Slovenská spoločnosť získala historicky prvého „vesmírneho Oscara“

  • Súťaž sa koná od roku 2011 pod záštitou Európskej komisie a Európskej vesmírnej agentúry
  • Systém okrem iného umožňuje monitorovať celé mestá a regióny s vysokou citlivosťou na milimetrové pohyby objektov
insar.sk
insar.sk
  • Súťaž sa koná od roku 2011 pod záštitou Európskej komisie a Európskej vesmírnej agentúry
  • Systém okrem iného umožňuje monitorovať celé mestá a regióny s vysokou citlivosťou na milimetrové pohyby objektov

Spoločnosť insar.sk s.r.o. získala pre Slovensko historicky prvú výhru v prestížnej súťaži európskych „vesmírnych Oscarov” s názvom Copernicus Masters. Súťaž sa koná od roku 2011 pod záštitou Európskej komisie a Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Každoročne sa tejto súťaže zúčastňujú firmy a tímy z celej Európy. Cieľom „vesmírnych Oscarov” a slávnostného ceremoniálu organizovaného spoločnosťou AZO Space je oceniť najprogresívnejšie projekty z oblasti spracovania a hĺbkovej analýzy dát diaľkového prieskumu Zeme, strojového učenia, umelej inteligencie, internetu vecí a priemyslu 4.0.

Široká škála využitia aj na Slovensku

Ocenenie spoločnosť získala za systém remotIO-X, ktorý je už v súčasnosti schopný družicami presne monitorovať milimetrové pohyby stavebných objektov na Zemi. Na Slovensku je týmto systémom možné sledovať zosuvy a svahové deformácie, banskú činnosť, zásobníky plynov, mosty, diaľnice, priehrady, vodohospodárske stavby, kultúrne pamiatky a iné stavebné objekty.

Odborná komisia zložená z európskych expertov vo vesmírnom sektore vyberala víťazov zo 182 zúčastnených firiem v celkovo 8-mich kategóriách a hodnotila ich inovatívnosť a prínos pre priemysel a európske obyvateľstvo. Spoločnosť insar.sk s.r.o uspela v kategórii „Airbus sobloo Multi-Data Challenge”, ktorá tak firme otvára možnosť ďalej rozvíjať projekt v spolupráci so spoločnosťou Airbus Defence and Space (poskytovateľom družicových dát) a európskym konzorciom sobloo, ktoré prevádzkuje infraštruktúru pre dáta diaľkového prieskumu Zeme a programu Copernicus.

zdroj: insar.sk

Výskum vesmíru a vývoj kozmických technológií

Ocenenie prichádza 4 roky po tom, čo Slovenská republika podpísala s Európskou vesmírnou agentúrou „Zmluvu o európskom spolupracujúcom štáte”, čím vstúpila do prístupového programu PECS (Plan for European Cooperating States), ktorý slúži na prípravu štátu na plné členstvo v ESA.

V rámci tohoto programu sa slovenské firmy, univerzity a výskumné inštitúcie môžu uchádzať o financovanie projektov v oblasti výskumu vesmíru a vývoja kozmických technológií. Firma insar.sk je jednou zo slovenských spoločností, ktorá ponuku v rámci programu PECS využila a pre slovenských partnerov a obyvateľov vyvinula systém, ktorý je aplikovaný v oblasti monitorovania zosuvov, väčších vodohospodárskych stavieb a banskej činnosti.

Zdroje: TS, CopernicusMasters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech