Slovenská firma predala svoju technológiu Írom, pomôže im bojovať proti pašeráctvu

  • Slovenská spoločnosť Allexis vyhrala tender na výrobu sledovacích kódov na tabakové produkty v Írsku
  • Na Slovensku používame špeciálne kolky, ktorých pôvod si môžeš overiť aj cez svoj smartfón
  • Okrem cigariet môže EÚ sledovať aj lieky či alkohol
Ilustračný obrázok (unsplash.com), Allexis
Ilustračný obrázok unsplash/TASR
  • Slovenská spoločnosť Allexis vyhrala tender na výrobu sledovacích kódov na tabakové produkty v Írsku
  • Na Slovensku používame špeciálne kolky, ktorých pôvod si môžeš overiť aj cez svoj smartfón
  • Okrem cigariet môže EÚ sledovať aj lieky či alkohol

Ešte v roku 2016 vydala Európska komisia nariadenie, podľa ktorého museli všetky tabakové výrobky obsahovať špeciálny sledovací kód, ktorý ochráni produkty pred pašerákmi. Vďaka kódu je možné sledovať produkt od výrobnej linky až na pulty predajní. Ilegálne privezené cigarety tak rýchlo odhalí a je efektívnejší ako klasické kolky.

Hoci plán zavedenie sledovacieho systému poznáme už takmer tri roky, zavedenie technológie do praxe je náročné a preto ešte nie je plne funkčné v celej Európskej únii. Jedným z výrobcov a dodávateľov track & trace systému je aj slovenská firma Allexis, ktorá vstúpila do tendra na írskom trhu.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Ako ID issuer budeme pre výrobcov a distribútorov cigariet a tabaku v Írsku dodávať špeciálne 24 znakové alfanumerické kódy, ktorými budú výrobky označené. Oproti klasickým kolkom je výhoda týchto kódov v tom, že sa nachádzajú priamo na balení. Konkrétne výrobky označené kódom bude možné preskúmať a zistiť ich výrobcu, distribučnú cestu a iné podstatné informácie, ktoré môžu odhaliť pravosť artiklu. Systém bude prístupný pre všetkých, ktorí dovážajú alebo vyrábajú tabakové výrobky pre predaj na území Írska,“  priblížila pre Startitup riaditeľka spoločnosti Jana Rovčaninová. Nový slovenský systém začne v Írsku fungovať v máji tohto roku.

Na Slovensku využívame zatiaľ špeciálne kolky, na ktorých sú umiestnené QR kódy. Ich pôvod si môžu overiť aj samotní spotrebitelia cez smartfónovú aplikáciu s názvom Superkolky.

Sledovací systém, ktorý nariadila Európska únia, obsahuje súbor niekoľkých znakov. Kód sa skladá z identifikátora určujúceho vydávateľa značenia, alfanumerickej sekvencie identifikujúcej konkrétny produkt, časti určujúcej kategórie produktu, ako je miesto výroby alebo distribútor v EÚ a značenie s dátumom a časom výroby.

Výrobcom kódov, samozrejme nemôže byť žiadna tabaková spoločnosť, aby tak nedošlo ku konfliktu záujmov a prípadnému falšovaniu technológie. Okrem cigariet môže takýmto spôsobom Európska únia sledovať aj alkoholické nápoje, minerálne oleje, lieky a ďalšie produkty, ktoré lákajú podvodníkov a tí oberajú krajiny o obrovské príjmy na spotrebných daniach alebo DPH.

„Osobitnou kapitolou sú systémy, na ktorých v Allexise pracujeme už teraz a týkajú sa najmä ochrany toho najcennejšieho čo máme – života a zdravia. Farmaceutické produkty potrebujú podľa nás rovnakú ochranu ako tie tabakové. Napríklad, až 25 % indického trhu farmaceutík pozostáva z falšovaných liekov a dosahuje hodnotu 10 miliárd USD. Podľa niektorých štatistík pochádzajú až ¾ falšovaných liečiv z Indie,“ upresnila Rovčaninová.

Allexis vznikla v roku 2010 a na Slovensku ju poznáme hlavne vďaka ich systému Alladin. V roku 2017 vlastnila firma majetok v hodnote 3 010 896 € a ich zisková marža tvorila 1,5 %, čo pre firmu predstavovalo pokles o 57 %. Celkový výnos tvorí 8 360 779 eur. 

Za ID issuera pre slovenský trh bolo vyhlásené Datacentrum – rozpočtová organizácia ministerstva financií, ktorá sa stará o správne označovanie a sledovanie výrobkov.

Zdroj: TASR, Eubusiness

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá