Slovenská IKEA ide príkladom, začali vegánskym guľkami a do niekoľkých rokov chcú mať absolútne udržateľné produkty

 • IKEA sa snaží ísť v udržateľnosti príkladom
 • Aj cenami sa snaží vyvrátiť spoločenskú dogmu, že všetko udržateľné musí byť drahé
 • Prináša niekoľko šikovných life hackov, ktoré ti ušetria pár eur mesačne
IKEA
IKEA
 • IKEA sa snaží ísť v udržateľnosti príkladom
 • Aj cenami sa snaží vyvrátiť spoločenskú dogmu, že všetko udržateľné musí byť drahé
 • Prináša niekoľko šikovných life hackov, ktoré ti ušetria pár eur mesačne

Švédsky nábytkový miláčik IKEA rieši každým rokom viac a viac otázku udržateľnosti svojich produktov – či už je to nábytok, kuchynské pomôcky alebo obľúbené švédske guľôčky. Spoločnosť a najmä firmy však stále pripisujú udržateľným produktom vyššiu maržu.

To sa IKEA snaží zvrátiť a novým produktom z udržateľných materiálov nenavyšovať ceny.

Pri prechode na udržateľné produkty nechceme prenášať extra náklady s tým spojené na zákazníkov. To sa nám darí aj dnes. Napríklad pri iniciatíve Nie, radšej sklo! sme vymenili všetky plastové fľaše a nádoby na jedlo a pitie za biodegradovateľné a sklenené,“ povedala pre Startitup Anna Šimončičová, líderka udržateľnosti IKEA Bratislava.

IKEA
zdroj: IKEA

Koniec alkalickým batériám

IKEA si dala záväzok, že bude ľudí inšpirovať, a umožní im viesť zdravší a udržateľnejší život v domácnosti. Preto do októbra 2021 vyradí zo svojho sortimentu bytového zariadenia všetky jednorazové alkalické batérie.

Pravidelným a dlhodobým používaním nabíjateľných batérií môžu zákazníci ušetriť a znížiť množstvo odpadu, ktorý doma vyprodukujú. Viacero aktuálnych štúdií zameraných na porovnávacie analýzy životných cyklov ukazuje, že alkalické batérie predstavujú v porovnaní s nabíjateľnými nikel-metalhydridovými batériami väčšiu záťaž na životné prostredie. 

baterky, ankalické batérie, batéria
zdroj: Pexels/Hilary Halliwell

Platí to v prípade, že sa používajú v bežnej domácej elektronike s vysokou spotrebou energie (napríklad v hračkách, baterkách na svietenie, prenosných reproduktoroch či fotoaparátoch), a teda ich treba pravidelne vymieňať alebo nabíjať.

Pre spotrebiteľov, ktorí potrebujú batérie používať často, môže byť prechod z alkalických batérií na nabíjateľné výhodný. Pri dlhšom používaní môžu zákazníci výrazne ušetriť a rovnako veľmi pomôcť aj životnému prostrediu. Minulý rok IKEA celosvetovo predala približne 300 miliónov alkalických batérií. Vidíme teda veľký potenciál v tom, aby sme našich zákazníkov inšpirovali k novým návykom, s ktorými budú naplno využívať nabíjateľné batérie,“ vysvetľuje Emelie Knoester, vedúca sortimentu a zásobovania v IKEA.

Udržateľnosť v jedálničku: obľúbené švédske guľôčky bez mäsa

Obchodný reťazec má okrem nábytku aj ďalšie lákadlo – špecifickú kuchyňu, ktorej produkty sú rozpoznateľné podľa značky. Skvelým príkladom sú IKEA mäsové guľočky, ktoré sa tradične podávajú k zemiakom s omáčkou.

S udržateľnosťou ide ruka v ruke aj obmedzovanie konzumácie mäsa v jedálničkoch. Preto IKEA prišla s novinkou, ktorá ohúri nielen vegánov. Pred časom totižto predstavila bezmäsitú verziu známych guľôčok. „Chutia takmer rovnako. Samozrejme, stáli zákazníci, ktorí chodia na švédske mäsové guľôčky pravidelne, možno pocítia malý rozdiel, ale je zanedbateľný. Pri tomto produkte si naozaj na svoje prídu aj mäsožravci,“ dodala Anna Šimončičová.

IKEA
zdroj: IKEA

Už v roku 2018 uviedla na trh napríklad aj vegetariánsky hot dog, ktorý má v porovnaní s tým klasickým o 85 % nižšiu uhlíkovú stopu či vegánsku zmrzlinu, všetko založené na rastlinnej báze.

Svojich zákazníkov vzdeláva aj prostredníctvom svojej aplikácie IKEA Better living, pomocou ktorej vysvetľuje environmentálny dopad rôznych aktivít. Spoločnosť IKEA verí, že aj malá zmena v správaní spotrebiteľov dokáže vytvoriť veľký pozitívny dopad na životné prostredie. 

IKEA
zdroj: IKEA

Využité zostatkové látky

„IKEA Bratislava v novembri 2017 spustila službu Druhý život nábytku, ktorá umožňuje zákazníkom predať svoj nevyužitý alebo nepotrebný nábytok z IKEA. Zákazníci si v predajni môžu taktiež zakúpiť aj up-cyklované textilné výrobky z nevyužitých látok IKEA, ktoré sa do sortimentu dostali vďaka projektu Druhý život látkam a v spolupráci s neziskovou organizáciou Dom Svitania. Hlavným cieľom oboch projektov je minimalizovať odpad v čo najvyššej možnej miere,“ povedala líderka udržateľnosti. 

Limitovaná kolekcia ÅTERSTÄLLA, ktorá vznikla zo zostatkových látok, je výsledkom spolupráce IKEA a chránenej dielne Dom Svitania v Jakubove.

IKEA
zdroj: IKEA

IKEA pomáha komunitám

IKEA sa snaží začleňovať do práce rôzne komunity ľudí po celom svete a poskytnúť im tak stabilný príjem, ktorý často býva v ich domovinách len čímsi vytúženým. Našla spôsob, ako sa dá spolupracovať s výrobcami, zachovať kvalitu, pocit ručne robených výrobkov, a radikálne zlepšiť pracovné podmienky.

Kladieme dôraz na výrobky, ktoré majú okrem predaja aj iný účel. Zlepšenie podmienok pre remeselníkov prinesie pozitívnu spoločenskú zmenu. Prísľub dlhodobej spolupráce znamená pre farmárov finančnú stabilitu, pretože umožňuje lepšie plánovanie, garantuje odber, zaistí pravidelné dodávky a lepšiu starostlivosť o životné prostredie,“ doplnila líderka udržateľnosti Šimončičová.

IKEA
zdroj: IKEA

V rámci podpory komunít počas koronakrízy sa IKEA rozhodla pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú, preto vyčlenila sumu 220 000 eur na okamžitú podporu v boji proti ochoreniu COVID-19.

V  IKEA sme rozlišovali dve fázy pomoci v  boji s  koronavírusom. V  prvej fáze boli rozlíšené ako najrizikovejšie skupiny seniori, ľudia bez domova a  doktori,“ priblížila líderka pre udržateľnosť IKEA Bratislava, Anna Šimončičová.

V  tejto fáze sme vybavovali nemocnice v  Bratislave,  Košiciach a  Banskej Bystrici, zariaďovali sme oddychové miestnosti pre doktorov, vybavovali sme domov seniorov v  Pezinku a  taktiež sme pomáhali organizovať dočasné karanténne miesta pre ľudí bez domova v  Bratislave a  Košiciach. V  druhej fáze sme rozlíšili ako najrizikovejšiu skupinu práve rodičov samoživiteľov. Rodič samoživiteľ je niekto, kto sa nachádza v  ťažkej životnej situácii.  Veľakrát ide o  rodiny, ktoré žijú na pokraji núdze. Títo rodičia počas koronakrízy stratili prácu, alebo im boli skrátené pracovné hodiny. Vyžiť z  jedného platu s  deťmi je už  i tak finančne veľmi náročné, a  pre nich to bola naozaj veľmi ťažká životná situácia.“

Bratislava ide príkladom

Spoločnosti záleží na tom, aby tvoja návšteva v obchodnom dome zanechala čo najmenšiu uhlíkovú stopu. Snažia sa o to zamestnanci aj v našej bratislavskej IKEA a v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami v mnohom napredujú.

 • Na splachovanie toaliet používa IKEA vodu z podzemných vrtov pod obchodným domom. Ušetrí tak 10 miliónov litrov pitnej vody ročne.
 • Odoberá energiu výlučne z obnoviteľných zdrojov.
 • Používa výhradne osvetlenie LED.
 • Triedi 20 druhov surovín.
 • V ponuke nájdeš nápoje iba v sklenených fľašiach. Keď dopiješ, stačí ich odložiť do špeciálnych zberných košov, IKEA ich pošle späť výrobcovi, ktorý ich hygienicky vyčistí a opätovne naplní.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech