvorí háčkované oblečenie, ktoré je známe po celom svete a objavuje sa na obálkach prestížnych magazínov. Táto ambiciózna žena sa narodila v roku 1968 v Rožňave a odišla z domu v 18 rokoch, pričom sa rozhodla študovať Vysokú školu textilnú v Liberci.

Počas študentských čias sa rozhodla navštíviť priateľov z Kanady, kde nakoniec aj ostala. Pôvodne tu pracovala v kuchyni miestneho klubu. Neskôr sa rozhodla naďalej prehlbovať vedomosti z oblasti odevného priemyslu a začala študovať dizajn na Vancouver Community College. Po skončení štúdia začala pracovať ako návrhárka pre miestny odevný veľkoobchod. Práve Kanada jej priniesla úspech na celonárodnej súťaži mladých módnych tvorcov, ktorú vyhrala. Túto krajinu následne reprezentovala aj na celosvetovej úrovni.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa annakosturova (@annakosturova)

Zlomová dovolenka v Austrálii

V oblasti dizajnu však chcela byť samej sebe paňou, nakoľko zastávala názor, že návrhy sú prejavom jednotlivých čŕt osobnosti. Predtým, ako išla na dovolenku do Austrálie, si nechala vo Filipínach vyrobiť bikiny podľa vlastného návrhu. Ľudí na pláži zaujali do takej miery, že sa jej všetci okoloidúci pýtali, kde podobný kúsok zakúpila. Vďaka tomu si uvedomila, že ak bol o ne tak veľký záujem v Austrálii, mohol by byť aj v iných kútoch sveta.

Po návrate z dovolenky sa teda prihlásila na rýchlokurz podnikania, kde sa naučila vytvoriť obchodný plán či prieskum marketingovej stratégie. Následne sa rozhodla požiadať o pôžičku, vďaka ktorej by mohla rozbehnúť svoje podnikanie. Jej návrh bol však zamietnutý. Aj napriek tomu sa Anna nenechala odradiť a v svojich snahách pokračovala ďalej. Pre magazín Bcbusiness povedala: „Ak vám niekto povie nie, nikdy to neberte ako odpoveď!“

Vďaka neoblomnej povahe a presvedčeniu o potenciáli svojich návrhov sa nakoniec pôžičky dočkala. Získala sumu s hodnotou zhruba 30 000 dolárov a dopomohla si tiež aj financiami od priateľov a rodiny.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa annakosturova (@annakosturova)

Háčkované produkty na obálkach časopisov

Úspech na seba nenechal dlho čakať. V júli 2004 sa už Kosturovej produkty objavili na SwimShow v Miami. Zaujala tam kľúčových zákazníkov a bohémsky štýl sa začal čoraz rýchlejšie dostávať do povedomia ľudí. V novembri tohto roku sa totiž jej produkty objavili na obálke nadnárodného magazínu pre mužov FHM. Konkrétne išlo o krémové bikini, ktoré prezentovala herečka Katherine Heigl.

Aby sa základňa zákazníkov rozrástla, rozhodla sa Anna zamestnať ľudí z oblasti PR aj obchodných zástupcov. Peniaze v tom čase vraj vyšli nazmar, nakoľko nevykonávali prácu na svojich pozíciách dostatočne kvalitne. Kosturova v Bcbusiness uvádza: „Zamestnávali sme obchodných zástupcov, ktorí šnupali koks a nerobili tak nič užitočné. To vás stojí nemalé peniaze.“

Aj napriek podobným zlyhaniam sa značke začalo dariť a na jej konto sa pripísal ďalší úspech. Jej kúsky sa objavili na obálke amerického časopisu Sports Illustrated. Konkrétne šlo o háčkovaný spodný diel plaviek. Nakoľko mala modelka vrchnú časť tela zakrytú niekoľkými vrstvami náhrdelníkov, ľudia začali Annu kontaktovať s prosbou zverejnenia vrchného dielu plaviek. Kosturova označila obálku časopisu za svätý grál a rok 2008, ktorý sa s ňou spájal bol vraj pre jej značku priaznivým. Tržby jej totiž stúpli o 30%. Spomínaný prípad nebol jediným, kedy sa Kosturovej produkty objavili na stránkach Sports Illustrated.

Šaty Jennifer Aniston môžeš mať aj ty

Rovnaký úspech zožal jej návrh aj v roku 2011. Kúsok, ktorý vtedy vznikol v jej dielni mala na sebe aj Jennifer Aniston. Tá ich mala oblečené na titulnej fotografií k romantickej komédii Skús ma rozosmiať. Kostymérka, ktorá mala za úlohu výber jednotlivých kúskov na šaty náhodne natrafila. Neboli teda poslané ako propagačný kúsok. Jednoducho jej do oka padli spomedzi všetky kúsky, ponúkané v obchode. Práve spomínané šaty potom dostali aj ikonický názov Jennifer Dress a sú dostupné za 228 dolárov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Girl Crush Podcast (@girlcrush_pod)

Ponuka sa rozrastá

Rovnako ako vyššie spomenuté produkty, aj všetky ostatné háčkované kúsky nájdeš v internetovom obchode. Jej kvalite však zodpovedá aj cena. Ceny šiat tejto značky sa pohybujú v rozmedzí od 100 do 470 dolárov. Plavky majú, pochopiteľne, nižšiu cenu. Aj za ne si však priplatíš. Za vrchný diel dáš približne 90 dolárov a za spodný približne rovnakú sumu.

Okrem spomínaných kúskov spustila Anna aj predaj bytových dekorácií. Na svojom blogu uvádza: Veríme, že každodenný pocit pohodlia sa netýka iba oblečenia, ktoré si obliekate, ale aj priestoru, v ktorom žijete. A keďže dnes trávime všetci oveľa viac času doma, útulné prostredie je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.“

Zdroje: bcbusiness, annakosturova.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech