Slovenská firma dobýja trh svojím originálnym nápadom. Cukor vymenili za med a tvoria produkty, ktoré si zamiluješ

  • Ondrej a Ľubo sa rozhodli vytvoriť originálnu slovenskú značku
  • Rozhodli sa, že nosná ingrediencia ich produktov bude nezvyčajná, a bude ňou med
Archív Môj medík
  • Ondrej a Ľubo sa rozhodli vytvoriť originálnu slovenskú značku
  • Rozhodli sa, že nosná ingrediencia ich produktov bude nezvyčajná, a bude ňou med

Predstav si, že by ti niekto na predaj ponúkol svoje včelstvo. Kúpil by si ho napriek tomu, že včelárstvo je pre teba veľkou neznámou a nikdy si sa mu nevenoval? Ospravedlňujeme sa, že budeme odpovedať za teba, no pravdepodobne by si nad uvedenou ponukou ani len nepremýšľal. Ondrej s Ľubom sa však rozhodli riadiť sa starým známym pravidlom – risk je zisk. A veruže bol.

Klasiky, ale aj netradičné medy

Ako prvé nám samozrejme napadlo – čo budeme robiť so včelami? Hneď za tým sa vynorilo niekoľko ďalších otáznikov, a teda aký kapitál by bol nutný pri takomto podnikaní, a či bude po produktoch dopyt,“ hovorí nám Ondrej, jeden zo zakladateľov eshopu Mojmedik.sk.

zdroj: Archív Môj medík

Risk, s ktorým vstupovali do podnikateľského nápadu, bol skutočne veľký. Aj napriek tomu ale možno povedať, že sa vyplatil. Značka Môj medík do svojej ponuky neustále pridáva produkty, ktoré si jednoducho zamiluješ. 

Okrem toho, že ich ponuka stavia na klasických medoch, zákazník narazí aj na netradičné pastované medy. Ich chuť ťa pravdepodobne zaskočí. Reč je totiž o produktoch napríklad so zázvorovou či škoricovou príchuťou.

Azda najväčší záujem je však o medovicový med, ktorý patrí medzi vzácnejšie druhy. „Medovicový variant obsahuje oveľa menej peľu a je veľmi vhodný pre alergikov a astmatikov, preto sa označuje za najlepší med. Jedna lyžička medu obsahuje toľko minerálov, ako 3-4 lyžičky kvetového medu,“ objasňuje nám rozdiely jeden zo zakladateľov značky.

zdroj: Archív Môj medík

Ich produkty ľudia milujú

Aj napriek tomu, že medy sú vždy primárnou položkou, ktorú zákazníci od Ondreja a Ľuba žiadajú, svoje miesto si našli aj doplnkové produkty. Pri ich výrobe sa značka riadila jasným postupom – nahrádzať klasický cukor medom. V tomto duchu sa teda niesla nielen výroba sirupov, ale aj arašidových masiel či raňajkových kaší.

O produktoch značky Môj medík sa Ondrej vyjadril nasledovne: „Naše arašidové masla sú veľmi jemné a chutia naozaj perfektne. Sirupy sa vyznačujú hlavne tým, že neobsahujú žiadny pridaný
cukor, farbivá ani konzervanty a sú vhodné aj pre detičky. Nadšenci zdravej výživy obľubujú naše kaše a granolu, ktorá je naozaj jedinečná. Samozrejme všetky produkty sú dochutené
iba naším medom.“

zdroj: Archív Môj medík

Včelám vadia pesticídy

Aj keď zakladatelia vravia, že podnikanie nie je med lízať, do svojej činnosti sa pustili s obrovskou vervou. Čím viac sa však do problematiky ponárali, tým viac otáznikov viselo vo vzduchu. Vnímali aj problémy spojené s úbytkom včely medonosnej.

„Je dôležité, aby sme sa úhynom včiel začali vážne zaoberať. Včelám najviac vadia pesticídy a postreky plodín, ktoré opeľujú. O naše včelstvá sa staráme iba prírodnými produktami a umiestňujeme ich v lokalitách kde je čistá príroda. Vo všeobecnosti ale alarmujúci úbytok včiel potrebuje zvýšenú pozornosť,“ hovorí pre Startitup Ľubo.

Ďalej objasňuje, že ľudia si neuvedomujú, že v dôsledku spomínaných problémov môžu prísť nie len o med, ale aj o iné suroviny. Výsledkom by mohlo byť aj menej ovocia a zeleniny.

Prírodný liek

Nedostatkovým tovarom by sa tak v budúcnosti mohol stať aj propolis, ktorý slúži v mnohých domácnostiach ako prírodné liečivo. Ondrej nám vysvetlil, že jeho účinky priaznivo pôsobia na srdce a znižujú riziko šedého zákalu.

zdroj: Archív Môj medík

Propolisová tinktúra sa používa na zmiernenie stavov, akými sú zápaly, ochorenia vírusového pôvodu, vredy, ľahké popáleniny či obareniny. Mnohí zákazníci si preto fľaštičku propolisu zaobstarávajú v rámci prevencie.

„O niečo menej známy, no rovnako liečivý je aj včelí peľ. Ten dokáže účinne bojovať s mnohými ochoreniami. Ľudia ho využívajú napríklad aj pri problémoch s chudokrvnosťou či všeobecnými problémami imunitného systému,“ opisuje nám výhody včelieho peľu Ondrej. Obaja zakladatelia nedajú na liečivé účinky propolisu ani peľu dopustiť, preto obe ponúkajú aj vo svojhom eshope.

Pre lepší spánok

Zakladatelia poukazujú aj na to, že v minulosti sa ľudia snažili mnoho chorôb liečiť práve medom. Jeho priaznivé účinky si však mnohí neuvedomujú. Podľa vedy ale už dnes vieme, že nejde len o sladkú pochutinu, ale aj o pomocníka pri prevencii rakoviny či ochorení srdca.

 

„Med obsahuje flavonoidy aj antioxidanty, ktoré pomáhajú znížiť riziko niektorých druhov rakoviny a ochorení srdca. Okrem toho, liečba medom môže pomôcť odstrániť problémy s tráviacim systémom – žalúdočné vredy, zápchu, hnačku aj zápal žalúdka. Tieto účinky sa pripisujú antibakteriálnym vlastnostiam medu,“ opisuje účinky medu Ľubo.

Ondrej na záver dodáva, že každý zákazník si výber medu prispôsobí na základe vlastných potrieb: „Niekto si med rozpúšťa v mlieku aby v noci lepšie spal, iní ho používajú pri liečbe rán a ďalší zas ako sladidlo do kávy. Sto ľudí, sto chutí.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá