Slovenky prišli s unikátnymi taškami z papiera, ktoré môžeš prať. Biznis prebudil k životu celú dedinu v Toskánsku

  • Mária a Natália na Slovensko priniesli svetovú značku
  • Produkty nadchýnajú nie len eko nadšencov
uashmama
Ilustračný obrázok, Instagram/uashmama
  • Mária a Natália na Slovensko priniesli svetovú značku
  • Produkty nadchýnajú nie len eko nadšencov

Mala to byť dovolenka ako každá iná. Taká, z ktorej si odnesieš haldu zážitkov a plnú tašku suvenírov. Mária Duffeková s Natáliou Kurucovou však počas pobytu v Taliansku pocítili lásku na prvý pohľad. Nie tú klasickú, ale podnikateľskú.

Presne vedia, kto ich šije..

Po príchode na Slovensko sa kamarátky hneď chopili príležitosti. Opustili svoju vtedajšiu prácu a pustili sa do vlastného podnikania. Slovákom začali ponúkať výrobky z prateľného papiera. Nech to znie akokoľvek neuveriteľne, množstvo predaných výrobkov hovorí samé za seba.

Značka UASHMAMA sídli v Montecatini, neďaleko mesta Lucca v Toskánsku. V minulosti šlo o obľúbenú turistickú destináciu. V poslednom desaťročí však prišla o veľa turistov a obec teraz opäť prosperuje s rastom spoločnosti UASHMAMA.

Tá totiž zamestnáva veľkú skupinu mužov a žien, ktorí šijú papierové tašky, ktoré sú dostupné aj na Slovensku. „V začiatkoch firmy sa dokonca tašky šili priamo v talianskych domácnostiach. Vieme, kto tašky šije, balí aj posiela k nám,“ hovoria pre Startitup kamarátky.

Uashmama
zdroj: instagram/Uashmama

Papierové zázraky a Marco Marconi

Ako sme spomenuli už vyššie, práve v Toskánsku sa mení základný materiál na papier, z ktorého sú vyrábané jednotlivé kolekcie. V súvislosti so značkou je podľa Sloveniek nutné spomenúť najmä Marca Marconiho. Ten je hlavou a kreatívcom celého konceptu.

Má dlhoročné skúsenosti v kožiarskom priemysle, teda presne vedel aké zázraky dokáže spojenie nových technológií s poctivou ručnou výrobou. On je ten, kto vytvoril unikátny materiál – prateľný papier AGGO,“ hovoria nám kamarátky.

Mama, Emanuela, je zas inšpiráciou názvu značky, nakoľko je UASHMAMA venovaná kultovej talianskej matke, ktorá sa s láskou stará o svoju rodinu.

Taška
zdroj: instagram/Uashmama

Prateľný papier unesie naozaj veľa

Mária s Natáliou nám prezradili, že najodolnejši papier /úprava TEC/ zaisťuje úplnú nepremokavosť. Z pripraveného papiera sa následne ručne vyrezávajú diely na jednotlivé výrobky, ktoré sa ďalej ručne šijú.

Ak si materiál, akým je prateľný papier, nevieš predstaviť, daj na opis tých, ktorí tašku vlastnia. „Ľudia prateľný papier na prvý pohľad prirovnávajú ku koži alebo textílii. Na dotyk je jemný, poddajný a ľahký, no zároveň veľmi pevný. Je vyrobený z celulózy, výlučne z odpadového dreva. Celulóza pochádza zo Severnej Európy z oblastí s kontrolovaným výrubom stromov,“ objasňujú pre Startitup.

Dodávajú tiež, že pri výrobnom procese prateľného papiera sa pridáva latex, prírodné vosky a špeciálne postupy ako napríklad sušenie. Práve vďaka vymenovaným aspektom je papier pevný, odolný, no najmä opakovane prateľný.

Rovnako ako koža, aj metalický papier sa zjemňuje a opotrebováva. Papier sa však neošúpe a nepopraská. „S istotou, po šiestich rokoch testovania vieme, že toho prateľný papier vydrží a unesie naozaj veľa. A to hlavné –  je to udržateľný materiál,“ hovorí s nadšením Natália.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa UASHMAMA Slovakia & Czech Rep. (@uashmama_sk_cz)

Metalický povrch odoláva vode

Je však pochopiteľné, že pred prvým praním majú zákazníci akési obavy. Predsa len, papier nie je klasickým materiálom, ktorý by sme dobrovoľne umývali. Ako však hovorí Mária, aj napriek tomu, že je tašky možné prať, všetko je nutné s mierou. „Jemným mydlom a celú ju namočiť v umývadle. Carry taška môže ísť aj do práčky, no na jemno. Treba si tiež dať pozor na kožené detaily batohov a kabeliek, tie vodu radi nemajú,“ objasňuje.

Rovnako ako pri praní, ani v súvislosti s dažďom obavy nie sú potrebné. Bežný dážď tašku nepremočí, nakoľko papier obsahuje latex a je ošetrený prírodnými voskami. Ak postupne materiál premokne, jednoducho ho treba nechať preschnúť.

Druhov papiera, z ktorých má zákazník na výber je však niekoľko. V prípade technického papiera TEC a LUX je možné povedať, že je vodoodolný. Metalický povrch dlhšie odoláva vode, nakoľko sa tam nachádza ďalšia vrstva papiera.

Natália tiež podotýka, že v prípade, že pokrčený efekt pre zákazníka nie je vyhovujúcim, môže kabelku aj vyžehliť. To odporúčajú na nízkej teplote, cez vreckovku či utierku.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa UASHMAMA Slovakia & Czech Rep. (@uashmama_sk_cz)

Lesníci sú férovo zaplatení

Okrem toho, že Uashmama ponúka štýlové batohy, či kabelky, v ponuke nájdeš aj vrecká do domácnosti. Mnohí ich po zakúpení používajú na uskladňovanie potravín a Mária dodáva, že tie budú vo vrecku zaručene v bezpečí.

Podľa jej slov sa v minulosti v Toskánsku používali podobné vrecká na uskladnenie chleba, ktorý v nich nevyschol a vďaka priedušnosti nesplesnivel. Dnes sú v súvislosti s tým k dispozícii certifikáty o zdravotnej nezávadnosti materiálu.

„Sme hrdé aj na certifikáty ekologickej produkcie podľa medzinárodných štandardov GOTS, Oeko- Tex Standard 100 a v neposlednom rade FSC certifikát, ktorý zaručuje, že drevo bolo vyťažené zodpovedne vzhľadom k životnému prostrediu a miestnej komunite. I to, že lesníci boli riadne a férovo zaplatení za prácu a naďalej sa vyvíjajú aktivity na dlhodobú udržateľnosť lesa,“ objasňuje nám Natália.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa UASHMAMA Slovakia & Czech Rep. (@uashmama_sk_cz)

Outfit nestavaj na prvé miesto

Ku udržateľnosti ich však neprinieslo podnikanie, ale životné skúsenosti ako také. Obe sa zhodujú na tom, že udržateľnosť ich sprevádza už od detstva, teda ešte skôr, než sa volala udržateľnosť.

„Naše mamy nás učili neplytvať, šetriť vodou a vyhadzovať len nevyhnutne. Samozrejme s naším podnikaním sme sa viac stretávali s udržateľnou módou a vnímali sme, čo sa dá robiť lepšie a s ohľadom na prírodu a ľudí. Baví nás na našej práci stretávať inšpiratívnych ľudí s dobrými nápadmi,“ zhodujú sa obe.

Taktiež vraj vnímajú, že Slováci majú záujem o ekologickejší prístup k životu. Podľa nich je už nutné iba to, aby ľudia vyhrali nad svojou pohodlnosťou a boli tak ešte udržateľnejší.

„Vnímame rozdiely medzi časťami Slovenska a tiež sa nestotožňujeme s extrémnymi „eko ľuďmi“, ktorí nepoužívajú zdravý rozum a prijímajú informácie zo sociálnych sietí,“ hovoria zhodne Mária s Natáliou. Obe dodávajú, že najväčšou chybou módneho priemyslu je konzum a stavanie outfitu na prvé miesto pred múdrosťou.

Vo všeobecnosti sme ale rady, že sme spoznali toľko priaznivcov prateľného papiera a naďalej môžme šíriť lásku k tomuto unikátnemu materiálu,“ uzatvárajú.

Zdroj: uashmama.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech