Slovenská mládež dôveruje najviac Kotlebovi, demokracii po revolúcii neveria

  • ĽSNS by najčastejšie volil ľudia, ktorí si myslia, že November '89 mal na Slovensko negatívny vplyv
  • Na druhom mieste sa umiestnila strana Za ľudí, nasleduje koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu
kotleba
TASR/unsplash.com
  • ĽSNS by najčastejšie volil ľudia, ktorí si myslia, že November '89 mal na Slovensko negatívny vplyv
  • Na druhom mieste sa umiestnila strana Za ľudí, nasleduje koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu

Najpopulárnejšou stranou medzi mladými ľuďmi je Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Vyplýva to z prieskumu Rady mládeže Slovenska (RmS), ktorý si nechala vypracovať na vzorke 585 respondentov vo veku 18 až 29 rokov.

Na druhom mieste sa umiestnila strana Za ľudí, nasleduje koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu (PS/Spolu), ktorá je medzi mladými rovnako populárna ako strana Sme rodina. Oproti minuloročnému prieskumu sa ukazuje, že v súčasnosti je rozhodnutých voliť viac mladých.

Ak by volili len mladí, dopadlo by to takto

Strana Mariána Kotlebu by získala 13,7 percenta hlasov zo všetkých voličov vo veku 18 – 29 rokov. V prípade, že by išlo iba o rozhodnutých voličov, získala by 18,9 percenta a volil by ju teda takmer každý piaty mladý Slovák.

Druhou najpopulárnejšou je strana Za ľudí, získala by 9,3 percenta. PS/Spolu a Sme rodina majú zhodne 8,6 percenta. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 7,2 percenta, Smer-SD 6,8 percenta. Poslednou stranou, ktorá by sa dostala do parlamentu v prípade, že by volili iba mladí, je SaS s piatimi percentami.

ĽSNS by najčastejšie volil ľudia, ktorí si myslia, že November ’89 mal na Slovensko negatívny vplyv. Prieskum ďalej ukázal, že Kotlebovci už nie sú stranou prvovoličov, 75 percent z nich je starších ako 22 rokov. Ich voliči si tiež myslia, že voľby sú plytvaním času a peňazí a demokracia nie je pre Slovensko najlepším politickým systémom.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nežná revolúcia mala na dnešných voličov pozitívny vplyv

Naopak, podľa mladých voličov PS-Spolu, Kresťanskodemokratického hnutia a Za ľudí mal November ’89 na slovenskú spoločnosť pozitívny vplyv. Myslí si to viac ako 80 percent respondentov. Z merania vyplynulo, že v porovnaní s minulým rokom je nerozhodnutých pre konkrétnu politickú stranu menej mladých voličov. V roku 2018 ich bolo 28 percent a tento rok ide o 17,2 percenta.

Rada mládeže Slovenska združuje mimovládne organizácie, ktoré sa venujú práci s deťmi a mládežou. V súčasnosti ich zastrešuje 25, každá z nich je formálne zaregistrovaná ako občianske združenie alebo nezisková organizácia. Všetky spolu združujú viac ako 60-tisíc detí a mladých ľudí. RmS vznikla v roku 1990 ako občianske združenie.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK