Splnený sen: Slovenská firma dá zamestnancom dovolenky, koľko chcú

  • Solitea zavádza neobmedzenú dovolenku
  • Firma chce spríjemniť prácu svojim zamestnancom, ale rovnako tak ju zatraktívniť pre nové talenty na trhu práce
muž, cestovanie, Azory
Ilustračný obrázok, Unsplash/Damir Babacic
  • Solitea zavádza neobmedzenú dovolenku
  • Firma chce spríjemniť prácu svojim zamestnancom, ale rovnako tak ju zatraktívniť pre nové talenty na trhu práce

Slovenská IT skupina Solitea sa rozhodla pre svojich zamestnancov zaviesť úplne nový benefit v podobe nekonečnej dovolenky. Týmto krokom chce Solitea svojim zamestnancom spríjemniť prácu, ale aj prilákať nové talenty na trhu práce.

V reprezentatívnom prieskume sa k rozhodnutiu spoločnosti Solitea priklonilo celkom 89 % Slovákov. 

Zlepšovanie pracovných podmienok

V spoločnosti Solitea majú v súčasnosti zamestnanci nárok na štandardný počet dovolenkových dní. K nim môžu ešte požiadať o nejaké ďalšie voľné dni navyše, pričom ich čerpajú ako platené voľno.

Čo sa týka neobmedzenej dovolenky, v tomto prípade nebude stanovený žiadny maximálny limit počtu voľných dní navyše. Avšak podmienkou pre zamestnanca bude, že si toto voľno bude musieť naplánovať s dodatočným predstihom a musí sa dohodnúť so svojím nadriadeným. Svojou dovolenkou tiež nemôže obmedziť fungovanie svojho tímu alebo vlastné plánované ciele.

Prečo sa spoločnosť Solitea rozhodla pristúpiť k vytvoreniu tohto benefitu pre svojich zamestnancov, ozrejmuje CEO spoločnosti Martin Cígler: „Po rokoch praxe je nám jasné, že rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je zásadná pre psychickú pohodu zamestnancov a tým aj pre dlhodobú spokojnosť a efektivitu v práci. Väčšia časová flexibilita umožní lepšie sa prispôsobiť individuálnemu pracovnému rytmu, aktuálnej životnej situácii alebo osobným preferenciám zamestnancov.“

Cieľom spoločnosti Solitea je neustále zlepšovanie pracovných podmienok. Chce predísť syndrómu vyhorenia u svojich zamestnancov, optimalizovať kapacity v rámci sezónnosti a rozdelenia práce v tíme a pomôcť zjednodušiť nábor nových zamestnancov.

O prvotnej spätnej väzbe zamestnancov informovala personálna riaditeľka Solitea Leona Řežábová: „Tak ako sme očakávali, naši zamestnanci prijali tento nový benefit pozitívne a veľmi zodpovedne s ohľadom na svoje pracovné úlohy. Dovolenku naviac začali čerpať v primeranej miere. Zaznamenali sme tiež, že vďaka novému benefitu si zamestnanci prestali šetriť dovolenku ako ‚poistku’ do zásoby, pri ktorej sa stávalo, že sa stala voľnom, ktoré zamestnanci nakoniec nevyčerpali a prenášali si ho do ďalšieho roka.“

Reprezentatívny prieskum

Benefit neobmedzenej dovolenky, ktorý bude ponúkať spoločnosť Solitea svojim zamestnancom, ocenili aj bežní Slováci. V reprezentatívnom prieskume sa totiž ukázalo, že tento krok by prijalo až 89 % opýtaných.

Ak by takýto benefit bežní Slováci získali, celkom 36 % opýtaných by si zvolilo 6 až 10 dní voľna navyše, 27 % by si vybralo 11  až 15 dní a to isté percento Slovákov by chcelo viac ako 16 dní voľna navyše.

V prípade neobmedzenej dovolenky oslovila respondentov najviac možnosť viac si odpočinúť (62 %) a vedomie, že zamestnávateľ dôveruje svojmu zamestnancovi, že si svoju prácu vykoná (60 %). Okrem toho iných oslovil aj fakt, že si takto nemusia kontrolovať počet dní zostávajúcej dovolenky (52 %).

V prieskume sa vyskytla aj otázka, či by si zamestnanci vybrali viac dovolenky po zavedení tohto benefitu u nich v práci. Na ňu odpovedalo celkom 74 % Slovákov, ktorí tvrdili, že by si určite vybrali viac dovolenky ako doteraz.

Firma, ktorá by toto zamestnancovi ponúkla ako jeden z benefitov, by bola voľbou pre 52 % opýtaných a dali by teda aj prednosť dovolenke navyše pred 10 percentným navýšením platu.

Okrem toho je neobmedzená dovolenka aj medzi prvými piatimi typmi benefitov, ktoré by zamestnanci privítali od svojho zamestnávateľa. Poradie benefitov je nasledovné: bonusy a prémie (80 %), neobmedzená dovolenka (63 %), flexibilný pracovný čas (63 %), príspevok na dovolenku (62 %), možnosť práce z akéhokoľvek miesta (42 %). 

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá