Slovenka si splnila sen a učí jogu: Na Bali som sa okamžite cítila doma, Európa ma nenapĺňala

  • Slovenka Sabína tvrdí, že na Slovensko sa už nikdy vrátiť nechce
  • Pre svoje jogové pôsobenie našla ideálne miesto v Ázii
Sabina Reháková
Sabína Reháková
  • Slovenka Sabína tvrdí, že na Slovensko sa už nikdy vrátiť nechce
  • Pre svoje jogové pôsobenie našla ideálne miesto v Ázii

Sabína Reháková je online lektorka jogy. Na Slovensku sa dlhodobo necítila ako doma, a tak sa vydala do ďalekej Indonézie. Jej snom bolo odjakživa Bali, kde aj aktuálne žije. Presťahovala sa tam len nedávno, no joge sa venuje už dlhší čas.

V rozhovore nám prezradila, čo pre ňu joga znamená a prečo sa rozhodla učiť lekcie primárne ženy. Jej snom je časom organizovať eventy a vybudovať komunitu žien, ktoré sa budú pravidelne stretávať a navzájom sa podporovať.

  • Ako Bali zmenilo Sabínu a jej celkový pohľad na život?
  • Aké sú fyzické a psychické benefity pravidelného cvičenia jogy?
  • Kto všetko sa môže zúčastniť jej online lekcií jogy?
  • Dá sa online jogou uživiť?

Bolo Bali prvou destináciou, ktorú si si vybrala pre svoje jogové pôsobenie? V čom je podľa teba tvoj život na Bali iný od predošlého života na Slovensku? 

Bali bolo miesto, o ktorom som snívala veľmi dlho a vtedy som ešte ani len nepomyslela na to, že bude mať veľké spojenie aj s jogou. K joge som mala veľmi blízko aj predtým, než som sem prišla, ale na Bali sa tento vzťah prehĺbil.

Bali bolo mojím vysnívaným miestom pre pokojný život. A najmä v tom sa líši od Slovenska. Nevravím, že tam sú dni absolútne bez stresu, ale je tam cítiť inú atmosféru. Život tam je úsmevný, najmä vďaka domácim, ktorí majú na tvári úsmev takmer stále.

Ako dlho tam už žiješ?

Na Bali som prišla v septembri 2022 a už od začiatku som cítila, že je to správne miesto pre môj osobný rast a že ma veľa naučí. 

Ako tu vyzerá tvoj bežný deň?

Môj bežný deň na Bali vyzerá veľmi jednoducho. Ráno vstávam celkom skoro, pretože sa snažím užívať si každé nové ráno. Vždy najskôr meditujem a venujem pár minút sama sebe.

Po raňajkách si väčšinou zacvičím, kým vonku ešte nie je príliš teplo. Okolo obeda trávim čas v kaviarni, kde zopár hodín pracujem online a dám si obed. Večer sa snažím mať viac oddychový, čo nie vždy vychádza, ale takmer nikdy si nenechám ujsť prechádzky pri západe slnka na pláži.

Cez víkend sa snažím viac oddychovať, zájsť si na peknú pláž, stráviť čas s priateľom a odložiť povinnosti. Každý deň sa tiež snažím posúvať a vzdelávať v joge a sebarozvoji, pretože je to pre mňa cesta, ktorá je zároveň aj cieľom.

Jogu si učila aj predtým na Slovensku alebo si s ňou začala až na Bali? Ako sa ti na Bali podarilo dostať?

Joge som sa venovala aj pred príchodom na Bali, ale v oveľa menšej miere. Vyučovala som jogu v štúdiu v Prahe a práve vtedy som si ešte len začínala uvedomovať, ako prínosná je pre môj život. Na Bali som sa rozhodla odísť, pretože ma nenapĺňal život, ktorý som žila v Európe.

Spätne to možno bolo urýchlené rozhodnutie, čo sa ukázalo až na Bali, ale vždy sa všetko deje z nejakého dôvodu a ja som sa vďaka nepríjemnostiam dokázala posunúť zase ďalej na mojej ceste. Som si istá, že vďaka každému kroku v živote som sa dostala presne tam, kde som dnes.

Sabina Reháková
zdroj: Sabina Reháková

Čo si myslíš o masívnom turizme na Bali? Pomáha to ostrovu ešte stále rásť alebo ho to už aj čiastočne ničí a mení do tzv. neželanej podoby?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá