Slovenská firma Kellys pripravuje svetový prelom v elektrobicykloch: V pláne je nový druh materiálu

  • Elektrobicykle čaká veľká zmena, slovenská firma vyvíja elektrobicykel z nového materiálu
  • Kellys s 30-ročnou históriou pripravuje elektrobicykel, ktorý nebude z hliníka ani bežne dostupného karbónu
  • Predtým nepoužívaný materiál má odolnosťou výrazne prekonať štandardný karbónový kompozit
kellys
  • Elektrobicykle čaká veľká zmena, slovenská firma vyvíja elektrobicykel z nového materiálu
  • Kellys s 30-ročnou históriou pripravuje elektrobicykel, ktorý nebude z hliníka ani bežne dostupného karbónu
  • Predtým nepoužívaný materiál má odolnosťou výrazne prekonať štandardný karbónový kompozit

V prípade elektrobicyklov sa používajú dva hlavné materiály – hliník v rôznych variáciách a karbón. Samozrejme, nájdu sa rôzne garážovky a netradičné riešenia, no z hľadiska sériovej výroby kraľuje práve vyššie spomínaná dvojica.

Hliník je pre dostupnejšie riešenia, karbón dokáže výrazne znížiť hmotnosť u prémiových kúskov, pričom ide, samozrejme, cena značne nahor.

Je preto fascinujúce, že sa ľudia z Kellysu rozhodli pracovať na elektrobicykli z materiálu, ktorý zatiaľ v cyklistickom priemysle nebol použitý, ako informoval aj mtbiker.sk.

zdroj: Kellys

Z dostupných informácií je jasné, že by sa malo jednať o novú generáciu kompozitu, ktorého jednoduchší ekvivalent sa používa už niekoľko rokov v leteckom priemysle na niektoré časti lietadiel, prípadne na časti družíc. Z fotky vidieť, že kompozit má mierne metalický odlesk, ale žiadne bližšie detaily nevieme.

Predpokladáme, že výsledok bude predstavovať celoodpružený model, ktorý z trónu zosadí aj hliníkový Theos s plne integrovanou batériou, ktorý je aktuálne na čele ponuky. Nová verzia preto bude zrejme výrazne ľahšia. Len čas ukáže, čo spraví tento nový materiál s cenou a ako obstojí v porovnaní s karbónovými modelmi konkurencie.

„Pracujeme na projekte elektrobicykla vytvoreného z novej generácie karbónu, ktorá dnes vo svete nemá obdobu. Vývoj okolo tohto materiálu vyžaduje veľa cestovania po západnej Európe, na univerzity v Belgicku a k dodávateľom, s ktorými okrem nás spolupracuje aj Európska vesmírna agentúra, ktorá tento materiál taktiež plánuje použiť a našich partnerov pomerne dosť vyťažuje, čo nám občas spôsobuje nemalé trenice,“ potvrdil pre Startitup Michal Divinec, riaditeľ Kellys.

 

Predstavenie nového projektu je podľa Kellys v pláne na 24. augusta, viac podrobností k prácam na novom materiáli však poskytnúť nechceli.

Prezradili však, že nový materiál by mal byť výrazne odolnejší, než akýkoľvek karbón, ktorý sa dá nájsť na sériovo vyrábaných bicykloch či elektrobicykloch. Vzhľadom na súčasný vývoj v tejto oblasti je to pomerne odvážne tvrdenie a samotná premiéra je preto zaujímavá.

Inovácie a vývoj na elektrobicykloch sa dnes smerujú najmä do batérií a motorov, prípadne ich integrácie. Práve rám je jeden z aspektov, ktorý sa pri elektrobicykloch nechcene odsúva na druhú koľaj.

Správa, že Kellys vyvíja bike s použitím nového materiálu tak určite poteší každého nadšenca. Ďalšia inovácia zo Slovenska tak môže postupom času dobyť svet.

Úspech nového materiálu budeme môcť sledovať najbližšie mesiace, eventuálne by sa mohol rozšíriť aj na pretekárske či enduro modely, ktoré vedia nový materiál nepochybne dobre zúžitkovať.

zdroj: Kellys

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech