Slovenská spoločnosť ponúka inovatívne technológie firmám: Ich riešenia šetria desaťtisíce eur

  • Dobrá organizácia skladov a evidencia produktov dokáže firmy s veľkým inventárom ochrániť pred chaosom
  • Požiadavky spoločností na AutoID softvéry šikovne využila firma Kodys Slovensko, dnes je na Slovensku jednotkou
  • Základom ich úspechu nie je len správne načasovanie, ale aj adaptovanie sa na moderné technológie a ponuka vlastných komplexných riešení
kodys8-2
Kodys Slovensko
  • Dobrá organizácia skladov a evidencia produktov dokáže firmy s veľkým inventárom ochrániť pred chaosom
  • Požiadavky spoločností na AutoID softvéry šikovne využila firma Kodys Slovensko, dnes je na Slovensku jednotkou
  • Základom ich úspechu nie je len správne načasovanie, ale aj adaptovanie sa na moderné technológie a ponuka vlastných komplexných riešení

Porevolučného boomu sa chytilo mnoho firiem. Na Slovensko prichádzali nové nápady a technológie, ktoré si šikovní Slováci dokázali včas všimnúť a vybudovať firmy na veľkých príležitostiach.

Znamenite sa to podarilo aj zakladateľom technologickej firmy Kodys Slovensko, ktorá vznikla ešte v roku 1995. Kodys sa zameriava na automatickú identifikáciu (AutoID) – pomocou týchto technológií  tak firmám pomáha optimalizovať skladové procesy, spravovať  majetok a konzultuje s nimi vhodné riešenia pre optimalizáciu ich činností.

Spoločnosť, ktorá je aktuálne na Slovensku trhovou jednotkou v AutoID a mobilných aplikáciách pre logistiku, výrobu a retail, vstúpila na svetový trh v roku 2004. S partnermi z európskych krajín založili skupinu IBCS Group s pôsobnosťou v 5 krajinách strednej a východnej Európy.

zdroj: Kodys Slovensko – Na čele Kodysu stojí riaditeľ spoločnosti Michal Fišer.
Čiarový kód je symbolom moderného sveta

26. júna 1974 v supermarkete Marsh v štáte Ohio v USA zoskenovali z balíčka Wrigley žuvačiek prvýkrát čiarový kód.

Kto by si bol pomyslel, že takmer o 50 rokov neskôr sa stane čiarový kód najpoužívanejším štandardom na svete a v celom distribučnom reťazci. Dnes sa skenuje viac ako 5 milárd čiarových kódov denne.

Za pridelenie čiarových kódov na Slovensku je zodpovedná firma GS1 Slovakia. Po registrácii dostane každý dodávateľ prístup do databázy čiarových kódov, ktoré môže používať a vďaka prepojeniu databáz má každý produkt na svete unikátny čiarový kód.

Bežné čiarové (EAN) kódy sa však postupne rozširujú na 2D kódy, medzi ktoré patria aj dobre známe QR kódy. 2D kódy vedia niesť väčšie množstvo informácií než len identitu produktu – využiť sa môžu napríklad na informovanie o výrobnom čísle, šarži či dátume exspirácie. V budúcnosti je tak reálne, že pokladňa v potravinách naskenuje takýto 2D kód, prečíta dátum spotreby a pokladníka upozorní, že takýto produkt nemôže predať.

S 2D kódmi pritom prichádzame do kontaktu už teraz – v Európskej únii sa využívajú napríklad na obaloch liekov na predpis, aby sa zabránilo ich falzifikácii.

 

„V Česko-Slovensku sme boli jednou z prvých firiem, ktorá sa začala venovať automatickej identifikácii – vtedy sa používal len čiarový kód, potom sa pridali aj rádiofrekvenčná identifikácia, hlasové systémy, real-time location systémy a ďalšie technológie,“ spomína na začiatky firmy konateľ a zároveň riaditeľ spoločnosti Kodys Slovensko Michal Fišer.

Úspech firme Kodys Slovensko zabezpečila najmä jej včasná reakcia na potreby iných firiem evidovať a kategorizovať svoje produkty: „Na začiatku sme boli len hardvérovými distribútormi – robili sme dodávky klasických snímačov čiarových kódov a tlačiarní. Potom prišli mobilné zariadenia, Wi-Fi siete, servis a náš vlastný softvér,“ vysvetľuje Fišer.

Práve softvérové riešenia sú jedným z hlavných zameraní dnešného Kodysu. „Zistili sme, že zákazníci hľadajú komplexnejšie systémy, preto sme začali vyrábať vlastné softvéry a stali sme sa partnermi iných softvérových výrobcov,“ dopĺňa Fišer.

Kodys Slovensko stavia na zaradení inovatívnych technológií do svojej ponuky, a to buď vlastných alebo od partnerov, ktorí sú najväčšími svetovými výrobcami hardvérových zariadení alebo softvérových riešení.

Dnes Kodys vyhľadávajú najväčšie spoločnosti na trhu

Kodys v roku 2020 dosiahol tržby 9 miliónov eur a partnerská skupina IBCS Group, ktorej je členom, až 47 miliónov eur. Práve vďaka partnerským firmám v skupine dokáže Kodys reagovať aj na nadnárodné požiadavky – a to napríklad v týchto oblastiach:

  • Asset Management Systém – evidencia, správa a inventarizácia majetku
  • Warehouse Management Systém– systém riadenia skladu
  • Mobile Device Management – softvér na vzdialenú správu a manažment mobilných zariadení
  • Label Management Systém – systém na správu a manažment tlače v podnikových riešeniach

zdroj: Kodys Slovensko

Pomáhajú veľkým firmám

Riešenia od Kodys využívajú viaceré známe slovenské i zahraničné firmy v oblasti výroby, logistiky a retailu.  – Výsledky dobre odvedenej práce tak napríklad využívajú firmy ako Billa, Kaufland, dm drogerie či Coop Jednota.

Nechýbajú ani automobilky ako Jaguar Land Rover, KIA či Stellantis, ale ani iné segmenty, firmy ako US Steel, Continental, Tatravagónka či kuriérske spoločnosti SPS, DHL, TNT alebo Slovenská Pošta

Niekde firma implementuje len hardvér, inde inštaluje kompletné riešenia, ktoré zahŕňajú aj softvér.

Takýmto prípadom je napríklad aj distribučný sklad lekární Dr. Max, ktorý Kodys kompletne prekopal a pomocou systému riadeného skladu (WMS) sa dá presne určiť, kde v sklade sa jednotlivý tovar nachádza. WMS zrýchľuje a zefektívňuje všetky skladové procesy vrátane inventúry.

zdroj: Kodys Slovensko

Vlajková loď zo Slovenska

Slováci dokonca vyvinuli aj vlastné softvérové riešenie pre evidenciu, správu a inventarizáciu hmotného a nehmotného majetku EVIDEI. Túto technológiu implementovali napríklad v Národnej banke Slovenska, v Slovnafte či v svetoznámej slovenskej spoločnosti ESET, kde pomohli práve s manažovaním firemného majetku. Antivírusová firma vďaka systému EVIDEI niekoľkonásobne urýchlila procesy inventarizácie.

„Inšpirovali sme sa úspešnými slovenskými tech firmami ako ESET, Resco či Sygic,“ vysvetľuje riaditeľ Kodysu Michal Fišer. „Veľkú časť ich biznisu tvorí jeden obdivuhodne úspešný produkt , ktorý roky zdokonaľujú a cez svojich partnerov rolujú do celého sveta. To chceme dosiahnuť aj my s EVIDEI – vytvorili sme nový moderný systém a cez partnerov sme už v Európe a Ázii, partnera máme dokonca aj v Hongkongu.

Vďaka dlhoročnému úspešnému pôsobeniu má Kodys Slovensko know-how, ktoré sa zíde všetkým firmám s potrebou automatickej identifikácie. Preto sa firma plánuje rozrastať nielen po Európe, ale mieri do celého sveta. Firma plná kvalifikovaných odborníkov so skúsenosťami však neplánuje nové pobočky či franšízy, no hľadá tých správnych partnerov, s ktorými bude tvoriť ďalšie riešenia pre firmy globálne. 

Zdroje: Smithsonianmag , mpofcinci

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá