Slovenka vyrába šperky, ktoré si kupuje aj Hailey Bieber. Svoje kúsky predáva aj za 60-tisíc eur

  • Zuzana Spustová je slovenská dizajnérka šperkov žijúca v Nórsku
  • Jej šperky poznajú najmä ľudia vo Fashion priemysle a dostali sa až k svetovej topmodelke
  • V ankete prezradila, ktorí zákazníci jej robia najväčšiu radosť
Zuzana Spustova
Instagram/Zuzanaspustova, Startitup/Juraj Pajdlhauser
  • Zuzana Spustová je slovenská dizajnérka šperkov žijúca v Nórsku
  • Jej šperky poznajú najmä ľudia vo Fashion priemysle a dostali sa až k svetovej topmodelke
  • V ankete prezradila, ktorí zákazníci jej robia najväčšiu radosť

Dlhoročná práca v korporáte ju prinútila prehodnotiť svoje priority a začať sa venovať sebe. Kariéru v oblasti marketingu začala v Prahe, kvôli priateľovi sa neskôr presťahovala do Nórska. Začiatky však neboli jednoduché.

„Cestovala som od svojich 16 rokov, ale presun do Škandinávie bol pre mňa veľmi náročný. Zvykla som pracovať celé noci a potom som cez deň volala mame, že sa idem na chvíľu skryť a pospať si na záchod. To tempo bolo pre mňa šialene náročné,“ opisuje svoje kariérne začiatky v Nórsku Zuzana. Túžba presadiť sa a uspieť medzi domácimi sa prejavila na jej psychickom zdraví.

V období popôrodnej depresie sa rozhodla spomaliť a začala sa venovať výrobe šperkov. Dnes je z nej úspešná dizajnérka a jej šperky si kupujú ľudia z celého sveta.

Jej tvorbu poznajú najmä ľudia v módnom priemysle a jednou z jej klientok je aj svetová topmodelka Hailey Bieber, ktorá zviditeľnila Zuzaninu tvorbu v slovenských i nórskych médiách.

„V čase, keď si Hailey Bieber kúpila moje šperky, som zrovna nemala web. Dodnes predávame šperky cez e-mail a naozaj vidím ten efekt. Všetci tí, čo možno váhali, či si šperk kúpiť, tak práve Hailey tomu dala taký punc,“ opisuje Zuzana rast predaja, keď si ľudia všimli na modelkinom Instagrame fotku s prsteňmi z jej výroby.

Logo

PHP developer Hyperia s.r.o.

2000 - 3000 €
mesačne
mesačne

Najväčšiu radosť jej však robí kúpa od „bežných“ smrteľníkov. „Najviac sa teším z klientov, ktorí mi napíšu z malého kúta Slovenska, že videli moje náušnice alebo prstene, že si na to šetria a že si to konečne môžu dovoliť. To mi robí najväčšiu radosť,“ dodáva Zuzana.

zdroj: Instagram/haileybieber

Kolaborácia s nórskou značkou

Tým, že žije v Osle, začala aktívne spolupracovať s nórskou značkou Arket. „Za túto spoluprácu som veľmi vďačná. Nečakala som, že to bude mať taký dopad,“ priznala.

„Mala som určitý funclub zákazníkov, ale tým, že predávam šperky, ktoré sú relatívne drahé, tak nie každý si ich môže dovoliť.“ Na webe značky Arket sa jej prstene, náramky a náušnice predávali už od 19 eur.

Počas tejto kolaborácie si Zuzana uvedomila, že jej fanúšikovská základňa je oveľa väčšia, ako si pôvodne myslela. „Začali mi písať dievčatá z Česka i Slovenska. V Arket mi povedali, že ešte nezažili takýto engagement na takej malej kategórii, ako sú šperky,“ dodáva.

Zákazky na mieru

Okrem vlastných kolekcií robí aj zákazky na mieru. Avšak keďže ide o časovo náročnú záležitosť, šperky na mieru sú u nej pomerne drahá záležitosť. Ročne takto vyrobí maximálne dva šperky.

„Najdrahší šperk, ktorý som zatiaľ spravila, bol predaný za približne 60-tisíc eur.“ Zuzana ale vysvetľuje, že klient neplatí iba za samotný šperk.

K návrhu na mieru sa pristupuje ako ku samostatnému projektu, na ktorom pracuje celý tím. Okrem hmotného šperku treba myslieť na rešerš, balenie na mieru, logo, monogram, voskovú pečať a nakoniec aj samotný príbeh šperku, ktorý píše copywriter. Toto všetko je potom zreflektované aj v tej cene.

Objednať si môžeš iba emailom

Svoje šperky predáva iba online, momentálne neplánuje ísť do kamenných obchodov. „Chcem si ale otvoriť showroom v Osle. Na tom pracujem už rok tak dúfam, že sa to čoskoro podarí. Tam si budú môcť ľudia osobne prísť pozrieť šperky. Okrem toho plánujem mať pop-ups, napríklad na fashion week, kde predstavím svoje šperky rôznym klientom,“ hovorí.

Potenciálnym podnikateľom so šperkami odporúča nebáť sa a nasledovať svoju víziu. „Budem držať palce. Ja sa budem tešiť každej jednej konkurencii,“ dodáva na záver. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie