Slovenská firma zahanbila aj Microsoft! Predstavila revolučný systém strojového 3D videnia

  • Snímanie dynamických 3D scén bol doteraz nevyriešený problém
  • Slovenská firma Photoneo prichádza so systémom, ktorý ďaleko prekonáva konkurenciu
  • Snímanie dynamických 3D scén bol doteraz nevyriešený problém
  • Slovenská firma Photoneo prichádza so systémom, ktorý ďaleko prekonáva konkurenciu

Meníme pravidlá hry! Píše slovenská firma Photoneo vo svojej tlačovej správe. Slováci dnes predstavili nový revolučný systém 3D strojového videnia pre industriálne aplikácie. Vyriešili najväčší problém týchto systémov. Niečo, čo nedokázali ani najväčšie technologické spoločnosti na svete.

Revolučná technológia predstavuje obrovský skok v oblasti 3D videnia

Mosaic_Matrix shutterZobraziť celú galériu (3)
zdroj: photoneo.com
Firma Photoneo vynašla novú technológiu ktorú pomenovala „Paralelné Štruktúrované Svetlo.“ Táto patentovaná technológia využíva štruktúrované svetlo (laser) spolu so špeciálnym CMOS senzorom s mozajkovou uzávierkou, čo
umožňuje snímanie rýchlo sa pohybujúcich objektov vo vysokej kvalite. Unikátnosť metódy spočíva v tom, že zákazník už nemusí
podstupovať kompromis medzi kvalitou a rýchlosťou 3D skenovacieho systému, ako to bolo
doteraz pri všetkých ostatných 3D technológiách.

Senzor sa skladá z blokov superpixelov a subpixelov, ktoré sa striedavo zapínajú a
vypínajú,alternujú, zatiaľ čo laser svieti neustále. To je tajomstvo úspechu slovenského systému.

Hlavnou limitáciou metódy štruktúrovaného svetla je to, že vzory kódované projektorom sú snímané kamerou sekvenčne – a pretože snímanie 3D povrchu vyžaduje viac snímok, nemožno túto metódu použiť pre dynamické objekty alebo keď je snímač v pohybe, pretože výstup by bol rozmazaný,“ povedal CTO spoločnosti Photoneo Tomáš Kováčovský.

Slováci to však dokážu a preto budú mať vo svete veľký úspech. Metóda „Paralelnho Štruktúrovanho Svetla“ dokáže snímať dynamické scény vo vysokom rozlíšení a
s vysokou presnosťou, a to 3D rekonštrukciou scény z jedného jediného záberu senzora. Inými slovami, metóda “paralyzuje” scénu, aby získala viacero obrázkov štruktúrovaného svetla v jednej snímke a tak umožnila vysokokvalitné plošné snímanie objektu v pohybe.

Slovenská kamera MotionCam-3D je špička vo svojej triede

Firma Photoneo svoju novú technológiu implementovala do novej industriálnej kamery MotionCam-3D, ktorá dokáže zachytiť dynamický obraz v 3D v najvyššom rozlíšení a s najvyššou presnosťou na svete. Je schopná snímať objekty, ktoré sa pohybujú rýchlosťou až 144 km/h, poskytuje rozlíšenie max. 2 Mpix, detailné snímanie hrán, industriálnu odolnosť zaistenú termálnou kalibráciou, odolnosťou voči vode a prachu kvalifikovanú stupňom ochrany IP65 a ďalšie unikátne funkcie.

Inžinierska vzorka kamery už stihla vyhrať viacero ocenení na prestížnych medzinárodných
súťažiach. Medzi nimi aj Vision Award, kde dostala zlaté ocenenie a Vision Systems Design Innovators Awards, kde získala platinu.

Jeden z najuznávanejších expertov odvetvia, Gabriele Jansen, sa tiež pochvalne vyjadrila o novej slovenskej kamere: „„Uzavrela medzeru medzi existujúcimi 3D technológiami a umožnila niečo, čo nám doteraz veľmi chýbalo. Vysokokvalitné 3D skenovanie veľkej plochy scény v pohybe.“

Pozrite sa, čo všetko slovenská kamera dokáže! Toto je scéna s rýchlo a nepravidelne sa pohybujúcim objektom: 

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: photoneo.com

V tejto scéne sa objekt pohybuje veľmi rýchlo:

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: photoneo.com

Na prvý pohľad to možno nevyzerá veľmi lákavo, no je dôležité dodať, že 3D technológia je ešte stále v plienkach. To čo vidíš, nie sú obyčajné videá, ale skutočné 3D počítačové modely. V budúcnosti takto niekto bude snímať celú Zem, Skús si to predstaviť.

Zdroj: photoneo.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech