Slovenská banka si doberá zástancov plochej Zeme. Zverejnila video s vkladnou knižkou vo vesmíre

  • Zrejme si o nich počul už aj ty, no to, že majú tak hojné zastúpenie aj na Slovensku nečakal pravdepodobne nikto
  • Sú Slováci naozaj tak náchylní veriť konšpiračným teóriám?
flat_earth3
shutterstock
  • Zrejme si o nich počul už aj ty, no to, že majú tak hojné zastúpenie aj na Slovensku nečakal pravdepodobne nikto
  • Sú Slováci naozaj tak náchylní veriť konšpiračným teóriám?

„Flat Earthers“, respektíve zástancovia plochej Zeme, je komunita, ktorá sa vyznačuje (ako už názov napovedá) nekonvenčnými názormi na tvar našej planéty. Aj v dnešnej dobe totiž niektorí ľudia stále veria tomu, že má zemeguľa v skutočnosti tvar plochej dosky, korytnačieho panciera či levitujúceho kužeľa. Bohužiaľ sa nejedná o recesiu, nepodarený žart a ani názory detí v predškolskom veku. O zakrivení Zeme, ktoré dokázali zmerať už starovekí Gréci, panujú aj v súčasnosti veľakrát nezmyselné, až priam bizarné diskusie.

Anarchia alebo nevedomosť?  

Zdá sa, že znevažovanie vedeckých názorov, overených teórií, hypotéz a popieranie fyzikálnych zákonov bude smutným trendom aj v roku 2021. Fenomén prezentovania subjektívneho názoru ako overeného faktu je na internete nebezpečným nástrojom. A ak si myslíš, že je reč o zopár desiatkach ľudí, chceme pripomenúť, že najväčšia súkromná facebooková skupina „FlatEarthSlovensko“ má už viac ako 2200 aktívnych členov. Tézou pre túto komunitu je intuitívna kozmologická predstava, ktorá má základ v predvedeckej ére. Za jej novodobého otca je považovaný britský vynálezca a spisovateľ Samuel Rowbotham, ktorý žil v 19. storočí, a ku ktorého odkazu sa hlásia aj súčasné komunity. Rowbotham popísal Zem ako disk, ktorého stred tvorí severný pól. Disk je ohraničený ľadovou stenou – Antarktídou, ktorej úlohou je zadržiavať oceány a znemožniť ľuďom prekročiť hranice disku. Slnko pri tom v priemere nie je väčšie ako 50 kilometrov a nemá o nič väčší význam, než bežné osvetlenie.

zdroj: shutterstock

Videá sú podvrh a NASA klamári 

Fotografie a obrázky vesmíru dnes nájdu v učebniciach aj žiaci v prvých ročníkoch základných škôl. Internet je plný videí z vesmírnych misií, či iných aktivít, ktoré ukazujú planétu Zem ako jasný glóbus. Podľa komunity zástancov plochej Zeme ide ale o podvrh, ktorým sa snažia vlády, korporácie, či najbohatší ľudia sveta priviesť bežnú populáciu do omylu a zakryť skutočnú pravdu. Podľa nich totiž žiaden človek vo vesmíre nikdy nebol a všetky audiovizuálne záznamy z kozmu sú zmanipulované.

Olej do ohňa nedávno priliala aj najväčšia banka na Slovensku – Slovenská sporiteľňa, ktorá vo svojej kampani poslala do stratosféry poslednú vkladnú knižku. Pri príležitosti úplného prechodu na digitálne formy sporenia sa takto netradične rozhodla rozlúčiť s vkladnými knižkami, s ktorými si Slováci sporili takmer 200 rokov.

zdroj: Slovenská sporiteľňa

Vkladná knižka vo vesmíre

Symbolický let mal za úlohu poslať hviezdu medzi vkladnými knižkami – tú poslednú, ku skutočným hviezdam. Prepojenie, ktoré Sporka zvolila, pritom nie je vôbec náhodné. Hviezdy žiaria na oblohe celé dekády, no po čase ich jasné svetlo vyhasne, aby ich nahradilo svetlo a jas iných mladších a novších hviezd. Tak sa aj vkladná knižka stala vyhasínajúcou hviezdou, ktorú nahradili súčasné riešenia, akými je napríklad digitálne sporenie dostupné aj cez mobilnú aplikáciu.

A ak si jeden z tých, ktorým sa vkladná knižka už neušla, nezúfaj. S aplikáciou George si môžeš jednoducho online založiť klasické sporenie alebo aj investičné sporenie a mať kedykoľvek prehľad o tom, ako to s tvojimi úsporami či investíciami práve vyzerá.

Pozrite si, ako vkladná knižka vyletela do vesmíru:

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech