Slovenko má nového kráľa facebooku. Igor Matovič trhá rekordné čísla spomedzi politikov

 • Premiér Igor Matovič je na Facebooku populárny a statusy zverejňuje pravidelne
 • Nevyhýba sa momentkám zo súkromia, často ale oznamuje dôležité veci, ktoré majú neskôr vplyv na koalíciu či celý štát
 • Odkazy Sulíkovi, Pelleho šuflík aj múdrosráči. Legendárne statusy Igora Matoviča
Zdroj: Facebook/Igor Matovič
Zdroj: Facebook/Igor Matovič
 • Premiér Igor Matovič je na Facebooku populárny a statusy zverejňuje pravidelne
 • Nevyhýba sa momentkám zo súkromia, často ale oznamuje dôležité veci, ktoré majú neskôr vplyv na koalíciu či celý štát
 • Odkazy Sulíkovi, Pelleho šuflík aj múdrosráči. Legendárne statusy Igora Matoviča

V premiérskom kresle nie je ani dva mesiace a už si stihol na sociálnych sieťach vybudovať slušnú komunitu s viac ako 150 000 fanúšikmi. Igor Matovič dokonca podľa portálu Aktuality.sk tromfol svojimi statusmi aj dvorného nástenkára Smeru Ľuboša Blahu, aspoň pokiaľ ide o zasiahnuté publikum.

Igor Matovič si svoje statusy píše sám a nemá ani fanúšikovskú stránku, všetko sa odohráva na jeho vlastnom profile na Facebooku. Spýtali sme sa preto odborníka na digitálny marketing, Mareka Didáka (creative director v agentúre HYPE), čo si myslí o stratégii Matovičovej komunikácie.

Čo robí Matovič lepšie ako ostatní politici? 
 
Jednou z najpodstatnejších čŕt Matovičovho Facebooku je konzistentnosť v komunikačných témach aj štýle vyjadrovania sa, tzv. tone of voice. Neukazuje holé fakty, jeho komunikácia na všektých frontoch je silne emotívna. A práve s emóciami sa vie stotožniť masa. Skrátka, na sociálnych sieťach sa správa autenticky, ľudsky, miestami ako influencer, čo mu zároveň mnohí vyčítajú.
 
Navyše komunikuje témy, ktoré ľudí zaujímajú, dokonca svojich fanúšikov nemá problém zapojiť do komunikácie (viď. kampaň Rozhodni.to). Do veľkej miery zohráva rolu v úspechu Igora Matoviča aj frekvencia postovania. Pravidelne totiž pridáva niekoľko statusov denne. Takmer zakaždým, keď prídete na jeho profil, nájdete na ňom nový status. A to vás láka vrátiť sa. 
 
zdroj: Marek Didák
 
Kde je podľa teba hranica, čo už by na sociálne siete nemalo patriť z pozície premiéra?
 
To je otázka, ktorú môžem asi zodpovedať iba subjektívne, pretože z objektívneho hľadiska Igorovi Matovičovi komunikácia funguje. Podľa mňa by ale premiér mal voličov v prvom rade spájať a nie rozdeľovať na tých, ktorí  s ním súhlasia a potom hejterov, ktorých bez problémov nazve aj múdrosráčmi.
 
Tiež si pozícia premiéra podľa mňa vyžaduje viac racionálnej komunikácie, menej emócií, ktoré pôsobia populisticky. Často u Matoviča totiž vidíme emočne nabité statusy bez informačnej pridanej hodnoty. 
 
Potrebujú dnes politici klasické média, keď médiom sú vlastne oni sami?
 
Potrebujú. Matovič má cca 160 tisíc followerov, z ktorých jeho statusy vidí prinajlepšom okolo 10%. To je málo na to, aby oslovil masu. Navyše, na svojom profile oslovuje stále tých istých ľudí, takže na to, aby rozšíril obecenstvo, potrebuje médiá.
 
Sociálne siete politikov však fungujú ako skvelý zdroj myšlienok a názorov, ktoré môžu preberať klasické alebo aj novodobé médiá typu Zomri do svojich článkov či memečiek.  
 

Vybrali sme statusy, ktoré najviac zarezonovali, mali najviac komentárov, reakcií a zdieľaní a nevynechali sme ani tie, ktoré si všimli médiá. Zoradené sú od najnovšieho po najstaršie:

Anketa, ktorá nedopadla podľa očakávaní

 • 7170 lajkov, 1794 komentov, 818 zdieľaní

Naštvaným smajlíkom zahlasuješ za púšťanie ľudí na Slovensko bez kontroly, usmiatym za pokračovanie štátnej karantény. Hoci premiér predostrel skutočne fér argumenty za to, aby sme naďalej navrátilcov umiestňovali do karantény, anketa nevyšla podľa jeho predstáv. A aj keď má Matovič ankety rád a rozhodnutia z nich zakomponoval aj do programového vyhlásenia vlády, týmto hlasovaním sa (zatiaľ) neriadi.

LOGICKÁ OTÁZKA… samozrejme, len pre tých, ktorí logicky uvažovať vedia:Vzhľadom na to, že na Slovensku sú…

Gepostet von Igor Matovic am Freitag, 1. Mai 2020

Vybavovanie si účtov v koalícii

 • 3567 lajkov, 797 komentov, 332 zdieľaní

Premiér má ťažké srdce na koaličného partnera Richarda Sulíka. Ten si na Facebooku tiež neberie servítky pred ústa a zverejňuje svoje stanoviská prostredníctvom statusov na Facebooku. Matovič to považuje za nefér hru, preto odkaz pre SaS napísal na Facebook.

PROSBA SAS🙏Milí kolegovia a kolegyne, preskákali sme si toho za tie roky spolu kopu. 10 rokov sme spolu bojovali….

Gepostet von Igor Matovic am Montag, 27. April 2020

Zásuvka s prekvapením

 • 1579 lajkov, 1810 komentov, 572 zdieľaní

Kauza „Pelleho zásuvka v spálni“ sa dočkala nielen množstva reakcií, ale všimli si ju aj médiá a naďalej žije vlastným životom ako báza pre vtipy o zásuvkách iných poslancov. Politológ Pavol Baboš pre Startitup.sk povedal, že toto už hraničí s trestným činom.

PELLEHO INŠTRUMENTYMám v kancelárii pár skriniek a tie majú pár zásuviek … nuž a teraz som otvoril jednu dosial…

Gepostet von Igor Matovic am Montag, 27. April 2020

Skalp menom Kajetán

 • 11 785 lajkov, 869 komentov, 857 zdieľaní

„Kradli ako po nebohom. Pôjdu dole rad radom,“ napísal Igor Matovič v statuse. Reagoval tým na zadržanie bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv. Štátne rezervy nakupovali nevýhodne testy, rúška a ďalší materiál.

Na povrch vyplávala aj kauza, ktorej hlavným aktérom bol syn šéfa hmotných rezerv. Premiér si týmto statusom dal do zbierky pomyselný skalp predstaviteľa šafárenia vlády Smeru. Boj proti korupcii je jednou z programových priorít vlády.

MÔJ PRVÝ SKALP … KAJETÁNV sobotu 21.3. nás vymenovala prezidentka. Celú nedeľu 22.3. som strávil na Štátnych…

Gepostet von Igor Matovic am Montag, 20. April 2020

Múdrosráči

 • 14 780 lajkov, 1761 komentov, 823 zdieľaní

Výraz, ktorý Igor Matovič vo svojom statuse použil, sa dočkal aj zvečnenia ako nápis na tričku v známom obchode. Múdrosráčmi nazýva svojich odporcov, korí kritizovali programové vyhlásenie vlády. „Nám nebola dopriata ani minúta a navyše opozícia, rôzni múdrosráči a médiá vlastnené oligarchami nasadili voči nám tú najzákernejšiu politiku, akú len v mimoriadne ťažkej dobe nasadiť mohli.“

ZávidímZávisť nie je pekná vlastnosť a zvyčajne ňou vôbec netrpím. Teraz po ceste na Úrad vlády, kde budeme dnes do…

Gepostet von Igor Matovic am Samstag, 18. April 2020

Trest pre opatrovateľku

 • 4295 lajkov, 714 komentov, 407 zdieľaní

Premiér sa spýtal na Facebooku diskutérov, aký si podľa nich zaslúži trest človek, ktorý „opatruje staručkých ľudí v domove sociálnych služieb a zatají, že bol napr. v Taliansku na dovolenke?“ Bolo to v čase, kedy sa nákaza koronavírusom potvrdila v domove sociálnych služieb v Pezinku. Matovič v statuse naznačil, že vírus do zariadenia priniesol niekto z personálu. Neskôr svoj status pozmenil, pretože sa dozvedel, že to bolo inak. Ešte predtým si však vyslúžil kritiku od komentátorov aj diskutujúcich.

ZLOČIN A TRESTAký trest je podľa vás spravodlivý pre človeka, ktorý opatruje staručkých ľudí v domove sociálnych…

Gepostet von Igor Matovic am Montag, 13. April 2020

Prstocuc a ďalší kopanec do Sulíka

 • 11 297 lajkov, 806 komentov, 950 zdieľaní

V tomto statuse sa predseda vlády Slovenskej republiky dušuje, že on nebude tým, kto rozhodne o tom, kedy sa budú alebo nebudú uvoľňovať opatrenia. Výsledkom bolo mnoho začudovaných komentárov pod statusom aj v médiách. Komentátori sa čudovali, odkedy v parlamentnej demokracii nerozhodujú politici, ale odborníkmi.

Faktom ostáva, že vláda sa odporúčaniami odborníkov môže iba riadiť, konečné slovo majú aj tak politici. Žiadny hygienik ani epidemiológ nemá právo meniť zákony.

Matovič opäť narážal aj na svojho kolegu a ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý si má nové pravidlá „cucať z prsta“.

ROZHODNÚ ODBORNÍCI, NIE PRSTOCUC POLITIKOVChcem ubezpečiť všetkých, ktorí si dovidia ďalej od nosa, že o prípadnom…

Gepostet von Igor Matovic am Freitag, 10. April 2020

Slzičky na krajíčku, opäť

 • 16 673 lajkov, 2 472 komentov, 1913  zdieľaní

Tlačovým besedám Igora Matoviča sa už dnes hovorí Plačové besedy. Slzy a guča v krku sprevádzala premiéra na brífingu, keď oznámil viac ako stovku pozitívnych prípadov za jediný deň. Premiér však týmto statusom sprostredkoval aj dôležitú informáciu o tom, aké nebezpečenstvo predstavuje štátna karanténa pre príslušníkov polície. 

Asi naozaj nie som vhodný typ na post premiéra. Sedím na vláde a keď minister vnútra vedľa mňa povie, že sa nám nakazil…

Gepostet von Igor Matovic am Donnerstag, 9. April 2020

Telenovela: Vybavovanie si účtov v koalícii

 • 4618 lajkov, 1062 komentov, 189 zdieľaní

Matovič takto poslal odkaz Richardovi Sulíkovi, ktorý si z auta natočil obrovskú kolónu áut. Tá sa vytvorila tesne pred Veľkou nocou na cestách. Vláda totiž schválila zákaz presunu medzi okresmi a policajti kontrolovali každé jedno auto. Podľa Matoviča to bola zo Sulíkovej strany „sebecká hra“.

Nemám rád, ak ľudia spomedzi hráčov koaličného tímu, od ktorých v ťažkej situácii čakáte, že vám podržia chrbát … si…

Gepostet von Igor Matovic am Mittwoch, 8. April 2020

Do posledného voliča

 • 15 873 lajkov, 1488 komentov, 720 zdieľaní

Tisíce reakcií mala aj fotka, ktorú zverejnil predseda vlády pred Veľkou nocou. Presuny medzi okresmi mali byť počas sviatkov zakázané. Matovič si však za rozhodnutím stál vtedy a treba povedať, že tak robí aj dnes. Opatrenia vlády nie sú vždy populárne, podľa premiéra sú ale nevyhnutné a je mu jedno, že ho už nikto nikdy znovu nezvolí.

Na ceste domov … po dni, kedy sme prijali ťažké rozhodnutie. Viem, nie je populárne pre mnohých. Viem, že mi to mnohí,…

Gepostet von Igor Matovic am Montag, 6. April 2020

Zo života

 • 5079 lajkov, 676 komentov, 636 zdieľaní

Igor Matovič sa rozhodne neobmedzuje len na oficiálne stanoviská, vyhlásenia a momentky zo života predsedu vlády. Nevynecháva ani fotky z o súkromia. Na Facebooku sme už mohli vidieť jeho raňajky, dcéru, aj nohy na rokovaní vlády. Táto fotka ľudí zaujala najviac.

Keď Ústredný krízový štáb trvá už 5 hodín … a nikto vás nevidí … len možno niekto niečo cíti😜 (na mieste predsedu vlády na Úrade vlády … pssst)

Gepostet von Igor Matovic am Freitag, 27. März 2020

Facebook ako lampáreň

 • 17 444 lajkov, 1831 komentov, 1695 zdieľaní

Obrovské množstvo zdieľaní si vyslúžil aj jeden z prvých Matovičových statusov. Nie však preto, že bol taký skvelý. Premiér sa posťažoval, že byť premiérom je náročné. Vyslúžil si za to pomerne ostrú kritiku.

Robím, čo môžem. Šiesty deň vkuse.Dnes som na kľúčovom 4-hodinovom rokovaní s laboratóriami, poisťovňami,…

Gepostet von Igor Matovic am Donnerstag, 26. März 2020

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK