Polícia začína byť ku kolobežkárom nekompromisná. Na slovenských cestách si už nemôžu robiť čokoľvek

  • Ak jazdíš na kolobežke s pomocným motorčekom, od začiatku decembra si považovaný za vodiča nemotorového vozidla
  • Pri jazde v meste preto musíš dodržiavať niekoľko nových pravidiel, inak ti hrozí pokuta
Polícia Slovenskej republiky
  • Ak jazdíš na kolobežke s pomocným motorčekom, od začiatku decembra si považovaný za vodiča nemotorového vozidla
  • Pri jazde v meste preto musíš dodržiavať niekoľko nových pravidiel, inak ti hrozí pokuta

Polícia Slovenskej republiky dnes na svojej facebookovej stránke predstavila video, ktoré je súčasťou jej nového seriálu o novele cestného zákona, ktorá je účinná od 1. decembra. Vo videoseriáli sa Polícia zameriava na hlavné zmeny v cestnom zákone. Prvá epizóda, ktorá ma edukovať slovenských vodičov, je zameraná na elektrické kolobežky. 

Osoba na kolobežke s pomocným motorčekom sa totiž od 1. decembra výslovne zaradila medzi vodiča nemotorového vozidla rovnako, ako je do tejto kategórie zaradená osoba na bicykli s pomocným motorčekom alebo osoba na segwayi. 

Všetko o elektrických kolobežkách

ELEKTRICKÉ KOLOBEŽKY: VŠETKY INFORMÁCIE, KTORÉ MUSÍTE VEDIEŤ⚠️Toto video je súčasťou nového seriálu o novele cestného zákona, ktorá je účinná od 1. decembra. V seriáli sa zameriavame na hlavné zmeny v zákone.➡️ Kto môže jazdiť na elektrickej kolobežke?➡️ Kde sa na nej môžu pohybovať deti?➡️ Môžu ísť elektrokolobežkári po ceste ako autá?➡️ Ako to je s alkoholom?➡️ A čo prilba?➡️ Ako môžu ísť elektrokolobežkári po chodníku?➡️ a o mnoho viac priamo vo videuIDÚ SVIATKY, MNOHÍ TAKÝTO PEKNÝ DARČEK DOSTANETE POD STROMČEK, TAK ZDIEĽAJTE TOTO VIDEO PRE PRIATEĽOV!

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Tuesday, December 10, 2019

 

Ako je to s alkoholom? 

Ak jazdíš na kolobežke bez pomocného motorčeka, stále si považovaný za chodca. Ak však tvoja kolobežka disponuje pomocným motorčekom, platí pre teba niekoľko nových nariadení. 

Napríklad nesmieš byť pod vplyvom alkoholu, okrem prípadu, ak jazdíš v obci alebo po cestičke pre cyklistov, pričom aj na tomto mieste nesmieš mať viac ako 0,5 promile.  Smieš jazdiť po pravej strane vyhradeného pruhu pre cyklistov, po cestičke pre cyklistov a priechode pre cyklistov len ak tým neohrozíš alebo neobmedzíš cyklistov. Taktiež nesmieš presiahnuť rýchlosť chôdze. 

zdroj: unsplash.com

Kolobežkári s pomocným motorčekom môžu jazdiť len jednotlivo za sebou a sú povinní sa oboma rukami držať riadidla. Toto môžu porušiť len v prípade, ak sa rozhodnú dať znamenie o zmene smeru jazdy. Taktiež na kolobežke určenej len pre jednu osobu sa nesmie prepravovať viac osôb. Platí aj zákaz prepravy zvierat či predmetov, ktoré by im prekážali v bezpečnej jazde. 

Daj si pozor aj na pokuty  

Za zníženej viditeľnosti  musíš počas jazdy na elektro kolobežke disponovať reflexnými prvkami ako je reflexná vesta, odrazové  svetlo červenej farby so svietidlom červenej farby vzadu a bielym svietidlom vpredu. Kolobežka musí mať aj takzvané odrazové svetlá bielej farby. Dôležitým bezpečnostným prvkom je aj ochranná prilba.

Za jazdu bez reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti zaplatíš pokutu vo výške 30 eur a za nerešpektovanie dopravnej značky či dopravného značenia budeš „ľahší“ o 30 eur až 150 eur. Za ohrozovanie iných účastníkov cestnej premávky ti hrozí pokuta 60 eur a za jazdu bez ochrannej prilby mimo obce 10 eur.

Zdroje: minv.sk, PolíciaSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK