Slovenská realitná bublina zatiaľ nepraská. Nálada na trhu však klesá

  • Prasknutie realitnej bubliny na Slovensku zatiaľ nehrozí
  • Uviedol to Peter Ondrovič zo spoločnosti Lexxus
  • Ceny bytov rastú miernejším tempom
sídlisko bratislava
Unsplash/Manson Yim, Jakub Sisulak
  • Prasknutie realitnej bubliny na Slovensku zatiaľ nehrozí
  • Uviedol to Peter Ondrovič zo spoločnosti Lexxus
  • Ceny bytov rastú miernejším tempom

Prasknutie realitnej bubliny na Slovensku zatiaľ nehrozí, dopyt po nehnuteľnostiach však ochladol. Vyplýva to z vyjadrenia risk manažéra a odhadcu cien nehnuteľností realitnej spoločnosti Lexxus Petra Ondroviča. Ako uviedol, súčasný vývoj na rezidenčnom trhu nenaznačuje zásadný a náhly zvrat vo vývoji. Celková nálada a situácia na trhu je však citeľne menej živšia, než tomu bolo počas predchádzajúceho obdobia.

Dopyt podľa neho ochladol vo všetkých kategóriách rezidenčných nehnuteľností. Posilňuje sa pozícia kupujúceho v neprospech predávajúceho.

„Počas letných mesiacov sa už reálne objavovali viaceré zmeny ponukových cien nehnuteľností na sekundárnom trhu tak, že prichádzalo k ich opatrnému zlacňovaniu,“ priblížil Ondrovič.

Tento trend je podľa neho väčšinou spojený s cenami takých nehnuteľností, ktorých prvotná ponuková cena bola nastavená vo výrazne vyšších cenových hladinách v „eufórii“ iluzórneho silného dopytu na trhu.

Pokračovanie rastu cien bytov, hoci miernejším tempom, predpokladá aj generálny riaditeľ investičnej skupiny Proxenta Pavol Kožík. „Ku koncu júna ponuku v Bratislave tvorilo 1735 nových bytov. Oproti minulému roku je to pokles o 15 percent,“ priblížil s tým, že v odvetví tak aj naďalej pretrváva stav z posledných rokov.

Dopyt je vyšší ako ponuka

Bytov je nedostatok, dopyt aj naďalej niekoľkonásobne prevyšuje ponuku. „Vzhľadom na obmedzené možnosti developerov stavať v dôsledku zdĺhavých konaní a rastúcich cien stavebných materiálov predpokladáme ďalšie pokračovanie rastu cien bytov, hoci miernejším tempom ako v uplynulých dvoch rokoch,“ doplnil Kožík.

Podľa Petra Ondroviča z Lexxusu sa za obdobie posledných 12 až 18 mesiacov rast cien rezidenčných nehnuteľností badateľne zrýchlil.

„Za posledný rok a pol dosiahli ročné rasty cien hodnotu približne dvojnásobku ročných nárastov cien z predchádzajúcich období,“ priblížil s tým, že oproti minulému roku si kupujúci v prípade nového bytu priplatili približne o 25 percent viac. Na sekundárnom trhu je cena nehnuteľností vyššia o 15,2 percenta.

„Z pohľadu medziročných rastov cien, najpomalšie rástol trh sekundárne predávaných nehnuteľností. Avšak pri pohľade o desať rokov späť, ceny na tomto trhu narástli o 121,96 percenta, čo v porovnaní s rastom cien na primárnom trhu predstavuje najvyššiu dynamiku rastu,“ doplnil Ondrovič.

Dôvodom silného rastu cien bývania v posledných rokoch je podľa Pavla Kožíka z Proxenty kombinácia viacerých faktorov. Tie hlavné sú ešte donedávna lacné hypotéky a obmedzená ponuka.

„Teraz sa k tomu pridala aj inflácia, ktorá tlačí ceny stavebných materiálov a ďalších nákladov na výstavbu nahor a tým pôsobí na ďalší rast cien nového bývania,“ uzavrel Kožík.

Nový bytový komplex v Bratislave

Medzi Mlynskými Nivami a Plynárenskou ulicou v Bratislave plánujú postaviť bytový komplex za približne 17 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA navrhovateľom BBC Residence.

„Účelom zámeru Bytový objekt s vybavenosťou Millhaus je výstavba bytového objektu s občianskou vybavenosťou,“ uvádza sa v zámere. Predpokladaný začiatok výstavby je druhý kvartál roku 2023 a ukončenie druhý kvartál roka 2025.

Územie sa nachádza v urbanistickej štruktúre ohraničenej z juhu Mlynskými Nivami a zo západu Plynárenskou ulicou.

„Zo severnej a východnej strany je objekt v podzemnej časti priamo napojený na podzemnú garáž existujúceho komplexu BBC,“ uvádza navrhovateľ. Funkčnou náplňou navrhovanej činnosti budú bytové priestory doplnené občianskou vybavenosťou situovanou na prvom nadzemnom podlaží a hotel na prvom až ôsmom nadzemnom podlaží.

Súčasťou predloženého zámeru je aj výstavba spevnených plôch, sadové úpravy a napojenie na inžinierske siete.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá