Slovenská automobilka zvyšuje platy a bonusy o desiatky eur

  • Pracovníci automobilky Kia budú mať vyššie platy
  • Zlepšia sa im tiež kritériá pre 13. a 14. mzdy
Zamestnanci automobilky
SITA/Milo Fabian
  • Pracovníci automobilky Kia budú mať vyššie platy
  • Zlepšia sa im tiež kritériá pre 13. a 14. mzdy

Zamestnancom automobilky Kia sa blýska na lepšie časy. Pracovníkom žilinskej automobilky totiž v novom roku porastú platy. Ako informujú odbory, po šiestom kole kolektívneho vyjednávania dospel vyjednávací tím Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO Kia Žilina k dohode so zamestnávateľom na novom znení Kolektívnej zmluvy. „Kolektívne vyjednávanie o novej kolektívne zmluve je uzavreté,“ dodávajú.

Navýšenie taríf

Výsledkom tohtoročného vyjednávania je pritom podľa odborov navýšenie taríf v budúcom roku o 130 eur, v roku 2024 o 110 eur a v roku 2025 o 120 eur. Ďalej mimoriadny bonus 1 300 eur v roku 2023 a bonus v závislosti od výšky inflácie v roku 2024 do výšky 1 000 eur. Zamestnancov fabriky čaká aj zvýšenie príplatkov za nočnú zmenu, v roku 2025 bude príplatok 2,3 eura.

Na snímke zamestnanci automobilky počas výroby vo výrobnom závode spoločnosti Kia Slovakia
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Odbory a vedenie sa dohodli aj na zlepšení kritérií 13. a 14. mzdy, realitou bude zvýšenie odstupného z nadbytočnosti o tri mesiace nad rámec legislatívnych požiadaviek pri odpracovaní aspoň piatich rokov, ako aj nárast odchodného do dôchodku a príspevku na III. pilier. Zachovaná a taktiež zvýšená bude ochrana agentúrnych zamestnancov a zmeny nastanú aj v rámci prerozdelenia sociálneho fondu.

Ukončenie vyjednávania potvrdila pre agentúru SITA aj samotná automobilka. „Aktuálne sme ukončili šieste kolo kolektívneho vyjednávania. K podpísaniu kolektívnej zmluvy by malo dôjsť koncom budúceho týždňa. Po podpise zmluvy zverejníme všetky detaily,“ reagoval hovorca Tomáš Potoček.

Odborári predložili vedeniu fabriky návrh dodatku ku Kolektívnej zmluve na roky 2020 – 2024 začiatkom októbra. Zástupcovia zamestnancov v ňom od 1. apríla budúceho roka žiadali nárast tarifných miezd vo výške 150 eur. Mali aj ďalšie požiadavky.

Okrem iného napríklad predostreli návrh na vyplatenie mimoriadneho bonusu vzhľadom na zvyšujúcu sa hrozbu prepadu životnej úrovne v súvislosti so zvyšujúcimi sa životnými nákladmi.

Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Sériovú výrobu vozidiel odštartoval v roku 2006. Patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. V minulom roku vo fabrike pracovalo 3 466 zamestnancov. Za prvý polrok aktuálneho roka závod vyrobil 164 300 osobných automobilov modelov Sportage a Ceed a viac ako 230-tisíc motorov.

Závod bude vyrábať elektromobily pre celú Európu

Slovensko je považované za európsku „továreň automobilov“ a toto postavenie nestratí ani s nástupom elektromobilov. Skvelé správy nedávno prišli zo zahraničia. Ako píše BusinessKorea, žilinský závod KIA sa od roku 2025 pretransformuje na výrobu elektromobilov a stane sa tak hlavnou zásobárňou značky v Európe.

Fabrika koncernu Hyundai v Žiline v súčasnosti vyrába model KIA Sportage a štyri varianty modelu KIA Ceed. O pár rokov sa to ale pravdepodobne zmení a z linky budú schádzať iba elektromobily primárne pre európsky trh.

Podľa dostupných informácií majú z výrobnej linky pri Žiline začať schádzať elektromobily značky Hyundai a KIA. Viac o tom napísal Fontech v tomto článku.

Výroba bude zameraná na malé a stredne veľké elektrické modely, po ktorých by mohol byť v Európe obrovský dopyt, nakoľko elektromobily z tohto segmentu by mohli priniesť najrozumnejšie cenovky konkurujúce aj spaľovákom.

Zdroje: SITA, Fontech

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá