Slovenská polícia môže len závidieť, v USA dostali policajti špičkové Mustangy za viac ako 11 miliónov

  • Polícia v New Yorku rozširuje svoj vozový park o naozaj exkluzívne kúsky, za ktoré by sa nehanbili ani v GTA
  • Táto objednávka bude najväčším nákupom plne elektrických modelov pre miestne orgány činné v trestnom konaní
ford
MVSR, Ford
  • Polícia v New Yorku rozširuje svoj vozový park o naozaj exkluzívne kúsky, za ktoré by sa nehanbili ani v GTA
  • Táto objednávka bude najväčším nákupom plne elektrických modelov pre miestne orgány činné v trestnom konaní

Ministerstvo mestských administratívnych služieb objednalo až 184 plne elektrických vozidiel, s ktorými chcú v meste New York presadzovať právo a spravodlivosť. Nejde však o obyčajné elektromobily. Policajti dostanú špičkové modely Ford Mustang Mach-E Sport. Ide o doposiaľ najväčší nákup elektromobilov v tejto metropole.

Nové kúsky nahradia v garážach newyorských policajtov ich súčasné vozidlá na plynový pohon. Nové plne elektrické crossovery dostane mesto do 30. júna 2022.

„Inteligentné investície do elektrifikácie vozového parku pomôžu New Yorku prelomiť jeho závislosť od fosílnych palív,“ oznámila Dawn M. Pinnocková, úradujúca komisárka NYC.

„Úspešne pracujeme na dosiahnutí ambiciózneho cieľa plne elektrického vozového parku do roku 2035. Každý deň podnikneme kroky na boj proti klimatickej kríze. Je potešujúce, že sme schopní vybudovať ešte ekologickejšiu mestskú flotilu, a zároveň pracovať na spravodlivejšom meste.“

zdroj: Ford

„Týmto oznámením zabezpečujeme, aby sa naše policajné a hliadkové vozidlá vzďaľovali od znečisťujúcich palív z minulosti a smerovali k zelenšej budúcnosti,“ povedal Ben Furnas, riaditeľ Úradu pre klímu a udržateľnosť primátora NYC .

Plne elektrický Mustang Mach-E GT s výkonom 465 k a pohonom všetkých štyroch kolies zaručuje zrýchlenie na 100 km/h len za 3,7 sekundy, čo z neho robí lídra medzi konkurentmi v tomto segmente. Jeho cena v Európe začína na viac ako 77 000 eurách.

Logo

zdroj: Ford

Ponúka pôsobivý dojazd až 490 kilometrov bez emisií. Nabitie batérie z 10 % na 80 % kapacity pomocou 11 kW nabíjačky Ford Connected Wallbox trvá približne 7,5 hodiny. Mesto za tieto modely zaplatí spolu 11,5 milióna dolárov.

„Sme hrdí, že náš vozový park udržuje mesto zelené. Naším cieľom je pripraviť ľudí na lepšiu budúcnosť a to zahŕňa aj zdravšiu planétu,“ povedal komisár pre nápravu Vincent Schiraldi.

Mesto už prevádzkuje najväčšiu elektrickú flotilu a nabíjaciu sieť v štáte New York s viac ako 3 100 zásuvnými jednotkami a 1 070 nabíjačkami, vrátane rýchlych, solárnych a mobilných nabíjačiek. 

Investícia je súčasťou 420 miliónového balíka, ktorý pôjde výlučne na elektrifikáciu vozového parku. V roku 2022 je ešte v pláne nákup viac ako 1 250 elektromobilov a inštalácia najmenej 1 776 rýchlonabíjačiek v celom meste do roku 2030. Pribudne aj takmer 200 solárnych prístreškov.

V roku 2019 mesto po prvýkrát využilo aj jeden milión galónov obnoviteľnej nafty. Ide o naftu, ktorá sa vyrába z odpadových produktov domácností. Dosahuje 60 % zníženie emisií skleníkových plynov a má nižšie výfukové emisie ako fosílne palivá.

Modernizuje aj Slovensko

Aj náš rezort vnútra sa už pred časom rozhodol urobiť u Slovákov „zelené očko“. Deklaroval, že chce ísť príkladom a aktívne prispieť k udržateľnosti životného prostredia, a to aj vďaka nákupu elektrických vozidiel. V praxi rezort dlhodobo testoval autá od automobiliek Škoda, Toyota či Kia, aby zistil, ktoré mu najviac vyhovujú.

Na eko vlnu ale nabehli aj mestskí policajti, konkrétne tí v Prešove. Ich tím posilnil nový elektromobil značky KIA e-NIRO. Elektromobil v hodnote 40 780 eur má dojazd 455 kilometrov na jedno nabitie. Je tichý a s nulovými emisiami.

zdroj: archív Mesto Prešov

Pri pripojení do rýchlonabíjačky s kapacitou 80 kW a viac, trvá nabitie z 20 % na 80 % 42 minút. Okrem elektromobilov využíva mestská polícia na hliadkovú činnosť aj štyri elektrické kolobežky.

Na Slovensku sa však netočí všetko okolo modelov na elektrický pohon. Dôkazom sú nové motorky so špeciálnou úpravou. Minister vnútra Roman Mikulec potešil niektorých členov policajného zboru, keď im do rúk odovzdal kľúče od nových modelov BMW K 1600 GT.

zdroj: TASR/Vladimír Benko/MV SR

Celková hodnota nákupu bola 2,1 milióna eur a „posvätil“ ho aj Útvar hodnoty za peniaze. Cena motorky tohto typu sa na oficiálnych stránkach výrobcu pohybuje od 22 800 eur, no ide o neupravenú verziu.

Zdroj: nyc.gov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie