Slovenská lekárka: Prípady karcinómov u nás rýchlo rastú. Svet šepká o rakovinovej epidémii

  • Z dát 44 krajín vyplýva, že vo svete stúpa počet prípadov rakoviny
  • Startitup sa obrátil na slovenských onkológov
  • Takto je na tom Slovensko
Rádioterapia v Banskej Bystrici, Banská Bystrica, onkológia, Rooseveltova nemocnica, liečba rakoviny, skupina lekárov kráčajúca v Bratislave, LOZ
TASR/Ján Krošlák, Jaroslav Novák
  • Z dát 44 krajín vyplýva, že vo svete stúpa počet prípadov rakoviny
  • Startitup sa obrátil na slovenských onkológov
  • Takto je na tom Slovensko

Fajčenie, alkohol, obľúbené jedlá či náš pohodlný spôsob života. Ani si neuvedomujeme, akú vysokú cenu môžeme raz za komfort zaplatiť. Teraz sa však zdá, že ľudstvo platí za svoje návyky, a to skutočne krutým spôsobom. Rakovinou.

Situácia okolo tohto ochorenia sa zhoršuje naprieč celým svetom. Nemíňa to ani nás, Slovákov. Počet odhalených prípadov stúpa, upozorňuje CNN, a alarmujúce čísla sa objavujú aj pri ľuďoch vo veku do 50 rokov.

Začiatkom septembra boli zverejnené dáta z vyše 44 krajín. Medzi ne odborníci zahrnuli aj údaje zo Slovenska. Očakávané medické pozorovania neukázali nič dobré. Naopak, médiá začali poukazovať na problém, ktorý pomenovali ako „rakovinová epidémia“.

Obrátili sme sa preto na predstaviteľov slovenského Národného onkologického inštitútu (NOI), ktorí nám potvrdili nepríjemné správy. Počet prípadov stúpa celkovo v Európe a takisto aj na Slovensku. Pri ľuďoch vo veku od 20 do 49 rokov naši zdravotníci diagnostikujú približne 3 200 prípadov nádorových ochorení každý rok.

Na druhej strane to však nemusí byť všetko také negatívne. Často si hovoríme: „Rakoviny bolo kedysi menej.“ Avšak nemôžeme zabúdať na to, že „kedysi“ sme ju nedokázali odhaliť. Ostávala zabudnutá v tele a zabíjala. Pri napredovaní zdravotníctva môžeme pokojne povedať, že i vďaka narastajúcemu počtu prípadov si rakovina pripočítava menej úmrtí ako „kedysi“.

Konkrétne, naše údaje hlásia každoročne vo veku od 20 do 49 rokov približne 1 350 prípadov u mužov a 1 850 prípadov u žien. Startitup o tom informovala doktorka Ľudmila Kutáková, odborníčka na epidemiológiu nádorových ochorení.

„V tejto vekovej skupine sú u mužov najčastejšími nádorovými ochoreniami zhubný nádor semenníkov, kolorektálny karcinóm a melanóm. U žien sú najčastejšími karcinóm krčka maternice, karcinóm prsníka a karcinóm štítnej žľazy,“ uviedla Kutáková.

Porovnanie s predošlými rokmi

Aby sme si vedeli predstaviť, o aký rast počtu prípadov ide, priblížime si štatistiky z minulých desaťročí. Podľa odborníčky NOI ide o percentuálne enormný nárast.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: CNN, nature reviews, Startitup/Národný onkologický inštitút, Európsky kódex proti rakovine, Národný onkologický inštitút/Onkologická kontrola

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá