Slovenky budú o polnoci pod stolom. TikTokom sa šíri virálna silvestrovská tradícia

  • Sociálnymi sieťami sa šíri nový trend
  • Týka sa spodnej bielizne, sedenia pod stolom a hrozna
  • Môžeš si však aj zbaliť kufor a behať okolo domu
jedenie hrozna pod stolom na silvestra
Ilustračný obrázok, Reprofoto: TikTok/Lolkarli, Pixabay/Pexels
  • Sociálnymi sieťami sa šíri nový trend
  • Týka sa spodnej bielizne, sedenia pod stolom a hrozna
  • Môžeš si však aj zbaliť kufor a behať okolo domu

Niektorí používatelia sociálnych sietí sa od Štedrého dňa až po Silvester venujú viacerým nezvyčajným aktivitám. Či už ide o rýchle jedenie dvanástich bobúľ hrozna, sedenie pod stolom, alebo vybehnutie na ulicu aj s kufrom – robia tak okolo polnoci, aby mali v nasledujúcom roku šťastie. 

Nejde teda o dodržiavanie iba jedného zvyku, ale o kombináciu viacerých tradícií z celého sveta. TikTokeri ich v posledných dňoch spopularizovali a túžia po všetkom šťastí, ktoré môžu v roku 2023 dostať.

Niektorí z nich tak robili už pred rokom a tvrdia, že im dodržiavanie týchto tradícií výrazne pomohlo. 

Kufor, hrozno, nohavičky a sedenie pod stolom

Používateľka TikToku @kiekeeks v jednom zo svojich videí zdieľala, že si v prvej minúte tohto roka pod stolom pochutnávala na hrozne. Deväť mesiacov nato sa zasnúbila so svojou priateľkou. S videami žien sediacich pod stolom sa na TikToku od novembra „roztrhlo vrece“.

V súčasnosti je známa pod hashtagom #underthetable, ktorý si ľudia pozreli viac než 40 miliónov ráz. Virálny tweet celú tradíciu vysvetľuje: „Zjedenie 12 kúskov hrozna pod stolom na Silvestra, keď odbije polnoc, prináša šťastie v láske a vzťahoch. Ak sa vám tých 12 bobúľ podarí zjesť včas, budete mať úspešný a veľmi prosperujúci rok.“

NPR o tradícii informoval už v roku 2012, keď tvrdil, že jej pôvod siaha do Španielska. Hovorí o zjedení 12 bobúľ hrozna, keďže každá bobuľa predstavuje jeden mesiac v roku, a údajne pomáha, keď má počas toho človek na sebe spodnú bielizeň červenej farby. 

„Jesť jedno hrozno pri každej z dvanástich polnočných zvonení vám zaručí šťastný rok, pokiaľ budete súčasne premýšľať o ich význame,“ uvádza Atlas Obscura.

V Peru si ľudia o polnoci sadajú pod stôl v nádeji, že si v budúcom roku nájdu drahú polovičku. Niektorí to dokonca kombinujú s jedením hrozna.

@kiekeeks enjoy your grapes babes! #HolidayOREOke #fyp #fypシ #wlw #wlwtiktok #lesbiansoftiktok #lesbian ♬ spartans fb team – daddynat

Z TikTokerky s nickom @helenguillen si rodina robila žarty, keď ju videla jesť červené hrozno pod jedálenským stolom. Dnes sa však smeje ona, keďže má na ruke prsteň. Z tradície však nie sú nadšení všetci. Ďalšia z TikTokeriek, @Ambrosia_the_witch, hovorí, že „radšej bude na stole stáť v pentagrame a jesť jablko, pretože by svoje telo radšej obetovala bohom, než aby sa opäť vydala“.

Každé jedno hrozno teda predstavuje jeden z mesiacov, a pokiaľ nejaký z nich chutí horko, znamená to, že daný mesiac bude náročný. Dôležitá je však aj voľba spodnej bielizne. Ak si na seba posledný deň v roku oblečieš novú žltú, v roku 2023 môžeš očakávať šťastie. V prípade zelenej čakaj bohatstvo a červená či ružová ti zaručí viac lásky a vášne.

Ďalšia silvestrovská tradícia z Južnej Ameriky ti radí „zbaliť si kufor“ a utekať s ním po okolí, čo ti prinesie šťastie v súvislosti s cestovaním. Čím ďalej chceš cestovať, tým ďalej musíš ísť, pričom je dôležité, čo si zbalíš. Instagramový účet heyfomo.cz odporúča zbaliť si lyžiarske vybavenie milovníkom zimy, a ak náhodou túžiš po dovolenke pri mori, nezabudni na bikiny. 

@helenguillen My fam made fun of me for believing, but look who has the ring now 🫣 #engaged #newyearseve #HolidayOREOke ♬ spartans fb team – daddynat

V prípade, že chceš skombinovať všetky aktivity, prinášame ti súhrn. Od 23:59 do 0:01 si dnes večer sadni pod stôl. Obleč si červenú, zelenú či žltú spodnú bielizeň, zjedz 12 kúskov hrozna, pri každom si niečo želaj, následne vezmi kufor plný oblečenia a utekaj s ním okolo sídliska. Na konci budúceho roka sa nám ozvi, ako sa ti darilo!

@lolkarli

Happier than ever ❤️ 😭 #eatinggrapesunderthetable #newyears #relationship #grapes #love #couple #underthetable #12grapes #felizañonuevo

♬ Eenie Meenie (Radio Version) – Sean Kingston & Justin Bieber

Zdroje: Twitter, NPR, Atlas Obscura, Elite Daily, TikTok/kiekeeks, TikTok/helenguillen, AZ Central, Instagram/heyfomo.cz, TikTok/https://www.tiktok.com/@ambrosia_the_witch, Twitter/morena

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá