Táto Slovenka vyrába ako jediná v Európe unikátny šperk. Oslovil aj populárne celebrity

  • Eva Vokounová je príkladom toho, že na Slovensku sa dá živiť aj ručnou výrobou šperkov
  • Odvážna ozdoba pozostáva z prírodných materiálov ako drevo či pierka, no výrobkyňa využíva aj drahé kovy
  • Záušnice zdobili aj finalistku Miss Slovensko a záujem oň prejavili i ženy z Ameriky a Francúzska
ev12-horz
Archív Evy Vokounovej
  • Eva Vokounová je príkladom toho, že na Slovensku sa dá živiť aj ručnou výrobou šperkov
  • Odvážna ozdoba pozostáva z prírodných materiálov ako drevo či pierka, no výrobkyňa využíva aj drahé kovy
  • Záušnice zdobili aj finalistku Miss Slovensko a záujem oň prejavili i ženy z Ameriky a Francúzska

Na VŠMU si študovala bábkarskú réžiu a dramaturgiu. Ako si sa od divadla dostala k výrobe šperkov?

Tento odbor som totiž nedoštudovala a mám iba bakalársky titul. Na magisterské štúdium ma neprijali a bol to pre mňa vtedy menší šok. Prestala som veriť svojmu snu o divadle a nechala som sa presvedčiť, že na to nemám. Možno práve preto som pri záušniciach dokázala o to viac bojovať za svoj sen a nevzdať sa, ani keď mi ľudia vraveli, že som sa zbláznila. Týmto šperkom som sa začala venovať v poslednom ročníku a po štúdiu som prešla do aktívneho podnikania, nakoľko som sa odmietala niekde rýchlo zamestnať. Spoločnosť nám dnes „káže“, že by to tak malo byť. :-) Vždy som veci robila ako cítim a chcem. Pravidlá a dogmy sú mi už od detstva cudzie.

Ako jediná žena v Európe vyrábaš netradičný šperk zdobiaci okolie uší – záušnice. Čo ti vnuklo tento nápad?

Nápad vznikol veľmi spontánne v jeden večer, kedy som jednoducho potrebovala opäť niečo vyrozprávať cez umenie. Tentokrát to však nebolo cez blogy, či obrazy, ale cez šperk. K tomu, aby som bola šťastná, jednoducho potrebujem tvoriť. Pochopila som to práve pri záušniciach… Tvorba dáva slobodu, radosť a výsledok mne – záušnica zase mojim zákazníčkam. Som za to nesmierne vďačná.

Ako vyzerá tvoj kreatívny proces od vzniku konkrétneho nápadu až po jeho samotnú realizáciu? Aký dlhý čas zvyčajne venuješ výrobe jednej záušnice?

Kreatívny proces začína kreslením návrhu. To mi zaberie celkom dosť času, nakoľko záušnica musí spĺňať isté zákonitosti, aby bola príjemná a nositeľná. Potom pristupujem k výrobe, zdobeniu či maľovaniu. Čo sa týka času, záleží to od konkrétnej záušnice, avšak rátam to skôr na dni ako na hodiny.

Ktoré materiály či farby kombinuješ najradšej?

Milujem prírodné materiály, preto momentálne najčastejšie pracujem s drevom a pierkami, prípadne drahými kovmi. Zdobím ich kamienkami jednej nemenovanej značky a naozaj si potrpím na komfort a kvalitu materiálov. Nikdy som nemala v obľube bižutériu, šperk som skôr brala ako osobný amulet, niečo, čo ma dopĺňa a vystihuje. Preto momentálne robím veľa záušníc na zákazku, konkrétne pre každú dámu osobne.Záušnice oslovili aj veľa známych slovenských osobností či žien zo zahraničia. Ktoré známe mená a krajiny stoja za spomenutie?

V obľube ich má najmä Mária Čírová a Lenka Šóšová, ale záušnice oslovili aj Evu Cifrovú, Dominiku Mirgovú, Lenku Vacvalovú alebo Máriu Zelinovú. Momentálne záušnice putujú do rôznych krajín sveta, avšak najmä do Ameriky, Francúzska, Talianska, Nórska a Ruska.

Tvoje výtvory zdobili aj finalistky súťaže Miss Slovensko 2014. Aká bola pre teba táto skúsenosť?

Skúsenosť to bola obrovská. V prvom rade to bola radosť z toho, že môžem byť súčasťou tak veľkého projektu. Určite to bol i veľký nápor a stres, no vytvárať šperky na takúto udalosť rok po tom, čo som vytvorila moju značku, je neopísateľný pocit. Bolo mi veľkou cťou robiť záušnice pre najkrajšie ženy Slovenska, avšak pre mňa je každá moja zákazníčka nádherná a osobitá, preto cítim rovnakú radosť a zodpovednosť pri vytváraní záušnice pre miss ako pre kohokoľvek iného.


Nosenie takéhoto šperku určite priťahuje pozornosť okolia. Aké vlastnosti by si prisúdila žene, ktorá sa rozhodne ho nosiť?

To sa nedá zovšeobecniť. Každá sme úplne iná, a to je na nás to krásne. Každá môže nosiť záušnicu z úplne iného dôvodu. Niektoré moje zákazníčky ich naozaj berú ako amulet, niektoré ich nosia pre pritiahnutie pozornosti a niektoré jednoducho len preto, že sa im páčia a cítia sa s nimi skvele. Avšak s pokojným srdcom si dovolím tvrdiť, že všetky moje zákazníčky spája jedno – sú to unikátne a skvelé dámy, ktoré si vážia moju prácu a ja si rovnako vážim každú jednu z nich.

Väčšina žien po celom svete (Slovenky nevynímajúc) sa cíti neistá so svojím výzorom. Ako by podľa teba mala žena myslieť a žiť, aby sa cítila krásna?

Asi neexistuje žiadna všeobecná pravda. Každá musí v sebe nájsť tú správnu odpoveď na tieto otázky. Môžem poradiť len svoju skúsenosť so sebou. Nie som dokonalá, rovnako mám svoje chvíle, kedy som nešťastná z nedostatkov, ktoré mám. Postupne sa však odúčam napríklad to naše ženské, obľúbené „negovanie“ komplimentov. Niekto vám povie, že ste krásna a vy hneď nájdete niečo, čím ich upozorníte, že to nie je úplne pravda. Malé sebavedomie vie narobiť veľkú šarapatu so psychikou ženy a vie mať celkom veľký dopad na jej život. Hlavné tajomstvo asi tkvie v tom, že by si každá mala dokázať povedať pred zrkadlom, že som krásna taká, aká som. Avšak je potrebné pre to niečo aj robiť. Rozmaznávať svoje telo. Starať sa oň s mierou, neznamená, že ste narcistka. To znamená, že sa máte rada a to vám vie dodať veľký pocit slobody a ovplyvniť mnoho situácií, čo sa týka partnerského, pracovného aj osobného života.

S akými reakciami si sa počas rokov stretávala?

Myslím si, že priťahuješ to, čo dávaš. Zo začiatku som často sledovala a túžila po živote známych šperkárok vo svete či na Slovensku. Musela som pochopiť, že každý má vlastnú cestu a možno úplne inú ako ten, koho máte na nejakom piedestáli. Viete, keď doprajem ja, aj mne bude dopriate. Keď prestanem prstom ukazovať ja, aj oni prestanú ukazovať. Keď verím ja, tí čo neveria, odídu a prídu tí, ktorí vám pomôžu, keď veriť prestávate. Funguje to úplne jednoducho a spoľahlivo. Proces „čistenia“ trval dlhšie a nebol veľmi príjemný. Možno prídete o pár ľudí v živote, o ktorých ste si mysleli, že budú pri vás celý život. Avšak prídu noví ľudia, otvoria sa nové dvere a možnosti pre tú „novšiu“ verziu vášho ja – možno konečne tú pravú… nikto nevie. Hlavné je, aby ste sa cítili vo svojom vnútri naozaj pravdivo a úprimne šťastná.

Myslíš si, že Slováci sa dívajú na extravaganciu s väčšou zhovievavosťou ako v minulosti?

Myslím si, že nikto nemá právo súdiť druhého človeka, tobôž nie jeho oblečenie. Každý máme za sebou nejaký príbeh, rovnako naše oblečenie má svoj dôvod, svoj príbeh, o ktorom iní nič netušia. A práve preto by to nemalo byť o zhovievavosti, ale o rešpekte k príbehu, ktorý nepoznám. Nemyslím si, že to momentálne takto funguje, avšak verím, že to raz príde.

Živí ťa najmä samotná výroba alebo sa venuješ aj iným projektom?

Živí ma len moja značka, respektíve moje ruky, hlava a predstava mojej rozprávky, sna, ktorý môžem pomaly pretvárať na skutočnosť. Živí ma radosť z mojej práce a v neposlednom rade radosť mojich zákazníčok. Ich pochvala, pár krásnych slov, ktoré mi napíšu, keď sa prvýkrát prejdú so záušnicou…Som nesmierne vďačná za všetko. Dobré aj to zlé v mojom živote. Aj to je totiž “malý“ recept na spokojný a šťastný život. Lásku, radosť, pokoru a pochopenie prajem všetkým!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech