Slovenská výprava zdolala Grónsko. Na tieto miesta ešte horolezecká noha nevkročila

  • Seven Virgin Summit je projekt dvoch Slovákov -Juraja Koreňa a Michala Sabovčíka. Ide o dlhoročnú misiu, z ktorej sa im podarilo zdolať už 2
  • Práve tou druhou bolo Grónsko. Tu ich sprevádzali skúsení horolezci - Martin Krasňanský a Gabriel Čmarík
  • Paradoxom je, že chalani a baby zdolávajú najnáročnejšie horolezecké prekážky a nemajú životnú poistku
koren
archív Startitup/unsplash
  • Seven Virgin Summit je projekt dvoch Slovákov -Juraja Koreňa a Michala Sabovčíka. Ide o dlhoročnú misiu, z ktorej sa im podarilo zdolať už 2
  • Práve tou druhou bolo Grónsko. Tu ich sprevádzali skúsení horolezci - Martin Krasňanský a Gabriel Čmarík
  • Paradoxom je, že chalani a baby zdolávajú najnáročnejšie horolezecké prekážky a nemajú životnú poistku

Práve Michal Sabovčík, známy horolezec z východného Slovenska, zo Spiša naučil liezť po skalách svojho kamaráta Juraja Koreňa. Ten je predovšetkým paraglidista.  Seven Virgin Summits dlhodobo podporuje spoločnosť Red Bull,ktorá stojí za mnohými slovenskými športovými esami.

Sedem vrcholov na siedmych kontinentoch

Taký je plán. Doposiaľ sa podarilo zdolať dva. V januári minulého roku sa im podarilo zdolať horu s názvom Divoká a tá sa nachádza na Antarktíde. Po viac ako roku je tu ďalší úspech. Vrcholy hôr, ktoré ešte horolezecká noha neokúsila. Severná Amerika a spanilé Grónsko. Posledný sa do tímu pripojil práve Juraj Koreň. Ten sa pridal rovno z iných dobrodružných a náročných pretekov sveta, ktoré sa nazývajú Red Bull X-Alps.

Všetko podstatné sa mi vošlo do jedného lezeckého batoha a menšieho paraglidového ruksaku. Padák, sedačka, pár karabín, cepíny, mačky, lezecká sedačka, prilba, fotoaparát, satelitný komunikátor, solárny panel, kamera, pár knižiek, lezečky, poloautomaty, spacák, nafučka a oblečenie. Chlapcom som niesol ešte aj kilo poriadnych slovenských klobás, bryndzu a slaninu,“ prezrádza Koreň.

Ani jedna z výprav nie je rovnaká a ani jedna krajina neprinesie identické zážitky. Tak to bolo aj v prípade kombinovanej výpravy, ktorá sa do Grónska vydala. Na počiatku bol Jakub Porvazník, Ralf, ktorý mu pomáhal a Michal Sabovčík s priateľkou. Keď sa dostali do Grónska, kam vyrážali z Kanady, pridali sa k nim ďalší a doplnili kompletnú zostavu. „V Grónsku sa k nám pridal Gabo Čmárik, Martin Krasňanský a Laci Kossar, ktorého neskôr vystriedal Juraj Koreň,“ povedal pre Red Bull Michal Sabovčík, jeden z členov výpravy.

Príprava a túžba zdolať panenské steny

V Grónsku slnko akoby nezapadá. Prekvapí ťa preto okrem dokonalých skál pripravených na lezenie aj ideálne počasie. Skaly sú žulové, a majú odistiteľné škárami. A ešte ťa môžu zaskočiť aj vysoké teploty, čo by si na severnú Ameriku možno netipol. Juraj je paraglidista. Práve táto časť bola v Grónsku asi najnáročnejšia. Paradoxne oveľa viac ako na Antarktíde.

O Jurajovi Koreňovi si už možno počul v našom seriáli Bez výhovoriek, kam si ho pozval Draho Piok. Sleduj opäť.

Red Bullom podporované akcie majú asi najviac naj. Celú výstroj sme nafasovali, teda aspoň na Antarktídu. Mojim najdôležitejším spoločníkom je telefón, tam mám mapy a navigáciu. Hoci tam nie je signál. Používam CAT a je nerozbitný. Doslova,“ hovorí Juraj Koreň. Skaly tu vyrastajú priamo z oceánu.

K lietaniu, ktoré Juraj Koreň miluje najviac sa dostával menej. „Dohromady sa mi podarilo letieť len 3x, raz s paramotorom a dva krát na voľno. S motorom som sa dostal do výšky kilometer nad more, kde sa mi otvorili fantastické výhľady na krajinu. Nad krajinu, akú som ešte nikdy nevidel. Keď mi došlo palivo, dokĺzal som malý útes nad miestom, z ktorého som štartoval, a využil prúdenie, ktoré nazývame údolné, a trochu som si ten let v spoločnosti čajok predĺžil,“ hovorí o výprave v Grónsku Koreň.

Títo Slováci sú neuveriteľní a fakt, že zdolali panenské vrcholy Grónska ako prví Slováci a vlastne aj horolezci vôbec, je skvelý a zaslúžilý úspech.

Na Grónsko im v rámci crowfundingovej kampane prispievali dobrovoľníci. Preto sa im podarilo ísť. Príroda dáva ich životu najväčší rozmer. To je presne to, čo odporúčajú aj ľuďom. Lebo zážitky v prírode sú podľa slov Juraja Koreňa práve to, čo si najviac zapamätáš.

Zdroj: redbull.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech