Slovenská kinematografia nepatrí do “koša“. Tieto filmy prerazili aj na Netflixe

  • Všetci s nostalgiou spomíname na časy, keď na Slovensku vznikali kvalitné filmy
  • Naša kinematografia sa prebrala z dlhotrvajúcej hibernácie a v posledných rokoch dokáže naozaj pozitívne prekvapiť
  • Či už je to v spolupráci s českými susedmi alebo single, niektoré slovenské filmy majú svetový formát
  • Aj preto ich Netflix zaradil do svojej ponuky
Slovenská kinematografia
Instagram/ kino_optimist, kinope.sk
  • Všetci s nostalgiou spomíname na časy, keď na Slovensku vznikali kvalitné filmy
  • Naša kinematografia sa prebrala z dlhotrvajúcej hibernácie a v posledných rokoch dokáže naozaj pozitívne prekvapiť
  • Či už je to v spolupráci s českými susedmi alebo single, niektoré slovenské filmy majú svetový formát
  • Aj preto ich Netflix zaradil do svojej ponuky

V posledných rokoch sme svedkami skutočnej renesancie našej kinematografie. Aj keď sa zdá, že sa stále točíme v tom istom dramatickom svete, a s komediálnymi žánrami ďaleko za českými susedmi zaostávame, kvalita našich filmov ide nepochybne hore. 

Čaro našej kinematografie

Okrem toho s bratmi Čechmi stále fungujeme ako tandem, dokážeme spolupracovať na malých veciach, z ktorých vznikajú veľké javy. A spoločnosť môže byť len vďačná. 

Niektoré snímky našich filmárov majú skutočne európsku kvalitu. Posledné veľké snímky sa točili najmä okolo našej politickej situácie.

Film Sviňa trhal rekordy, ľudia sa naň do kina vracali aj viac ako dvakrát. Bol iný, odvážny, špinavý. O zvyšku si urob názor sám. 

Aby sme však nekrivdili ostatným výnimočným počinom zo slovenskej produkcie, veľmi kvalitne spracované sú aj Loli Paradička, Ostrým nožom, Piata loď alebo Eva Nová. Tie sa zatiaľ nedostali na Netflix, ostáva však dúfať, že je to iba otázka času. 

Obchod na korze

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa REFRESHER Slovensko (@refreshersk),

Najväčší počin slovenskej kinematografie, za ktorý sme získali sošku Oscara, sa nedávno objavil aj na Netflixe. Nepatrí medzi najnovšie, no rozhodne si zaslúži veľkú pozornosť. Je aktuálnejší, ako si vieme priznať. 

Nenútene približuje tragickú psychiku človeka, ktorý je niekedy tak nemožne ľudský, že aj napriek predsavzatiam zapredá svoje svedomie. 

Ak nepoznáš príbeh stolára Tóna z obdobia druhej svetovej vojny, prichádzaš nielen o filmový zážitok, ale aj o veľký počin hľadiaci hlboko do ľudskej psychiky. Prepája boj zla, hlúposti, strachu, násilia a krutej reality toho obdobia s jednoduchosťou, čistotou a dobrom. 

Vidina bohatstva je opäť silnejšia ako ľudskosť. Obchod na korze je viac ako len film. Je to nepríjemný pohľad na každého z nás. Aj preto si zaslúži, aby ho videlo čo najviac ľudí. 

Bathory

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Фильмы, сериалы и книги (@kino_optimist),

U Juraja Jakubiska sme všetci zvyknutí na kvalitu. Je známy nie len na Slovensku alebo u našich susedov, poznajú ho v celom svete. Rovnako tak poznajú aj jeden z jeho najnovších počinov – film Bathory

Ako režisér poskytol úplne iný pohľad na osobu, ktorú väčšina z nás zrejme považuje za chladnokrvnú beštiu. Po zhliadnutí tohto filmu ti jej bude skôr ľúto. A presne to bol zrejme jeho zámer. 

O filme sa vedú vášnivé debaty dodnes a nikto viac nevie, či bola Alžbeta Bathory skutočne vrahyňa alebo obeť. Vykreslil ju ako osamelú ženu, ktorej sa muži v Uhorsku báli a preto sa jej potrebovali zbaviť. 

Okrem toho, že zvolil, ako vždy, dokonalé herecké obsadenie, opäť nesklamal ani s rozmanitými filmovými prvkami a dokonalou hudbou. Celkovo je to prvý film, ktorý natočil v angličtine. Aj preto si okamžite získal fanúšikov po celom svete. 

Ak si tento skvost ešte nevidel, Netflix ti ponúka možnosť túto chybu zmeniť. 

Čiara

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kino Partizánske (@kinope.sk),

Absurdný príbeh z ďalekého východu Slovenska ťa vtiahne do obdobia pred vstupom krajiny do Schengenského priestoru. A ukáže ti nemilú realitu toho, ako fungovali obchody medzi políciou a gangmi.

Pašovanie cigariet nie je žiadna veľká téma, ktorej by bolo nutné venovať celý film. Pri sledovaní Čiary máš však možnosť zamyslieť sa nad tým, ako funguje život rodiny, ktorá je do tohto špinavého biznisu zatiahnutá.

Žiadna z postáv nie je bližšie rozobratá, neodhaľuje svoju psychiku a to filmu miestami dodáva tajomnosť, za ktorou sa môže skrývať všetko, čo si predstavíš. Čiara je síce skúpa na väčšie dialógy, nahrádzajú ich však výborné herecké výkony. 

Vášaryová, Libezňuk a Hryc ostali dokonale verní perfektným hereckým výkonom, na aké sme u nich zvyknutí. Aj kvôli nim stojí snímka za to, aby si ju na Netflixe našiel a pozrel si ju. 

Navyše, miestami je dej tak absurdne reálny, až ťa prinúti smiať sa cez slzy. Vitaj na ďalekom slovenskom východe. 

Trhlina

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa artBAR (@artbarcz),

Záhadné miznutia ľudí uprostred slovenského pohoria Tribeč si vyslúžili veľkú pozornosť spoločnosti. Ak si fanúšik jedného či druhého a rád riešiš konšpiračné teórie na tento spôsob, Trhlina bude to pravé.

Spočiatku to vyzerá ako typický príbeh zvedavých mladých turistov, ktorí potrebujú trochu vzrušenia a rozptýlenia. Samozrejme nechýba večne ufrflaná postava, ktorá všetkým znepríjemňuje už aj tak nepríjemný pobyt v horskom väzení. 

Za filmom stojí jeden z našich najlepších súčasných filmových a televíznych tvorcov. Po Čiare sa očakávalo, že Peter Bebjak svoje hranice posunie ešte vyššie. V žiadnom prípade však tieto dve spracovania a rozličné žánre nemožno porovnávať. 

Priprav sa na to, že budeš musieť riadne popustiť uzdu svojej fantázii. Príliš sa nezamýšľaj, neanalyzuj. Počas filmu sa na teba nabalí lavína záhad, ktorú budeš už aj tak ťažko spracovávať. A radšej si ani nenájdi obľúbenú postavu. Môže sa stať, že zmizne. 

ROMing

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dan Materna (@danmaternafotograf),

Nesnaž sa to pochopiť. Takéto niečo sa podarí natočiť raz za päťdesiat rokov. Za ROMingom stojí rovnaký producentský tím, ktorý vytvoril filmy ako Román pre ženy a Účastníci zájazdu. A to hovorí samo za seba. 

Dvaja kamaráti si kedysi dali sľub, že sa ich deti v dospelosti zosobášia. Ich cesty sa rozišli, no po dlhých rokoch sa opäť stretnú a chcú splniť sľub, ktorý si kedysi dali. Začne sa výprava, na ktorú do smrti nezabudnú nielen oni, ale ani ty. 

Komický príbeh, ktorý ti miestami od absurdnosti vženie slzy do očí ešte viac umocňuje geniálne obsadenie. Nič lepšie ako Marián Labuda a Bolek Polívka sa tomuto absurdnému filmu nemohlo stať.  

Dobrodružstvo, situačný humor, prvky rómskej kultúry a typická človečina. Všetko je dokonale vyvážené, spracované detailne a v duchu tradičných českých veselohier. 

Aj keď je ROMing slovensko-česko-rumunský počin, určite si zaslúži miesto nie len na Netflixe ale aj v tomto rebríčku. 

Masaryk

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ___M A X___ (@max79o),

Filmy s historickým pozadím sú u nás veľmi populárne a obľúbené. Masaryk je jedným z tých, ktoré zanechali po skončení vo vzduchu visieť veľké otázniky a práve tajomstvo robí z filmu jednu z najlepších drám posledných rokov. 

Záhady, ktoré sa okolo syna Tomáša Garrigue Masaryka rozvíjali po celý život, ostali nevyriešené. Koniec jeho bohémskeho života dodnes nebol úplne objasnený a preto jeho príbeh fascinuje veľké množstvo ľudí. 

Príbeh Jana Masaryka ťa vráti do obdobia pred druhou svetovou vojnou. Dovolí ti nahliadnuť do úbohej duše československého ministra zahraničia, ktorého zahral Karel Roden absolútne špičkovo. 

Jeho diplomatická kariéra vrcholí, je výborný rečník, spoločník, miluje život, no napriek tomu stále hľadá únik. Snaha zbaviť sa zodpovednosti za svoje meno ho vedie k drogám a alkoholu. Až sa jedného dňa úplne vytratí zo spoločenského života.

Výborný scenár a psychologicky profesionálne spracovanie a historické udalosti prepojené s napínavým životným príbehom. Očarujúci, no smutne tragický. Taký bol príbeh Jana Masaryka a taký je aj film o ňom. 

Zdroj: csfd.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech