Slovenská firma zaznamenala na burze historický úspech. Je globálny dodávateľ pre svetových gigantov

  • Spoločnosť Gevorkyan, a. s., dosiahla hneď niekoľko prvenstiev na pražskej burze
  • Firma úspešne upísala svoje akcie na trhu START
Gevorkyan
Gevorkyan
  • Spoločnosť Gevorkyan, a. s., dosiahla hneď niekoľko prvenstiev na pražskej burze
  • Firma úspešne upísala svoje akcie na trhu START

Nielenže ide o o prvú zahraničnú firmu na tomto trhu, ale zároveň ide o doposiaľ najväčšiu emisiu. Celkom bolo od investorov získaných viac ako 727,3 miliónov českých korún. Obchodovanie s akciami spoločnosti Gevorkyan bude zahájené 1. júla za upisovaciu cenu 248 Kč.

Hodnota spoločnosti po úpise (post money valuace) predstavuje približne 4 131 miliónov českých korún. Spoločnosť dostala od investorov čiastku vo výške 677 734 400 Kč.

„Teší ma, že na trh START prichádzajú prvé zahraničné emisie. Je tiež vidieť, že kvalitná emisia nájde svojich investorov aj v dobe, ktorá IPO príliš nepraje. Navyše ide o najväčšiu emisiu na trhu START. Táto emisia je takmer dvaapolkrát väčšia ako doposiaľ najväčšie emisie Pilulky,“ uvádza v oficiálnom stanovisku Petr Koblic, generálny riaditeľ Burzy cenných papierov Praha.

Skvelú správu prezentoval na sociálnej sieti aj Roman Čmelík: „Jedna zo spoločností z nášho portfólia – GEVORKYAN – sa dnes stala prvou slovenskou firmou, ktorá uskutočnila primárnu emisiu akcií na trhu PX START pražskej burzy a od investorov získala 727,3 mil. Kč, čím sa s prehľadom stala historicky najväčšou emisiou na trhu PX START a zároveň sa jedná o najväčšiu tohtoročnú emisiu na celej pražskej burze. Spoločnosť týmto dosiahla trhovú kapitalizáciu 4,13 mld. Kč.“

Roman je skúsený poradca pre súkromný a verejný sektor na „sell a buy“ strane s históriou početných uzavretých transakcií a poradenských mandátov na Slovensku a v regióne.

Jeho skúsenosti vychádzajú z praxe vo finančnom a poradenskom svete od roku 1997 a účasti na privatizáciách, podnikových transakciách, due diligence, oceňovaniach a pri poskytovaní poradenstva významným lokálnym a zahraničným investorom.

Firma z Banskej Bystrice so svetovým rozsahom

GEVORKYAN je rodinná firma, založená v r. 1996 na „zelenej lúke“ v Banskej Bystrici. Zakladateľom a súčasným majoritným vlastníkom je vojenský letecký inžinier Artur Gevorkyan, pôvodom z Arménska, ktorý emigroval na Slovensko.

Artur stavia na 50-ročných skúsenostiach dvoch generácií rodiny Gevorkyanovcov v oblasti práškovej metalurgie. Slovami Artura Gevorkyana: „Svet nepozná hotové riešenia, no hľadať ich treba vždy.“ GEVORKYAN preto nepredáva svoje výrobky, ale riešenia pre svojich zákazníkov.

„Sme vývojovým dodávateľom pre väčšinu našich zákazníkov. Cieľom našich špecialistov je spoločne s vývojármi zákazníka nájsť cestu, ako minimalizovať náklady na náš výrobok a na celkovú zostavu, napríklad prevodovku,“ dodáva s tým, že princíp práškovej metalurgie nie je nijako komplikovaný na pochopenie.

Spravidla sa zmesi lisujú alebo vstrekujú do foriem a potom zapekajú pri veľmi vysokých teplotách. Spoločnosť dnes vyrába viac ako 5 miliónov kusov súčiastok mesačne a na trh uvedie viac ako 150 nových výrobkov ročne pre klientov vo viac ako 40 krajinách sveta.

„Najviac hrdý som ale na viac ako 150 zamestnancov. Možno to tak nevyzerá, ale nie sme firma pre normálnych ľudí. Naši kolegovia musia prácou žiť. Pozerať sa všade okolo seba a premýšľať, kde ešte by sa naše technológie mohli uplatniť,“ dodáva.

Od roku 2010 spoločnosť Gevorkyan navýšila svoje tržby z hodnoty 4,7 miliónov eur na 54 miliónov eur v roku 2021. Finančný plán spoločnosti počíta s rastom tržieb k úrovni 115 miliónov eur v roku 2026, čo by predstavovalo približne ich 16 % priemerný ročný rast (CAGR) medzi rokmi 2021 až 2026.

S priemernou dosahovanou EBITDA maržou 25,1 % medzi rokmi 2016 – 21 patrí spoločnosť z hľadiska prevádzkovej ziskovosti k svetovým premiantom odvetvia práškovej metalurgie. Informuje skupina Patria.

p2
zdroj: Finstat.sk/Gevorkyan
p1
zdroj: Finstat.sk/Gevorkyan

Zároveň patrí k najinovatívnejším spoločnostiam v tomto odvetví celosvetovo. Je členom európskej (EPMA) a medzinárodnej (AMPI) asociácie pre práškovú metalurgiu.

Disponuje špičkovo vybaveným laboratóriom a R&D vývojovým strediskom. V ostatných rokoch úspešne prešla viacerými zákazníckymi auditmi a stala sa tak globálnym dodávateľom pre veľké nadnárodné spoločnosti, ktoré prevádzkujú svoje závody po celom svete.

Už 25 rokov posúvame hranice práškovej metalurgie, vyrábame unikátne súčiastky a vyvíjame perspektívne technológie.

Viac ako 25 rokov spoločnosť GEVORKYAN úspešne napĺňa očakávania svojich zákazníkov využívajúc svoje dlhoročné skúsenosti v danej oblasti. Je vývojovým dodávateľom pre väčšinu svojich zákazníkov.

Na oddelení vývoja pracuje 17 inžinierov, ktorí vyvinú viac ako 150 nových výrobkov ročne. Spolupracuje so Slovenskou akadémiou vied a Univerzitou Cambridge. Pracuje na vývoji nových materiálov s výskumným ústavom vo Švédsku a v Kanade. Vďaka silnému vývoju rozširuje svoje zákaznícke portfólio približne o 10 nových odberateľov ročne.

Spoločnosť je okrem iného členom európskej a americkej asociácie pre práškovú metalurgiu – European Powder Metallurgy Association a APMI International.

„Naše komponenty sú dodávané a používané v širokom spektre segmentov, od automobilového a ropného priemyslu, cez kompresory, záhradnú a poľnohospodársku techniku, zámky a ochranné systémy, klimatizácie, šijacie stroje, meraciu techniku, až po medicínu, kozmetiku, módny priemysel a iné.“

Zdroje: GEVORKYAN, Patria.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá