Slovenská „Banksy“ štvrť: V Bratislave pribudla nová street art maľba obrovských rozmerov

  • Maľba je od od írskeho umelca FinDac-a, ktorý hosťuje Bratislava Street Art Festival
  • Pribudnú aj ďalšie diela v podobe pomaľovaných autobusov značky Karosa B741, o ktoré sa postarali ďalší umelci
street art Bratislava
SIU/Petra Stanová
  • Maľba je od od írskeho umelca FinDac-a, ktorý hosťuje Bratislava Street Art Festival
  • Pribudnú aj ďalšie diela v podobe pomaľovaných autobusov značky Karosa B741, o ktoré sa postarali ďalší umelci

Umelecké maľby na stenách, ale aj štyri vyzdobené autobusy prinesie do ulíc hlavného mesta 10. ročník Bratislava Street Art Festivalu. Minulý víkend sa odohral aj na netradičnom mieste, streche obchodného domu na Kamennom námestí. TASR o tom informoval organizátor festivalu Tomáš Lukačka.

O dizajn štyroch autobusov Karosa B741 sa postarali umelci FinDac, Fat Heat & TransOne, Jana und JS a domáci výtvarník SKC.

Už v minulosti sme pracovali s dopravnými prostriedkami, napríklad električkami, vlakmi, ale toto je prvá flotila, preto aj dostala názov Street Art Fleet,“ priblížil Lukačka.

Zblízka si mohli návštevníci autobusy pozrieť počas víkendu na Kamennom námestí. Dnes už brázdia ulicami Bratislavy. V blízkosti Kamenného námestia vzniknú tiež prvé permanentné „murály“, teda trvalé maľby na stene, avizuje Lukačka.

Podľa portálu Dobré noviny práve táto lokalita má najväčšiu koncentráciu street artových stien v rámci Slovenska. Nájdete tam výtvory umelcov svetového mena. 

street art Bratislava
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Nejde však o žiaden vandalizmus ale reálne umenie, ktorým chce festival spestriť mesto o umeleckú štvrť. V praxi to funguje tak, že na to, aby mohli na budovu začať maľovať, potrebujú súhlas majiteľa a môže sa začať.

Veľké – červené – oči

Prvú realizuje írsky umelec FinDac, autor oceňovanej maľby Veľké oči,“ načrtol organizátor. Práve tá sa v týchto dňoch už dokončuje a obyvatelia Bratislavy si ju môžu ísť pozrieť. Nachádza sa na Dunajskej oproti reštaurácii SOHO. 

Predtým tu bola taktiež rovnomenná maľba od írskeho umelca FinDac-a. V roku 2017 si dokonca vyslúžila ocenenie a umiestnila medzi 100 najlepšími street artovými kúskami na svete.

street art Bratislava
zdroj: Streetartfestival.sk

Dnes sa maľuje miesto nej jej červená verzia. Či k nej pribudne aj ďalšia farba sa môžeš ísť presvedčiť sám a tak pozorovať priebeh maľby. 

street art Bratislava
zdroj: Petra Stanová

Do Bratislavy sa vráti aj taliansky umelec Millo. Detský program sa bude od rána konať na streche Prioru, ktorá je zvyčajne zatvorená. Organizátori lákajú na kúzelníka, bubnovacie či výtvarné workshopy.

Umelecké diela vzniknú aj v interiéri, prístupné by mali byť do 24. septembra. Festival sa mal pôvodne uskutočniť koncom júna, pre pandémiu nového koronavírusu ho odložili. Aktuálna situácia ovplyvnila aj viacerých partnerov festivalu.

Je to určite náročné, každý sa musí nejako prispôsobiť. Myslím si však, že nie je cesta so všetkým prestať,“ odkázal Lukačka svojim kolegom v kultúrnej obci.

street art Bratislava
zdroj: Petra Stanová
Zdroje: TASR, Dobré noviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK