Slovenská Lúčnica si vystúpením v New Yorku podmanila celý svet

  • Možnosť prezentovať sa počas sviatku OSN dostanú naozaj len krajiny, ktoré majú čo ponúknuť. Tento rok sa to po prvýkrát podarilo aj Slovensku. Naša Lúčnica si podmanila reprezentatívne a rozmanité publikum priamo v New Yorku.
lol
facebook.com/lucnica
  • Možnosť prezentovať sa počas sviatku OSN dostanú naozaj len krajiny, ktoré majú čo ponúknuť. Tento rok sa to po prvýkrát podarilo aj Slovensku. Naša Lúčnica si podmanila reprezentatívne a rozmanité publikum priamo v New Yorku.

Už po 72. raz medzinárodné spoločenstvo organizuje Deň Organizácie Spojených národov – sviatok vstupu Charty OSN do platnosti. Táto univerzálna medzinárodná organizácia vznikla v roku 1945, aby po druhej svetovej vojne pomohla vo svete udržať mier a 24. október patrí medzi najdôležitejšie dni v jej kalendári.

Pre Slovensko mal tento deň osobitnú príchuť, keďže sa na oslavách tohto sviatku po prvý raz v histórii OSN predstavili slovenskí umelci. V sále Valného zhromaždenia vystúpil umelecký súbor Lúčnica s predstavením, ktoré sa nieslo v znamení motta Potenciál v rôznorodosti, informoval o tom portál mzv.sk.

“Túto tému považujem za mimoriadne vhodnú práve pre dnešný deň a toto prostredie. Rôznorodosť je chlebom a soľou multilateralizmu. Bez neho by sme sa vrátili tam, kde bol svet pred rokom 1945: keď platilo len to, o čom rozhodla moc a vojenská sila. Ak chceme naplno využiť potenciál v rôznorodosti, musíme sa ju naučiť prijať. Musíme komunikovať – a nielen v teórii, ale v praxi. Potrebujeme ozajstný dialóg namiesto série monológov,” uviedol na úvod podujatia Miroslav Lajčák, ktorý predsedá 72. zasadnutiu Valného zhromaždenia OSN.

Generálny tajomník OSN, António Guterres v posolstve adresovanom hosťom podujatia poďakoval Slovensku a Lúčnici a vyzdvihol schopnosť umenia zjednocovať a inšpirovať.

Slovensko malo unikátnu možnosť prezentovať počas sviatku OSN svoju kultúru a umenie pred zástupcami 193 krajín sveta. Žiadne iné publikum vo svete nebude tak reprezentatívne a rozmanité ako to, pred ktorým vystúpil náš umelecký súbor, ktorý už 70 rokov otvára svojim umením srdcia a mysle publika po celom svete.

Za ten čas sa stala Lúčnica kultúrnym ambasádorom Slovenska a súčasťou značky našej krajiny. Súbor sa predstavil v OSN pod novým logom „Lúčnica & Slovakia, Good Idea“, čím prispel k prezentácii Slovenska v súlade s novým brandingom Slovenska.

 

zdroj:mzv.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK