Slovenka v uzavretom Miláne: Situácia je vážna, na JIS-ke nie sú miesta, Taliani sú nedisciplinovaní

  • Spojili sme sa so Slovákmi, ktorí žijú kvôli koronavírusu v uzavretých častiach Talianska
  • Obchody a bary sú zatvorené, pomáha Červený kríž, do práce chodí len málokto
Archív Adriána Mažgútová/Unsplash
  • Spojili sme sa so Slovákmi, ktorí žijú kvôli koronavírusu v uzavretých častiach Talianska
  • Obchody a bary sú zatvorené, pomáha Červený kríž, do práce chodí len málokto

Nebezpečný koronavírus asi najviac ochromil Taliansko. Od včera je uzavreté celé Lombardsko, Benátky alebo Miláno. Slováci, ktorí žijú v tejto oblasti hovoria, že situácia je vážna a platí prísny zákaz vychádzania. Podarilo sa nám spojiť sa s niekoľkými Slovákmi, ktorí sú priamo v uzavretých oblastiach.

Slovenka Adriána Mažgútová žije v Taliansku už vyše 22 rokov. Hovorí, že Taliani sú aktuálne nedisciplinovaní a nerešpektujú nariadenia.

„Situácia je taká, že bohužiaľ, taliani sú nedisciplinovaní, takže tento dekrét schválili okolo 23:20 hod. O polnoci bola stanica Milana plná ľudí, ktorí skákali do InterCity a išli do južného Talianska. Situácia je oveľa horšia ako hovoria, na JIS-ke je plno ľudí, nie sú miesta,“ povedala pre Startitup Adriána.

Slovenka chce zatvoriť svoj obchod s kvetinami

Adriána je izolovaná priamo v Miláne. Do práce však chodí stále, pretože pracuje v tom istom okrese, kde aj býva. Podľa jej slov choroba nepostihuje len mladých.

„Aj keď sa hovorí, že zomierajú len starší ľudia, včera zomrel bývalý starosta Bergama a dvaja primári,“ vysvetľuje.

Kritickú situáciu opisuje na Facebooku aj stránka Áno Miláno, ktorá sleduje situáciu priamo v  Taliansku. „Dnes bohužiaľ, pribudlo dalších 1145 nových prípadov, Taliani neposlúchajú nariadenia, v meste sú ľudia v baroch, svahy plné lyžiarov, takisto pri mori v Ligurii sami Milánčan,“ píše sa na stránke.

Čítaj viac >> Ako by vyzerala pandémia na Slovensku? Z hotelov by boli nemocnice, štát by zatvoril obce a mestá

Pomáha aj Červený kríž

Adriána ďalej hovorí, že ľudia majú príkaz nevychádzať, zatvorené sú kostoly, plavárne, aj niektoré parky alebo posilňovne. „Vyjsť môžeš iba ak potrebuješ nakúpiť, a to iba jeden z rodiny,“ hovorí. Taliani vydali dekrét, ktorý by mal zatiaľ platiť do 3. apríla.

Ten hovorí o presných podmienkach pohybu v červených zónach. To sú zóny, ktoré sú najviac ohrozené a museli tu byť prijaté tie najtvrdšie opatrenia. Situácia v obchodoch je kritická a potravín stále ubúda. Červený kríž pomáha podľa Adriány dodávať ľuďom jedlo, a taktiež aj lieky pre starých ľudí.

„Starostlivosť poskytuje pre ľudí nad 65 rokov Červený kríž, majú totálny zákaz vychádzať, takže im nosia lieky a jedlo domov,“ vysvetľuje Adriána.

Slovenka Bea má v Taliansku obchod s kvetinami a taktiež sa nachádza v uzavretej oblasti Talianska.

„Dnes chcem ísť na nákup, tak uvidím viac. Veľa obchodov je pozatváraných, v baroch ťa obslúžia iba pri stole. Platí nariadenie, aby boli ľudia minimálne jeden meter od seba,“ hovorí pre Startitup. Svoj obchod s kvetmi pravdepodobne tiež v najbližších dňoch zatvorí.

Ďalšia Slovenka Janka pre Startitup povedala, že Taliani ťažko znášajú izoláciu a nie sú na to zvyknutí. „Píšu mi kamarátky z oblasti Venezie, že mnoho ľudí má depresiu z toho, že nemôžu ísť po práci na svoj obľúbený aperitív do baru,“ vysvetľuje. Ako ďalej dodáva, školy sú zavreté, ale zamestnané matky nemajú kam dať deti.

O zákaze vychádzania sa ľudia dozvedeli prostredníctvom médií.

zdroj: Regály v talianskom obchode Adriana Koller

Za nedodržanie podmienok hrozí pokuta alebo väzenie

Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil v nedeľu v skorých ranných hodinách rozsiahlu karanténu, ktorou obmedzil pohyb asi jednej štvrtiny obyvateľov krajiny. Informuje o tom agentúra SITA.

Cieľom je zastaviť šírenie nového koronavírusu v európskom epicentre epidémie. Conte podpísal dekrét, ktorý sa týka asi 16 miliónov obyvateľov severného Talianska, krátko po polnoci. Zahŕňa Lombardsko a 14 ďalších okolitých regiónov. Mimoriadne opatrenia budú platiť do 3. apríla.

Zakázané je cestovať do týchto regiónov, mimo nich, ako aj v rámci nich. Za nedodržanie bude hroziť pokuta i väzenie. „Výnimky budú povolené len z podložených profesných príčin, vo výnimočných prípadoch a zo zdravotných dôvodov,“ uvádza dokument. Zatvorené budú fitnescentrá, plavárne, kiná, múzeá či lyžiarske strediská.

Rušia sa svadby i pohreby, spoločenské aj športové podujatia. Počet obetí epidémie v Taliansku stúpol medzičasom na 233, nakazených je 5 883 ľudí. Na celom svete sa novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, nakazilo už viac ako stotisíc ľudí. Približne 3 400 ich ochoreniu podľahlo, prevažná väčšina v Číne.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech